Onko joidenkin intohimo oikeasti siivousala?
Kommentit (20)
Eikö tuo ole vain hyvä juttu jos on. Hukuttaisiin kaikki lopulta shaisseen jos siivoojia ei olisi.
Ihmiset on erilaisia, sehän on rikkaus.
Eri ammatteihin riittää tekijöitä, kun ihmisillä on kiinnostus eri alojen töihin.
Että tämä homma täällä pyörii, niin tarvitaan kaiken alan ammattilaisia. Joka työ on arvokas.
Yksi ihminen kertoi, että olisi halunnut olla siivooja. Vanhemmat pakottivat muulle alalle.
Mitä työhakemukseen edes kirjoitetaan jos haluaa siivoustöihin?
Siivoajat tekee ehdottoman tärkeää työtä. Siitä en tiedä onko se intohimo, mutta monelle työ ei ole. T: KTN, työ tylsää toimistolla ruudun ja Excelin tuijottelua ja voin sanoa ettei ole missään muodossa intohimo :D
Olen ollut siivoojana useita vuosia . Tykkäsin siitä työstä jos oli kohtuullinen alue ja pystyi tekemään työn kunnolla .
Vierailija kirjoitti:
Mitä työhakemukseen edes kirjoitetaan jos haluaa siivoustöihin?
Osaan lukea pesuaineiden käyttöohjeet ja moppi huispaa vikkelään. Olen aina unelmoinut siivoamisesta ja sain ensimmäisen mopin jo eskari-ikäisenä.
Hyviä puolia varmaankin se että näkee työnsä tulokset, saa samalla hyötyliikuntaa, ei tarvitse viedä kotiin töitä ( paitsi omat siivoukset), ei ole vastuussa ihmishengistä, ihmiset ovat kiitollisia tehdystä työstä
Mä oon töissä pikaruokalassa kymmenettä vuotta koska se on oikeasti mun intohimo :DD Rakastan työtäni; se kiire ja useamman asian tekeminen vauhdilla samanaikaisesti, asiakaspalvelu, siivoaminen, tuotteiden valmistus - rakastan :D Meitä hulluja on kato moneen lähtöön!
Onhan siivous palkitsevaa kun samantien näkee työnsä tuloksen. Etenkin jos tekee muutakin kuin ylläpitosiivousta.
Kyllä meitä on. Siivousala on maailman paras ala.
En tykkää siivota edes omaa kotiani saati että haluaisin tehdä sitä työkseni, mutta voin silti kuvitella miten se touhuaminen, oman käden jäljen näkeminen ja nimenomaan paikkojen puhtaaksi tuleminen voi antaa suuren mielihyvän joillekin.
On! Kauniissa kodeissa mukavilla asiakkailla, stressitöntä ja helppoa. Saa kuunnella päivittäin äänikirjoja ja podcasteja, näkee työnsä jäljen ja saa vaikuttaa itse omaan työaikaan. Eikä tarvitse istua paikallaan koneella vaan tulee hyötyliikuntaa. Mutta tietysti riippuu ihan siitä että missä ja kenellä siivoaa...
Itse tykkäisin kaiken muun siivoamisesta paitsi törkeän likaisia vessanpönttöjä ja oksennuksia en pysty yökköilemättä siivoamaan. Mutta muu on mukavaa. Voi olla omissa ajatuksissaan ja siivoaminen tapahtuu siinä sivussa eikä tarvi olla paikallaan ja näkee heti työn tuloksen. Jos saa vielä laittaa musiikkia kuulokkeista, niin vielä mukavempaa. Harmittavaa tässä on se että mulla on astma, joten niitä siivoojan töissä tarvittavia kemikaaleja en voi käyttää. Mutta joitakin kavereita ja sukulaisia oon välillä auttanut siivoilemalla, kun heille on ok että ainoa kemikaali jota siivouksessa käytän on hajustamaton tiskiaine.
Onneksi on. Osan (lue ääliöitten) intohimo on kirjoitella typeriä tänne päivät pitkät.
Sinä olet va jaaälyinen moukka, mutta kaipa sinä sen jo tiedätkin.
Siivosin aikoinaan pankkia ja pankin toimistorakennusta. Se oli kyllä kivaa. Niissä oli jo lähtökohtasesti tosi siistiä. Rentoa hommaa.
Isossa firmassa huomataan siivoojan puuttuminen ennemmin kuin johtajan.
Kyllä mulla oli useampikin työkaveri, joka aidosti tykkäsi siivota. Itse olin alalla vajaat 17 v, asuntolaina motivaattorina. Sen jälkeen vaihtuivat hommat.