Mitä ajattelet perheestä, jossa mies pelaa lasten kanssa tietokoneella?
Mies jäänyt työkyvyttömyyseläkkeelle työtapaturman vuoksi. Päivät täyttyvät tietokoneella pelaamisesta. Striimaa myös pelaamista ja tienaa siitä hitusen. Alkoholia ei tippaakaan. On liikuntakykyä, mutta kipujen vuoksi ei kovin paljoa kykene kerrallaan liikkumaan. Pelaavat moninpelinä lasten kanssa kaikenlaisia tietokonepelejä.
Häpeäisitkö, kun aikuinen mies pelaa tietokoneella eikä ryyppää kuten oikeat miehet? Vai hyväksyisitkö asian?
Kommentit (4)
Kuulostaa täydelliseltä. Mun isä pelasi minun kanssa kun olin lapsi ja se oli parasta.
Minun työssäkäyvä isäni pelasi itsekin, kun olin lapsi. Opetti minut ja veljen pelaamaan. Myöhemmin sitten narisi, että pelattiin liikaa ja että peli-innot laantuu kun aikuiseksi kasvetaan. No, nyt olen 33v, kahden lapsen äiti ja pelaan edelleen. Mies pelaa liikaa(kin) siihen nähden, että pitäisi olla enemmän lasten kanssa kuin koneella.
Kunhan muksut kasvaa, voidaan toivon mukaan pelata yhdessä. Ja ehkä se miehen (yksinään pelaamista koskeva) peli-into laantuisi vaikka neljääkymmentä lähestyessä niin, että olisi enemmän lasten kanssa, kun lapsetkin on sitten sen ikäisiä, että voi jo touhuta kaikenlaista, mitä ei vauvan ja alle 2v taaperon kanssa vielä voi tehdä.
t. 33v äiti-ihminen
p.s. Molemmilla vakityöpaikat. Myös isälläni oli töitä, kun pelasi.
Kaikkea täällä kyselläänkin, onko omat aivot jääny oven väliin?
Meillä it-alalla työssäkäyvä mies pelaa lasten kanssa ja itsekseen. Ihan ok, itsekin pelaan.