Lidl menestyi ruokakorivertailussa taas KETSUPIN takia
Joo menkää te sinne ostamaan paskaa halvinta pastaa ja ketsuppia.
Kommentit (26)
Verrataanko taas eri merkkejä keskenään? Paljonko valion maito ja Oltermanni juusto maksaa nykyään Lidlissä? Viimeksi kun kymmenen vuotta sitten kävin niitä ei edes myyty Lidlissä.
Mielestäni Lidl'in luomuketsuppi on parasta mitä olen kokeillut. Voittaa Felixit ja Heinz kertaheitolla. Hinnallakaan ei ole pilattu. Samalla hinnalla saa vastaavan putellin Felixiä Lidlistä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mä olen hyvätuloinen (top5%) ja todellakin käyn usein Lidlissä. Siellä saa vaikka mitä ns. erikoiskastikkeita ja muuta erityisherkkua, ja ne eri maiden teemaruuat on ihan mahtavia. Jos noita samoja ostaisi K- tai S-ketjuilta, niin niistä saisi maksaa varmaan tuplahinnan. Lidlistä saa siis erikoisherkkuakin paljon edullisemmin. Varmaan noissa perusruoka-aineissa (jossain perunassa) ei niin hirveää hintaeroa saakaan aikaiseksi, kun on muuallakin edullista, mutta noissa herkuissa tulee aivan todella merkittävä hintaero.
Erikoisherkkua, anna mun kaikki kestää. En kutsuisi mitään eineksiä herkuiksi, tosin esimerkiksi juustoja tulee ostettua teemapäiviltä. En kuitenkaan huutele kotona ovella, että nyt on pojat erityisherkkupäivä tiedossa.
Mitä sä sit kutsut herkuksi? Jauhoja? Lidlistä saa siis kaikenlaista, juuri noita mainittuja kastikkeita (siis vaikka balsamicot, erilaiset öljyt, pestot, chilikastikkeet jne.) todella paljon edullisemmin ja varsinkin noina teemaviikkoina noissa on todella hyvälaatuisia. Herkuissa esim. macaronsseja, tiramisua tai erilaisia (kunnollisia) jäätelöitä ja gelotoja halvemmalla kuin Cittarissa (Prismasta ei välttämättä edes saa, ja ei siis Lidlistäkään aina saa, mutta kun on esim. Italia tai Ranska -teema).
Vierailija kirjoitti:
Myös peruna oli vähän halvempaa. Joudun Lidlin perunapussissa heittämään aina kolmanneksen pois.
Aina? Ja silti ostat sieltä uudestaan ja uudestaan.?
Ei Lidl pelkän ketsupin takia ketsupin takia menestynyt. Ero seuraavaksi halvimpaa oli yli 6e, kalleimpaan yli 25e. Vuositasolla säästö sinkulla useita satasia tai jopa reilusti yli tonnin. Isolla perheellä puhutaan tonneista, ei satasista.
Ei kai tässä pelkkiin aikuistalouksiin ostettu? Tiedän useamman aikuisen, jotka laittavat ketsuppia lähes joka ruokaan ja kyllä itselläkin on orpo olo, jos sitä ei ole esimerkiksi munakkaan päälle.