APUA: Miten ottaisitte esille pväkodissa: poikaani kiusataan ja lyödään
Olemme muuttaneet hetki sitten uudelle paikkakunnalle ja lapset menivät siis uuteen päiväkotiin. Paikka ja hoitajat ovat mielestäni aivan ihania. Molemmat lapset ovat menneet päiväkotiin tosi mielellään alusta asti.
No, pari viikkoa sitten poika alkoi valittamaan että häntä kiusataan. Otin asian puheeksi omahoitajan kanssa joka täysin tyrmäsi ajatuksen kertomalla miten paljon pojallani on jo kavereita. Ja miten kuulemma päiväkoti-ikäiset aina puhuvat kiusaamisesta kun kyseessä voi olla vaan erimielisyys. Samaan aikaan poika alkoi kastelemaan lähes joka yö, ilmeisesti stressin seurauksena.
Viime viikolla poika alkoi kotona puhumaan tällaisia: " lyön sua lättyyn" , " kuristan sut" , " tapan sut" jne. Ilmiselvää että ne tulivat päiväkodista kun muita kontakteja kodin ulkopuolella ei ole ollut. Poika nikertoi että tämä yksi poika kuulemma uhkailee lyövänsä häntä harva se päivä. Ja ilmeisesti poikamme jostain syystä pelkää tätä tosissaan vaikka kuinka olemme sanoneet että ei ole syytä pelätä. Ja lisäksi hän on kieltäytynyt kertomasta hoitajille kun tämä poika niin uhkailee.
Tällä viikolla pojalla oli yksi päivä kotiin tullessaan toisessa käsivarressa purema tai raapimajälkiä, n. 5 kpl. Hän osasi jo kertoa ne tehneen pojan nimenkin ja on kertonut että se on se sama poika joka uhkailee häntä.
Ja tänään kaiken huippu. Kotiin tullessamme huomasin että toinen silmä on ihan punainen. No tämä sama poika oli tökännyt sormella silmään ja kynsi tietysti oli osunut.
Tämä tuntuu ihan hirveältä kun poikamme on vasta 4-vuotias. Ja käsittämättömältä että yksi lapsi voi tehdä tällaista ilman että päiväkodin työntekijät mitään huomaavat. Ilmeisesti lapset ovat jonkin verran yksinään (päiväkodissa tosi isot tilat) ja poika kiusaa kun hoitajat ovat poissa näkyvistä.
Tämä poika on 5-v ja selvästi aggressiivinen kielenkäytöltäänkin. Äiti on ilmeisesti työtön eikä tervehdi ketään kun tulee päiväkotiin. No, eihän niillä ole väliä mutta ilmeisesti kotoa tulevat vaikeudet heijastuvat pojan käytökseen.
Miten ottaisitte asian esille että en leimaantuisi hysteeriseksi. Kun juttelin aiemmin aiheesta tuntui että hoitajan mielestä olin ylireagoinut täysin ja ei ollut mitenkään mahdollista että poikaamme olisi kiusattu. Mutta eikö tuollaiset pahoinpitelyt ja jatkuvat uhkailut ole kiusaamista?
Tarpeeksi ärsyttävää olisi jo noi muilta tarttuneet " lyön sinua lättyyn" jutut. Onneksi poikamme luottaa meihin ja on lopettanut niiden jankkaamisen kotona.
Pitäisikö minun mainita että poikamme puhuu juuri tästä pojasta vai ei? Puutunko sitten liikaa henkilökunnan tekemisiin?
Tosi paha mieli koko päiväkodista kun aiemmin ei ole ollut mitään vastaavaa. En voisi kuvitellakaan että edellisen päiväkodin lapsista joku olisi tehnyt tollaista.
Kommentit (7)
Minä olen myös sitä mieltä, että heti maanantaina puhut päiväkodin henkilökunnan kanssa. Näytät kaikki jäljet ja kerrot mitä poikasi on kertonut. Totta kai voit mainita tämän kiusaajan nimen. Jos jostain ihmeen syystä poikasi olisi sanonut nimen väärin niin mitäs siitä, osaavatpahan ainakin tarkkailla tilannetta.
Ei kenenkään lapsen tarvi tuollaisesta kärsiä päiväkodissa tai muuallakaan!!
Ehdottomasti samaa mieltä kuin edelliset vastaajat. Tuollainen häiriintyneeltä vaikuttava kiusaajapoikahan voi keksiä ensi kerralla vaikka tökätä lastasi silmään jollain terävällä tms. kauheaa ja siten peruuttamatonta vahinkoa voi tapahtua. Sitten ei auta enää henkilökunnan pahoittelut. Kyllähän 5-vuotias jo osaa katsoa, ettei kukaan näe kun pahojaan tekee, joten hyvin voi ollakin ettei henkilökunta ole asiaa nähnyt.
Tuollainen on saatava esille siinäkin mielessä, että kiusaaja taitaa tarvita jonkin sortin selvittelyitä, että mikä pojan saa käyttäytymään noin, ja ainakin perusteellista " kasvatuskeskustelua" ja aikuisten puuttumista tarvii.
Kyllä lapsia niin kauheissa oloissa valitettavasti kasvaa, ettei tavallinen ihminen voi kuvitellakaan, joten monenlaista satoa sitten niitetään... joka sitten näkyy noin ikävällä tavalla päiväkodeissa ja kouluissa.
Kirjaa asiat ylös ja rohkeasti puheille, ei ole normaalia lasten " kasvattavaa nahistelua" tuollainen.
Siinäkin kiusattu 4-vuotias poika. Poika alkoi nähdä painajaisia öisin sen jälkeen kun oli aloittanut päiväkodissa. Poika sanoi äidilleen, että toiset kiusaavat, mutta päiväkoti ei ottanut ongelmaa kuuleviin korviinsakaan. Äidille vastaus oli: Meillä ei kukaan kiusaa ketään!
Tässä tapauksessa äiti on saanut ottaa ongelman todella esiin moneen kertaan niin hoitajien kuin päiväkodin johtajankin kanssa. Nyt ilmeisesti alkaa näkyä valoa tunnelin päässä ja päiväkodistakin on myönnetty, että " saattavat ne toisiaan töniä" .
Poika on lukutoukkatyyppiä ja pienikokoinen, joten voi helposti jäädä jalkoihin rajummissa leikeissä.
Tsemppiä teille!
Sinänsä mahdollinen työttömyys ei minusta kuulu tähän asiaan lainkaan. Itsekin tuon ja vien lapsen hoitoon miten sattuu, mutta se taas johtuu siitä, että teen vuorotöitä.
muistiin.
Jos eivät suusanallista huomautusta ota vakavasti, niin asialliset, kirjallisesti toimitetut muistiinpanot tapahtumien kulusta viimeistään erittäin todennäköisesti herättävät henkilökunnan toimimaan.
Minä ainakin koen, että äitinä on minun tehtävä nimenomaan pitää lapsen puolia (toki suhteellisuudentajun säilyttäen). Ota asia esille rauhallisesti, päättäväisesti ja sillä tavalla että uskovat ettet aio antaa periksi sekä tarpeen mukaan komentoketjussa ylöspäin siirtyen.
keskustelette asiasta ja vaadit että muutos on tapahduttava.
kerrot vielä että jos palaveria ei pidetä ja asia ei ratkea sinua tyydyttävällä tavalla, otat yhteyttä kaupungin päivähoidosta vastaavaan johtajaan.
Luulisi jo henkilökunnan heräävän.
Meillä riitti pelkkä palaverivaatimus (ryhmässä oli poika, joka terrorisoi tasapuolisesti kaikkia, mä kyllästyin ja nostin asian esiin). Ilmeisesti pk-väki ohjasi lapsen ja äitinsä johonkin terapiaan tms. Poika nimittäin muuttui kovasti. Ei tietenkään täysin tavoistaan parantunut, mutta kriisi voitettiin.
Tietenkin voit päivähoitotoimistossa vaatia pk-vaihtoa.
Käytä lapsi lastenpsykiatrilla ja pyydä lausunto oireista.
Jos joku pitää tuollaiseen puuttumista hysteerisenä niin silloin on asiat pahasti vialla, erityisesti mitä tulee päiväkodin henkilökuntaan, jotka sentään ovat ammattikasvattajia (...).
Se, että lapsella on kavereita, ei todellakaan tarkoita sitä etteikö joku voisi lasta kiusatakin. Jo on kumma jos omahoitaja ei huomaa tälläistä?
Ota asia vaan uudestaan puheeksi päiväkodissa. Päiväkoti on osaltaan vastuussa lasten kasvatuksesta ja toisten uhkailuihin ja satuttamisiin pitää tietenkin puuttua. Jos päiväkodissanne tälläistä tapahtuu ja sitä ei huomata tai siihen ei puututa, tai edes avoimesti asiasta keskustella... Rohkeasti vain nostamaan kissaa pöydälle. Jos asioihin ei puututa, ne eivät myöskään muutu. Lapset oppivat pienestä pitäen että on ihan ok, että joku välillä vähän huitasee. Aikuiset eivät viitsi huomata asiaa ja opettaa lapsille rajoja, vaan kääntävät selkänsä? Samoin kuin toisen lapsen pelon edessä, asian, josta pitäisi pystyä juttelemaan ja johon lapsi tarvitsee tukea ja turvaa!
Liian paljon lapsen oikeuksien puolustamista pidetään liiallisena paapomisena tai hysteriana. Vanhat kasvatusperinteet lapsen karaisusta ja opettamisesta elämän kovuuteen pieninä taaperoina istuu tiukassa. Mitäpäs jos lapsi tulisikin kuulluksi siinä että häntä todella pelottaa ja päiväkodissa tapahtuu inhottavia asioita eikä aikuset puutu niihin. Ja asioille tehtäisiin vielä sellainen muutos että lapsen ei tarvitsisi pelätä hoitopaikkaa vaan voisi tuntea olonsa turvalliseksi ja aikuisten valvomaksi. Ei varmasti ole liikaa paapomista. :)
Toivottavasti saat tilanteen selvitettyä lapsen parhaaksi ja itse en pitäisi toisen hoitokeinon etsimistäkä muuta kuin fiksuna tekona, mikäli päiväkodin kanta asioihin jatkuu samanlaisena.
Kannattaa tietysti katsella mitä mieltä muut vanhemmat ovat päiväkodin meningeistä. Kaikista parastahan olisi, jos kaikkien osapuolten vanhemmat ja päiväkoti voisivat yhdessä hakea ratkaisua tilanteeseen.
Ei muuta kuin rohkeutta.
Minusta et voi tulla leimatuksi hysteerisenä äitinä. Ole heti yhteydessä päiväkodin johtajaan, tuo on kamalaa jos lasta vahingoitetaan fyysisesti ja kiusataan. Tuntuu todella pahalta lapsesi puolesta ja itsesikin puolesta. Tosi pelottavaa lapselle mennä hoitoon. Ota heti maanantaina johtajaan yhteyttä, että asia saadaan selvitettyä pikimmiten. Hoitajat lyövät laimin, jos tälläistä voi käydä.