Hei! Oisko jollakin jotain kivaa runoa millä ilmottaa sukulaisille raskaudesta?
Kommentit (13)
Näppärästi kävi meillä siitos
Esikoista odotamme nyt
Siitä Jumalalle anna kiitos
Ettei <miehen nimi> ohi tyrkkinyt.
On tosi moukkamaista ilmoittaa jollain tekstarilla tai maililla tuiollaista asiaa.
Miksei tuommoista noin tärkeää ja henkilökohtaista asiaa voi vain kertoa sitten kun näette tai puhutte puhelimessa?
Mun mielestä ois kyllä aivan söpöä saada tuommoinen nätti runoilmoitus asiasta. Kukin tyylillään!
siis erikseen... Olisi tosi outoa saada tuollainen ilmoitustekstari tai -kortti! Meillä päin ihan jutellessa asiasta mainitaan jos halutaan.
tekstarilla runon muodossa. Mikä tekstiviestistä tekee niin pahan? Tekstiviestit ovat tätä päivää, herätkää 2000-luvulle!
Vierailija:
tekstarilla runon muodossa. Mikä tekstiviestistä tekee niin pahan? Tekstiviestit ovat tätä päivää, herätkää 2000-luvulle!
Arvatkaapas mitä,
me ollaan tehty sitä.
Ja mikä onkaan tulos,
se tulee xxx-kuussa ulos.
Vaatii tietysti tietyntyyppisen vastaanottajan, ei välttämättä isomummolle sopiva :)
Ajatelkaa miten kätevää ja helppoa kun voi ilmoittaa vaikka lähiomaisen kuolemastakin kaikille tekstarilel: " Hei kaikki. Faija delas eilen. Hautajaiste parin viikon kuluttua. T. Jasmiina Mähönen (eihän täs oo yli 160 merkkii?).
Myös potkut on kätevää antaa tekstarilla - se on 2000-lukua!
Kaikki joukolla hei tekstaamaan, se on niin kätevää ja fantsuu. Ei tarvii vittu puhua kenenkään sukulaisten kanssa.
Vaan kun ollaan niin laiskoja ettei viitsitä kun yhtä nappai painaa. Soittamisestakin on muka liikaa vaivaa.
OLtiin vähän duunissa
ja nyt on pullat uunissa.
Tänään salaisuuden suuren,
kuiskaan mukaan tuulen.
On masussani pienet sormet ja varpaat,
nyt jo varmaan arvaat!
On ilomme rajaton,
meille vauva tulossa on!