säälittävä tapaus mieheni suvusta
tämä tyttö on uskovaisesta perheestä, meni naimisiin 20 vuotiaana, muutti suoraan vanhempiensa luota naimisiinmenon jälkeen miehensä kanssa asumaan. vajaan vuoden jälkeen tulikin sitten vauva. mies halusi toisen perään joten 1.5 vuoden päästä syntyi toinen. eivät käyttäneet ehkäisyä joten pian syntyi kolmas lapsi, jota tämä tyttö ei olisi halunnut mutta ei saanut sitten loppujen lopuksi tehtyä aborttia. nuoruus elämättä, toivottavasti oma tyttäreni ei ala tommoseen (niin ja koulutuksena ylioppilas ei ole ikinä ollut töissä vaan kotiäitinä vielä tänäkin päivänä).
Kommentit (5)
muttei päässyt eikä kuulemma aio yrittää uudestaan. varmaan on sitten tyytyväinen elämäänsä, toivottavasti nyt ainakin. mutta mua rassaa kun on kuin jostain vuosisadan alusta.
t. itse pitkään opiskellut ja työelämässä ennen ensimmäistä lasta.
elä sinä omaa elämääsi ja anna " tytön" elää omaansa! jokainen tekee itse omat valintansa. ja niihin valintoihin saa olla tyytyväinen vaikka ne eivät sinua miellyttäisikään!
tuo kuulostaa ihan hyvältä " kohtalolta" tuommoinen. Ainut on tietysti se, jos se tyttö ei halunnut sitä kolmatta lastaan.. Mutta mä oon ainakin pienestä asti ajatellu, että tohon tapaan sen on ihan hyvä mennä. Että nuorena vaan avioon ja lapsia. Kotiäidin työ on hyvä työ. Eri asia sitten tietysti, jos välttämättä haluaa työskennellä myös kodin ulkopuolella..
ettei se tyttö nauti elämästää kotiöitinä, ja kenties kouluttautuu ja menee töihin myöhemmin!?