Mitä tehdä koiranhaukunnalle?
Eli olemme nyt reisun kuukauden verran asuneet omistusrivarissa. Naapurissamme (yksi asunto välissä) on koira, joka räksyttää siellä todella usein. Valvoin viime perjantain ja lauantain välisen yön lähes kokonaan, sillä koira räksytti siellä noin kello 22 saakka yhteen soittoon lähes aamuun asti. Lähetin omistajalle viestiä yöllä ja pahoitteli asiaa. Olivat palkanneet 17-vuotiaan pojan koiranvahdiksi mutta ilmeisesti tämä oli lähtenyt pois. Koira haukkui aina lauantai-iltaan yli kahdeksaan saakka, kunnes omistajat tulivat kotiin.
Eilen koiran omistaja nainen (noin 30v vähän päälle) tuli sanomaan että lähtevät tänään viikon matkalle ulkomaille ja koiria tulee taas hoitamaan tämä 17-vuotias sukulaispoika ja osaksi aikaa joku toinen. Nyt pelottaakin vietävästi mitä viikko tuo tullessaan. Ainakaan toistaiseksi pelko ei ole osoittautunut vääräksi, sillä koira on haukkunut naapurissa jo yli tunnin eli aloitti 6:30 tienoilla.
Mitä ihmettä tällaiselle asialle voi tehdä Suomessa? Olen jutellut muidenkin naapureiden kanssa, jotka kertoivat myös valvoneensa viikonloppuna asian takia. Pitääkö tässä alistua kuuntelemaan pahimmillaan koko viikko koiranhaukuntaa vai voiko asialle ihan oikeasti tehdä jotain????
Kommentit (7)
eläinsuojeluvalvojalle. Eihän koiraa voi pitää päivätolkulla yksin, jos tuo 17-vuotias ei hoida tehtäväänsä!!! Jo tuo pe-la- iltaan asti olo on ollut eläinrääkkäystä!!! Ikäväänsä koira haukkuu ja hätäänsä, miksi on yksin. Eli soita alueesi eläinsuojeluvalvojalle, löytyy osoitteesta www. sey. fi tai jos alueellasi ei ole valvojaa, terveystarkastaja tai poliisi tai kunnaneläinlääkäri on velvollinen tarkastamaan tilanteen. Ja tuo viikon matkalle lähtö on älytöntä, jos koiralle ei ole kunnon hoitoa tiedossa!!! Toivottavasti teet asialle jotain, koiran ja tietysti teidän itsennekin takia.
Siis pe-la ilta välissä kävi kyllä ulkoiluttaja (tää kundi) muutaman kerran, mutta ilmeisesti jätti koirat ulkoilutuksen jälkeen yksin. Lisäksi tämä toinen koiravahti joka tulee paikalle on ilmeisesti Mannerheimin lastensuojeluliitosta joku(???) näin ainakin omistaja sanoi minulle ja naapurille. Tietää kyllä ettei koiria voi yksin jättää ja meidän lähettämät tekstiviestit on kuulema lähetetty eteenpäin koiravahdeille.
Korostan vielä että haukunta on LÄHES kokoaikaista. Välissä saattaa olla noin 5min taukoja ja tietysti ne hetket jolloin koirat ovat tarpeillaan ulkona. Enkä tietenkään voi sanoa tuleeko seuraava viikko olemaan haukuntaa, mutta pelottaa vaan että tulee koska nytkin ovat haukkuneet sen reilu puolitoista tuntia yhteen soittoon...
No, hyvä, jos koirat tulevat ainakin ulkoilutettua. Toki yksinolo viikonkin verran on aivan liikaa, koira stressaantuu todella pahasti, koska on laumaeläin. Vai ovatko nuo ulkoiluttajat siellä koirien kanssa ? No, toivotaan, että tilanne rauhoittuu. Mitä kyllä toisaalta epäilen, ei koira varmaankaan mihinkään rauhoitu, ennenkuin omistaja tulee kotiin. Vaikea tilanne. Jatkossa voisitte ehdottaa omistajaa viemään poissaolonsa ajaksi koiran koirahoitolaan, jossa se saisi asianmukaista hoitoa.
Eli koiranhoitakille on sanottu että koirat eivät saa olla iltaisin yksin talossa. Sitä kuulema nyt painotettu perjantai-katastrofin jälkeen! Mutta omistaja sanoi että ei voi pakottaa omistajia olemaan sisällä kokoajan, kun on syyslomakin ja kaikkea. Ymmärrettävää toki, kunhan ovat siellä illan/yön ja aamulla mielummin kauemmin kuin 6:30 saakka :/
No joo tässä paasaan sen tähden että pelkään perjantai-episodin toistuvan. Raskaana olevana ja kahden alle 5v lapsen äitinä EN haluaisi valvoa yhtään yötäni vain koirien takia enää. Pianhan se selviää.
Otin aiheen esille sen tähden että haluan tietää onko jotain oikeasti tehtävissä tällaisessa tilanteessa.
ihmisillä pitää olla lemmikkejä ja sitten niitä ei ulkoiluteta eikä niiden kanssa ei viitsitä seurustella, tottakai ne räksyttää ikävissään.
Omistajien tulee opettaa koira olemaan yksin. Se vaatii kärsivällisyyttä kaikilta.
Saattaisi tosiaan auttaa, ei koiran haukkua tarvitse kuunnella..