Miten iso lapsi mahtuu gracon cosmiciin selkä menosuuntaan?
Milloin olette joutuneet kääntämään cosmicin nenä menosuuntaan päin? Tuliko lapsen pää yli istuimesta vai tökkivätkö jalat liikaa auton selkänojaan?
Mietin tätä siksi, sillä meillä on gracon cosmic, ja istuin vaikuttaa aika ahtaalta rontille 80-senttiselle tytölle. Tytön pää tulee melkein yli istuimesta (ja silloin istuin käsittääkseni pitää kääntää toiseen suuntaan), samoin jalat eivät varmaankaan enää ensi kesänä (2 v.) mahdu istuimen ja penkin väliin. Myös pääntuki vaikuttaa ahtaalta ainakin näin toppavaateaikaan.
Tietääkö joku muuten, että voiko pääntuen ottaa pois, eli onko se turvallisuuteen vaikuttava komponentti vai vain lapsen mukavuuden takia?
Kommentit (4)
Pää tulee ehkä n. 3-4 senttiä istuimen ulkopuolelle, mutta haittaakohan tuo vielä... Aika mykkyrällä lapsi tosiaan on, kun hänet nostaa istuimeen, mutta vielä se on toiminut. Ei millään vielä viitisi kääntää istuinta toisin päin ellei ole pakko.
Meillä 3 v pitkä poika mahtuu vallan mainiosti vielä selkä menosuuntaan, eilenkin pulkkamäen jälkeen pojalla kaikki mahdollinen talvivarustus päällä. Pää jää vielä muutaman sentin ylhäältä vajaaksi ja jalat ainoastaan hieman hipovat autonselkänojaa.
Juuri katselin ohjekirjasesta milloin siellä suositellaan istuinta käännettäväksi nenä menosuuntaan ja siellä oli alkaen 15 kiloisesta.
Mahtaneeko eri vuosimallien cosmicit olla eri kokoisia? Meillä on se xtp-04.
mahtuu ainakin tosi hyvin istuimeen ja vielä on varaa kasvaa. Jalkatila on loistava ja olen huomannut, että ne jotka parjaavat sitä ovat usein asentaneet istuimen " väärin" eli sen etukulma ei ole vähän penkin etureunan ulkopyolella vaan koko istuin on enemmänkin penkin päällä. Vähän tuli kyllä ilmaistua epäselvästi... Jos haluaa asentaa ohjeen mukaan on ainakin ruhtinaalliset jalkatilat lapsella, eri asia sitten miten itse mahtuu etupenkille ;) Niin ja Crago Cosmic xtp on meillä.
Istuimesta on uudempaa ja vanhempaa versiota, mutta muistelen, että meidän Cosmicissa tuki olisi ollut säädettävä...saatan muistaa väärinkin.
Mahtuminen riippuu autosta ja lapsesta. Jos pää tulee yli kaukalon reunan, on minusta paljon turvallisempaa kääntää istuin! Meillä käännettiin alle 2,5-vuotiaana. Lapsi piti nostaa istuimeen sikiöasennossa ja jalat jäivät reilusti koukkuun. Etenkin talvivarusteissa +oman terveydentilani (en saanut lasta nostettua istuimeen mykkyrässä) oli mahdoton yhtälö. Lapsi alkoi availemaan vöitä ja pyrki huonosta matkustusasennosta pois enkä pystynyt kuskin paikalta valvomaan, oliko lapsi kiinni vai ei. Oli turvallisempaa kääntää istuin, mihin loppui myös vöiden availu ja kitinä autossa.