Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millainen sohva lapsiperheeseen?

Vierailija
26.08.2008 |

Sohvan uusiminen alkaa pian olla käsillä ja koska rahat on aina muutenkin tiukilla niin suunnitteleminen/säästäminen pitää aloittaa jo hyvissä ajoin! =)

Tällä hetkellä meillä (kamalat) 2+3 istuttavat perussohvat, joissa on pestävät irtopäälliset... Sohvat ovat kaameassa kunnossa ja päällisetkin alkavat olla aikansa eläneet.

Millainen materiaali olisi paras (ja mahd edullinenkin tietty)? Nahkaa en halua, sitä jotenkin kammoksun!

Maskun sivuilta katselin Fantti vuodedivaanisohvaa, ruskea, hinta 599€.



Ehdotuksia?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
26.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

valkeat. Tyynynpäälliset irrotettavissa. Nämä ovat palvelleet kohta 15 vuotta. Muodossaan ja kuosissaan ovat pysyneet!

Vierailija
2/5 |
26.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin ostaisin sellaisesta tosi laadukkaasta kankaasta tehdyt sohvat. Siihen ei lika tartu ja on aivan tosi kestävä. Yhdellä tutulla on sellaiset, mutta tosiaan on kallis. Nekin oli ostanut sen sohvan käytettynä.



Meillä on nahkasohvat. Ovat pysyneet jo 5 vuotta hyvä kuntoisina, vaikka on lapsia ja koira talossa. Liat saa helposti pois pyyhkimällä kostealla rätillä.



Jos taas kangassohvaa haaveilet, niin vähintään ne irrotettavat päälliset, mutta nehän teillä oli jo entisissä. Eri sohvamalleja saa käsittääkseni erilaisilla pintamateriaaleilla, ja se mistä aiemmin sanoin, tosi hyvänlaatuinen materiaali tuo tietysti hintaa lisää, mutta on myös sen väärtti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
26.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

joissa on puuvillaiset, pestävät irtopäälliset (sekä runko että tyynyt). Ovat vielä valkoiset, mutta ei haittaa kun koko roskan voi heittää 60 asteeseen, tarvittaessa vaikka tahranpoistoainetta päälle.



Meillä on myös alcantara-päällysteinen sohva, mutta totuus on, että vaikka tahrat kyllä saakin irti rätillä pyyhkien, sitä ei juuri koskaan tule tehtyä...



Lapsia on kolme, ja mies, joka rakastaa mutustaa voileipää telkkua katsoessaan.

Vierailija
4/5 |
26.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaikista vihoviimeisin vaihtoehto on alcantara-päällinen. On kallis kuin mikä, mutta ihan hirveä käytännössä. Siihen kun lika tarttuu niin sitä ei saa pois millään (ei saa pestä vedellä). Meillä kyllä ne tahrat ei pyyhkimällä tosiaankaan lähteneet!! Mekin maksettiin niistä sohvista monia tuhansia euroja ja parin vuoden päästä oli ihan pilalla. Nyt nahkasohvat ja olen tosi tyytyväinen, vieläpä valkoiset!!

Vierailija
5/5 |
26.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielestäni se on helppohoitoinen, itse vain en tykkää siitä miltä se näyttää (olevinaan ikään kuin mokkaa, mutta ei olekaan).



Meillä on lapsiperheenä halpa mutta ok-näköinen sohva. Pidämme muodosta, ja on tarkoitus lasten vähän kasvettua verhoiluttaa se jollain hyvännäköisellä kankaalla. Toistaiseksi annamme rauhassa ryvettyä lasten kiipeilyleikeissä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme viisi