Help - lahjaideaa! Suositelkaa hyvää fantasiakirjallisuutta 10-vuotialle!
Potterit on luettu, muuta fantasiaa ilmeisesti ei. Itse en tunne kyseistä kirjallisuuden lajia lainkaan (paitsi ne Potterit), joten nyt hyviksi havaittuja nimiä kehiin! Tusen tack!
Kommentit (6)
Terry Pratchettin nuorille tarkoitetut kirjat (aikuisille kirjoitetut ovat varmaan kymmenvuotiaasta turhan monimutkaisia).
Ursula Le Guin: Maameren tarinat.
Muistan tykänneeni tosi paljon Susan Cooperin Pimeä nousee -sarjasta, sen eka kirja oli Yllä meren, alla kiven, toinen Pimeä nousee, sitten oli Viheriä noita ja vielä pari muuta. Niitä ei kyllä ehkä ole kaupan nykyisin.
Belgarionin taru (5-osainen sarja) voisi olla sopivaa luettavaa, jos on sormusten herrankin kerran lukenut. Eddigsillä on paljon noita sarjoja ja niistä riittää vähäksi aikaa luettavaa. Tuo Belgarion taitaa olla eka niistä sarjoista.
Dragonlance-kirjat (mm. Weis&Hickman) on toinen, mutta ehkä vielä liian vaikea luettava tuon ikäiselle. Salvatorella (Foregotten Realms-kirjat) on myös hyviä sarjoja, joskin saattaa olla myös liian vaikeaa tuon ikäiselle.
Itse aloittaisin ehkä tuosta Eddingsistä :)
niillä on myös toinen sarja, seitsenosainen kuolemanportti, alkaa kirjasta lohikäärmeen siipi. Sitten aika erikoista fantasiaa edustaa Terry Prachett. shannaran tarinat on kans yksi, mutta en ole lukenut. Käy kirjastossa fantasiahyllyllä vakoilemassa, niitä kirjoja on tosi paljon.
On myös ehkä astetta raskaampaa kuin Eddings, joten ehkä tuo Eddings on mukavempaa 10-vuotiaalle. Siitähän voi sitten siirtyä noihin raskaampiin fantasiasarjoihin, jos kiinnostusta riittää.
Mulla on itsellä paljon Dragonlancea, Forgotten Realmsia, Eddingsiä ja tuo Kuolemanportti-sarja (Weis&Hickman) ja itse suosittelisin tuota Eddingsiä. Se helpompilukuista kuin nuo muut. Jos tulee muuta kysyttävää, niin vastailen mielelläni, jos tässä vielä saan rauhassa istua noilta lapsilta :)
Kärpästen herra, ei ehkä varsinaista fantasiaa, mutta mielenkiintoinen kirja muuten.