Kepun kulttuuriministerit koronakuolemien airut 2021 ja 2022
IS: Kulttuuriministeri Petri Honkosella (kesk.) selvä viesti koronasyksyn varalle: Mitään rajoitustoimia ei pidä nyt tehdä
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009149483.html
"Honkonen ei allekirjoita koronaministeri Kiurun toiveita tiukemmista maskiohjeista: Ei saavutettaisi sellaisia hyötyjä, mitä haettaisiin."
Oikeasti kepun Petri Honkanen
Mietitäänkö ihan hetki, miksi kulttuuri- ja tapahtuma-ala ei ole elpynyt? Eihän ketään ole sinne kielletty menemästä ja kesä vedettiin ilman huolta huomisesta #kesärata
Johtuisiko tilanne siitä, ettei mitään suojatoimia ole?🤓
Viime vuoden 2021 alkusyksystä kaikki rajoitukset vaati poistamaan puoluekolleganne kulttuuriministeri Antti Kurvinen tunnetuin seurauksin. Suomen ylikuolleisuuden ja tilastoitujen koronakuolemien määrä lähti lentoon tämän jälkeen.
Yle: Ministeri Kurvinen (kesk.) luopuisi koronarajoituksista "Yhteiskunta ei voi olla pienen vähemmistön panttivankina"
https://yle.fi/uutiset/3-12065788
20.8.2021
"Tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen sanoi Ylen aamussa, että yhteiskunta pitäisi saada käyntiin. Suomen tulisi hänen mielestään luopua koronarajoituksista Britannian tyyliin. Kurvisen mukaan koronapassi voisi valmistua käyttöön aikaisintaan syyskuussa."
Viimeisen kahden viikon aikana on raportoitu 382 uutta kuolemaa, eli tällä vauhdilla kuolemia tulee 52/2x382 = 10.000 kuolemaa vuodessa.
Viime vuoden lokakuussa 2021 tilastoituja koronakuolemia oli muuten KOKO KUUKAUDESSA 130.
Follow the money. Raha selittää sen, miksi 10.000 suomalaista kuolee vuodessa koronaan tällä hetkellä. Päättelen että tämä kuvio on huolellisesti rakennettu. Poliitikkojen haluttomuus korjata aikaisemmin tehtyjä virheitä ja juokseminen elinkeinoelämän etujen lobbaajina johtanee siihen, että asialle ei tehdä mitään.
Niin, tuolloinhan 2021 koronakuolleisuus lähti nousuun ja saldo jo 6 407 ruumista, ylikuolleisuus yli 9 000.