Mikä meissä on vialla, kun äidit kutsuvat lapsensa pois taaperomme ilmaannuttua leikkipaikalle?
Olen surullinen lapseni puolesta. Sosiaalinen lapsi on hämillään kun " ystävät" kaikkoavat ympäriltä kuin taikaiskusta.
Kommentit (28)
Eikä vie toisilta leluja minun puuttumatta asiaan. On hyvin sopuisa tapaus ja kaipaa kovin toisten seuraa.
ei sitten kyse ois siitä että te meette ulos sellaseen aikaan et muut lähtee jo sisälle?
muuten kuulostaa aika tylyltä... harmittais kyllä varmaan itteänikin...lähtisin varmaan johonkin toiselle leikkipaikalle!
Onko teidän perheessä jotain sellaista, esim. ihonväri, näkyvät mielipiteet, rikkaus/köyhyys, rikostausta, alkoholismi tms. joka saattaisi aiheuttaa syrjintää teidän perhettä kohtaan?
Onko teidän lapsessa jotain syytä, esim. käyttäytyykö rumasti muita kohtaan (ja mitä itse teet, jos lapsi esim. heittelee hiekkaa)?
Täytyy teissä jotakin " vikaa" olla, jos ihmiset kaikkoaa teidän tullessa paikalle.
Puutun kyllä niihinkin. Mielestäni leikkiä seuraavan aikuisen kuuluu puuttua lempeästi myös vieraiden lasten tönimisiin ja yrittää ohjailla leikkiä rakentavampaan suuntaan.
Tosin toiselta paikkakunnalta kotoisin. Olen myös " ylikoulutettu" muihin alueemme kotiäiteihin verrattuna.
oma rytminsä ja ovat muutoinkin lähdössä pois. Mutta tietty jos lähtevät heti saavuttuaan, on kyse jostain muusta.
Varsinkin, jos olette jotenkin vielä poikkeavia muista asukkaista (paremmin koulutettuja, kuten sanoit). Surullista, mutta kyllä tuollaista tapahtuu.
lähdetään pois kun toinen tulee lapsen kanssa. Tai joku koulutustaso. Ei se otsasta näy mikä ihmisen koulutus on. Jotain muuta täytyy olla tai sitten on " eri aikataulut" . Monenko aikaan menet puistoon , ap?
Minä en edes tiedä puistotuttujeni koulutuksia.
Oletko kovin eri ikäinen kuin muut äidit? Itse olen vähän iäkkäämpi pienten lasten äiti ja joskus olen saanut tuntemattomilta (nuorilta) äideiltä nurjia katseita
siellä on yksi määräävä hullu tyyppi, joka " johtaa" hiekkiksen äitejä. Ryhmädynamiikka on ihmeellistä.
Tätä yhtä on voinut ärsyttää pienikin komentelu (siis ihan turhasta suuttunut) ja se, että olet koulutetumpi.
Siellä sitten arvostelevat, kun " taas se lääkäri (esim.) tulee komentelemaan... on taas niin hienot reimat päällä ja duffelit niskassa..."
Ja tämä " komentelu" saatetaan ymmärtää väärin, voidaan ajatella, että " siinä se hienostelija yrittää meidän lapsia opettaa, luulee varmaan, ettei osata itse kasvattaa lapsiamme" . Tms. Yleensä näissä on kateus taustalla, ellei tosiaan ole aikatauluista kyse. Oletko mennyt ihan juttelemaan niiden aikuisten kanssa? Ehkä myös se saattaa vaikuttaa, että susta ajatellaan, että olet ylpeä, kun et ikinä mene keskustelemaan kenenkään kanssa?
Olen tohtorin tutkinnon suorittanut nuori nainen, asiantuntijatehtävissä miesvaltaisessa yrityksessä, jossa minua aina ensimmäiseksi luullaan sihteeriksi...
Ihmettelet, miksi toiset lähtevät pois kun sinä tulet paikalle. Kuitenkin viestissäsi kerrot mm. että sinä olet porukan koulutetuin. Miten tiedät kaikkien äitien koulutuksen??? Miksi tahdot mainita oman koulutuksesi, mitä merkitystä sillä on?
Ylimielisyys on yksi helpoimmista keinoista ajaa (potentiaaliset) ystävät pois luotaan. Kukaan ei tahdo tutustua ihmiseen, joka väittää olevansa " ylikoulutettu" porukkaan (ystäväpiireissä ei yleensä ole tapana jakaa ihmisiä koulutuksen/palkkatason mukaan) tai ihmiseen joka tietää (tai on tietävinään tai vielä pahempaa; arvostelee ihmiset ulkonäön mukaan) toisten koulutukset ym. vaikka ei edes tunne heitä!
Mene itseesi ja mieti mikä todella on vialla.
Aikuisten pitäisi nimenomaan opettaa hyväksymistä ja positiivisia arvoja lapsilleen, eikä kenenkään syrjimistä. Voin hyvin kuvitella, miltä se pienestä leikkijästäsi tuntuu, kun kaikki kaverit katoavat.
Mutta 27 on oikeassa, miks ap haluaa tuoda esille sen, että on paremmin koulutettu kuon muut mammat? Kuvaako se asennetta muihin äiteihin? Mutta niin varmaan on, että kun saa torjumista, niin rupeaa ihan itse-
puolustukseksi miettimään niitä omia vahvuuksiaan.
Mutta surkeaa on, että aikuiset jo aikaisessa vaiheessa päättävät lapsen puolesta, kuka on sovelias leikkikaveriksi ja kuka ei. Lapsille pitää antaa mahdollisuus itse valita.
joka aina kun äiti ei näe tönii, lyö, repii leluja kädestä. Saanut esim. mun melkein vuotta nuoremman itkemään useasti. Kun tyttö lähestyy yleensä poistumme.