onko potalle " pakottamista" ?
Kaksi vuotias poikamme on päiväkuiva...sillä tavalla että jos muistan muistuttaa parin tunnin välein että käy pissalla. Näin on menty jo muutama kuukausi. Nyt uhman myötä tullut ilmiö, että sanoo " ei ole pissahätä" johon pyydän käydä koittamassa. Jos sanoo ei (kuten 99%kaikkiin ehdotuksiin tällä hetkellä) vien vessaan vastaansanomisista huolimatta jolloin kyllä itse vetäisee paidan korviin ja istuu potalle tai saa valita myös pönttöpissin seisaaltaan. Jos en jostakin syystä muista kysellä pissahätää, tulee useimmiten housuun. Kakan osaa sanoa ja se tulee melkein aina pottaan.
Onko tämä nyt sitä pakottamista, jota kuivaksi opeteltaessa pitää välttää? Jos itkisi potalla ym. tottakai lopettaisin, mutta onko tämä vessaan patistelu jo sinänsä haitallista? Päiväkodissa käyttää vaippoja edelleen.
Kommentit (2)
Meillä sai joskus muumikeksin aina, kun onnistui saamaan pottaan jotain tulosta. Auttaisiko tekemään asiasta positiivisen? Vähitellen keksit on jätetty pois, kun äiti " unohti" ostaa niitä lisää..
kyllä meilläkin harrastetaan just tuota silloin kun ollaan lähdössä johonkin tai tyttö on menossa nukkumaan. Eli käytetään potalla vaikka sanoisi ettei pissata. Meillä oli kesällä kausi jolloin tyttö hyvin tiukkaan sanoi että " ei pissata" aina kun yritti potalle ja jos kokeili silti viedä niin kamala huuto. Silloin jätin viemättä potalle.
Mun mielestä se pakottaminen on just sitä (huom: kärjistetysti) " istut tai itket ja istut" -tyylistä. Eli että viedään lapsi potalle vaikka kuinka protestoisi, huutaisi ja juoksisi itkien karkuun. Sehän on täysin eri asia että uhmis sanoo ettei pissata ja kuitenkin menee potalle sinne vietäessä ja tekee asiansa.
-minskuliina