Asuntokaupassa äkkijarrutus
"Erityisen suurta pudotus oli uusien asuntojen kaupassa. Helsingissä uusien asuntojen kauppamäärät olivat 73,2 prosenttia viime vuoden lokakuuta alhaisemmat. Espoossa vastaava pudotus oli 81 prosenttia ja Vantaalla peräti 83,6 prosenttia."
Hinnat laskussa: "Pääkaupunkiseudulla vanhojen kerrostaloasuntojen keskineliöhinta laski lokakuussa 9,2 prosenttia vuoden takaiseen lokakuuhun verrattuna. Edelliseen kuukauteen eli syyskuuhun verrattuna pudotusta oli 6,3 prosenttia."
Lähde: Talouselämä
Kommentit (8)
Mahtavaa. Kohta saa uusia sijoitusasuntoja halvalla.
Ihmiset ovat nyt varovaisempia asuntolainan ottamisen kanssa.
Alkaa ilma pihisemään hinnoista normaaliin.
Ainakin -20 % pudotus hinnoissa odotettavissa.
Vierailija kirjoitti:
Alkaa ilma pihisemään hinnoista normaaliin.
Johan tämän 2008/2009 lähtien pumpatun kuplan onkin aika poksahtaa. AsuntojenKAAN hinnat ei ole olleet enää aikoihin missään realistisessa suhteessa ostovoimaan/palkkoihin/veroihin nähden. Ja se että se kupla poksahtaa syöpäisten kommareiden vahtivuorolla, tekee tästä erityisen nautinnollista. Jospa demareista ja muista loisieläjistä päästäisi nyt kunnolla eroon?
Tästä se lähtee, pojjaat. Laman ensimmäinen merkki on se että rakennusliikkeet irtisanovat.
Niin?