Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

1-v. Mitä ruokia syötte

30.10.2006 |

1-v. voi jo syödä samaa ruokaa muun perheen kanssa. Oma ruokavaliomme on tähän asti ollut aika mausteisia etnisiä ruokia ja sitten kiireessä myös valmisruokia. Nyt kun lapset ovat täyttäneet 1 v. haluaisin kuitenkin yrittää alkaa valmistaa kunnon kotiruokaa, jota kaikki voisimme syödä. Kaipaisinkin vinkkejä ja tietoa kokeneemmilta, mitä ruokaa tarjoatte pienille taaperoille esim. viikon ruokalista. Mielellään sellaista, joka olisi aika nopea ja helppo valmistaa. Olen kiitollinen kaikista vinkeistä.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
30.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

1. makaroonilaatikko (oma tekemä tai valmis)

2. jauhelikastike+pasta/perunat

3. kana/kalakiusaus

4. kinkkukastike (cremeen)+perunat

5. munakas

6. perunat+paisti

7. puurot+vellit

8. pastasalaatti

9. jauheliha/liha/makkara/nakkikeitto

10. hernekeitto, voi höystää valmis purkista

11. kana/kalapasta

12. peruna/muusi(pussista löytyy!)+lihapullat (omat tai kaupasta)

13. peruna/muusi+liha/makkara/nakkikastike

14. perunat/muusi+kalapuikot/kalaleike



Kaikkeen meillä lisätään mausteita, tosin suht vähän. Suolaa ei lisätä, vaan käytetään muita mausteita. Jos käyttää valmista kalaa, maustettua lihaa tai makkaraa/nakkia, suolaa tulee niistä aika lailla jo.



Lähes kaikki saa tehtyä osittain valmisjutuista, esim. peruna-sipulisekoituspakastepussit, pakastevihannekset, kinkkusuikaleet/kuutiot, valmis paisti.









Ja nämä kaikki valmistaa äiti, jonka köksännumero oli 7.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän kolme