Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Huomaako ihmiset oikeasti jonkun makaronipussin tai jauhelihan hinnan nousun kaupassa?

Vierailija
13.06.2022 |

En itse ole koskaan kiinnittänyt noihin huomiota. Jauheliha maksaa 4-5 ja makaronipussi alle euron. Sillä ei ole väliä onko se 4,90 vai 4,10. Epäilen että tälläisillä ihmisillä on kyllä jotain muuta mistä voisivat tinkiä kuin valittaa ruoan hinnan noususta. Esim. yksi olut kapakassa maksaa helposti 6-7, joka on enemmän kuin ruoan hinnan noususta johtuva menetys viikossa.

Kommentit (111)

Vierailija
41/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huomaan. Samoin huomaan, jos hinta sama, mutta pakettikoko pienentynyt. Nyt isoja muutoksia esim. eräs margariini lidl ennen 27snt niin nyt 45snt ja samoin makaroni ennen 25snt niin nyt 33snt ja spagetin hinta lähes kolminkertaistui. Halvin broilerin maustamaton suikale ennen noin 7-8e/kg niin nyt noin 10e/kg. Pavut ennen 39snt ja nyt 58snt. Huomaan muutokset. Joissain jään odottamaan josko se hintalaskisi tai vaihdan jopa merkkiä. Prisman halpisketsuppi täysin loppu ja oli 49snt. Ei varmaan tule enää noin halpaa. 

Vierailija
42/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hyvä säästövinkki: syökää aamupala ja juokaa kahvit töissä. Tosi härski hartikainen (ml. allekirjoittanut) myös syö 2-3 lounaaksi firman tarjoamia välipalahedelmiä, mehua ja energiapatukoita. Kotiin ei jää kuin illallisen järjestäminen. 

En ole ikinä ollut työpaikassa jossa tämä olisi mahdollista. Meillä on joskus jotain päiväysvanhaa vichyä. Siinä kaikki.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
43/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Todellakin sen huomaa kun rahat ei meinaa riittää.

Ja paljonko menee tupakkaa? Entä kuinka usein käyt baarissa? 

En ole ikinä polttanut. Teininä olen vetänyt pari henkosta, koska piti näyttää, että en polta siksi, että en pysy, vaan siksi, että en halua. EN ole ikinä ostanut itselleni yhtään askia tupakkaa, alle kouluikäisenä ostin papalle tupakka-askeja, rizloja ja puruja. 70-luvulla se oli vielä mahdollista.

Olen käynyt viimeksi baarissa... Tuota noin. En nyt osaa ihan sanoa. Olisiko ollut... No, melkein väittäisin, että olen tämän vuosituhannen puolella kyllä käynyt baarissa ja ihan ostanut jonkun juomankin. Saattoi olla ihan soodavesikin, mutta silti.

Paheitani ovat suklaa, joka sekin on menettänyt hohtonsa, ja itsetehty raparperisima.

Ja kyllä todellakin huomaan, jos jokin tuotteen hinta nousee. Vertailen hintoja kesken kauppareissunkin, älypuhelin on mainio keksintö siihen (työnantajan, ei ole omaa). Huomaan myös, jos jonkun hinta on laskenut. Tarkistan tarjoukset, alennukset ja poistotuotteet. Tänään löysin edullisesti s-marketin poistokärrystä papuja.

Vierailija
44/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole väittänytkään, etten joisi. Rahasta on todella tiukkaa. Mutta luulen, että olisin joka tapauksessa huomannut, että Lidlin tomaattimurskan hinta on noussut yli 50 prosenttia.

Vierailija
45/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hyvä säästövinkki: syökää aamupala ja juokaa kahvit töissä. Tosi härski hartikainen (ml. allekirjoittanut) myös syö 2-3 lounaaksi firman tarjoamia välipalahedelmiä, mehua ja energiapatukoita. Kotiin ei jää kuin illallisen järjestäminen. 

Viestin kirjoittaja on täysin irrallaan todellisuudesta ja elää jossain omassa kuplassaan. Sale varmasti samaa sakkia joka tuossa toisessa ketjussa päivitteli, että 5000e/kk palkalla käteen jää lähes saman verran kuin duunarilla. 

Vierailija
46/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pakkaukset/erätarjoukset pienenee, hinta pysyy samana tai jopa kallistuu. 

Maalaiskanan jauheliha 400g -> 350g. 

Creamy-jäätelöt 3kpl/10€ -> 2kpl 7,50€

Talvella oli mandariineja 1-2kg verkkopussien sijaan naurettavissa 650g pusseissa, hinta sama. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
47/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hyvä säästövinkki: syökää aamupala ja juokaa kahvit töissä. Tosi härski hartikainen (ml. allekirjoittanut) myös syö 2-3 lounaaksi firman tarjoamia välipalahedelmiä, mehua ja energiapatukoita. Kotiin ei jää kuin illallisen järjestäminen. 

No olisikin! Meillä on tarjolla ainoastaan kurakahvia, maitoa ja Liptonin perus mustaa teetä.

-valtion virkamiehen leipä on pitkä ja kapea

Vierailija
48/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun olin teini, tiesin tasan tarkkaan juissimehutölkin ja muumitikkarin hinnan. Opiskelijana tiesin puuron, maidon ja kananmunien hinnan, oli se sitten lidlissä, ässällä tai k-kaupassa. En jättänyt hintojen tarkkailua koskaan siihen, koska elämä ei mennyt suunnitelman mukaan ja pidän muutenkin järkevänä seurata hintoja. Pidän sanonnasta: pienistä puroista kasvaa suuri virta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
49/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen aina katsonut hintoja. Tiedän tasan tarkkaan useimmin ostamieni tuotteiden hinnat ja valikoin kaupan sen mukaan mikä missäkin on halvin. Huomaan hintojen vaihtelun ja tiedän myös mikä tarjous on hyvä tarjous.

En ole köyhä enkä liioin rikas, mutta ei minullakaan raha kaikkeen riitä jos sitä surutta ympäriinsä kylvän.

Vierailija
50/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

24-pakin hinnan nousun huomaan.

T: Sinkkumies

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
51/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hyvä säästövinkki: syökää aamupala ja juokaa kahvit töissä. Tosi härski hartikainen (ml. allekirjoittanut) myös syö 2-3 lounaaksi firman tarjoamia välipalahedelmiä, mehua ja energiapatukoita. Kotiin ei jää kuin illallisen järjestäminen. 

Ei meillä vaan tarjota mitään muuta kuin hanavettä töissä.

Vierailija
52/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huomaan. Nyt on tilanne ettei raha riitä. Kaksi teiniä, joita yksin huollan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
53/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

AP ei tiedä, että me muut olemme ennen maksaneet makaronipussista 25 snt ja jauhelihasta, laadusta riippuen 5-10€/kg. Tavallinen 400 gramman paketin sai noin kolmella eurolla. Oletteko huomanneet, että nyt sillä hinnalla on 250-300 gramman paketteja, eli se vähän hämää. Ei ole noussut hinta, mutta pakkaus on pienentynyt.

Helppoa se heillä, joiden ei ole koskaan tarvinnut miettiä, mihin rahat riittävät.

Jauhelihakeskustelussa olisi hyvä mainita mitä jauhelihaa tarkoitetaan. Kyllä sika-nautaa saa vieläkin 400g n. 2,40 - 2,70 e, riippuen toki merkistä ja paikasta mistä ostaa. Kotimaista (merkki) sika-nauta maksaa Foodien mukaan 2,35e/400g.

Aiemmin maksoi hieman alle 2e mm. Lidlissä, joten onhan halvinkin noussut jo melkoisesti.

En itse ole vielä joutunut maksamaan sika-nautajauhelihasta 3e tai yli kolme (toki nauta-jauheliha, nauta-sika tai broiler-jauheliha menee yli 3, mutta käytän harvoin), mutta ehkä jo syksyllä käy näinkin, kun hinnat jatkavat nousuaan. Olenkin ottanut tavaksi puolittaa 400g ja lisään soijarouhetta tai papuja/linssejä joukkoon, jos teen vaikkapa kastiketta.

Tietty kun asun yksin niin tämä riittää minulle, mutta isommissa perheissä menee jauhelihaa varmaan enemmän ja kallistuminen tuntuu lompakossa enemmän.

Vierailija
54/111 |
14.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

AP ei tiedä, että me muut olemme ennen maksaneet makaronipussista 25 snt ja jauhelihasta, laadusta riippuen 5-10€/kg. Tavallinen 400 gramman paketin sai noin kolmella eurolla. Oletteko huomanneet, että nyt sillä hinnalla on 250-300 gramman paketteja, eli se vähän hämää. Ei ole noussut hinta, mutta pakkaus on pienentynyt.

Helppoa se heillä, joiden ei ole koskaan tarvinnut miettiä, mihin rahat riittävät.

Jauhelihakeskustelussa olisi hyvä mainita mitä jauhelihaa tarkoitetaan. Kyllä sika-nautaa saa vieläkin 400g n. 2,40 - 2,70 e, riippuen toki merkistä ja paikasta mistä ostaa. Kotimaista (merkki) sika-nauta maksaa Foodien mukaan 2,35e/400g.

Aiemmin maksoi hieman alle 2e mm. Lidlissä, joten onhan halvinkin noussut jo melkoisesti.

En itse ole vielä joutunut maksamaan sika-nautajauhelihasta 3e tai yli kolme (toki nauta-jauheliha, nauta-sika tai broiler-jauheliha menee yli 3, mutta käytän harvoin), mutta ehkä jo syksyllä käy näinkin, kun hinnat jatkavat nousuaan. Olenkin ottanut tavaksi puolittaa 400g ja lisään soijarouhetta tai papuja/linssejä joukkoon, jos teen vaikkapa kastiketta.

Tietty kun asun yksin niin tämä riittää minulle, mutta isommissa perheissä menee jauhelihaa varmaan enemmän ja kallistuminen tuntuu lompakossa enemmän.

Täällä halvin sika-nauta jauheliha 3,25e.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
55/111 |
14.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Todellakin huomaan.

Vertailen aina hintoja kaupassa, ja monesti tulee ostettua samat perus ruoka-ainekset.

Kolmen teinin ruokkiminen maksaa, ja sen huomaa kyllä.

Ja ei, rahaa ei mene baareihin, eikä tupakkaan. Lasten harrastuksiin kyllä senkin edestä. Mutta niistä ei tingitä niin kauan kun haluavat harrastaa.

Vierailija
56/111 |
14.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Hyvä säästövinkki: syökää aamupala ja juokaa kahvit töissä. Tosi härski hartikainen (ml. allekirjoittanut) myös syö 2-3 lounaaksi firman tarjoamia välipalahedelmiä, mehua ja energiapatukoita. Kotiin ei jää kuin illallisen järjestäminen. 

Viestin kirjoittaja on täysin irrallaan todellisuudesta ja elää jossain omassa kuplassaan. Sale varmasti samaa sakkia joka tuossa toisessa ketjussa päivitteli, että 5000e/kk palkalla käteen jää lähes saman verran kuin duunarilla. 

Jep. Me köyhät maksetaan siitä, että saadaan syödä työpaikalla.  Ja sekin on jo mahdollisuus minkä työnantaja tarjoaa. Monessa paikassa ei ole mitään ruokailua, jokainen syö sen mitä kotoaan tuo tai on syömättä. Kahvipaketin tuontivuorosta voi saada monta kriisiä aikaiseksi.

Vierailija
57/111 |
14.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Pakkaukset/erätarjoukset pienenee, hinta pysyy samana tai jopa kallistuu. 

Maalaiskanan jauheliha 400g -> 350g. 

Creamy-jäätelöt 3kpl/10€ -> 2kpl 7,50€

Talvella oli mandariineja 1-2kg verkkopussien sijaan naurettavissa 650g pusseissa, hinta sama. 

Mandariinia, miksi?

Vierailija
58/111 |
14.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huomaan.. on vara ostaa mitä haluan mutta oon aina kiinnittänyt huomiota hintoihin ja valinnut tuotteita hinnan perusteella Tätä kutsutaan nimellä järkevä taloudenpito

Vierailija
59/111 |
14.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huomaan. Ostan silti mitä mieli tekee. Jätän kuitenkin protestiksi ostamatta jos hinnan nousu joissakin tuotteissa ärsyttää.

Vierailija
60/111 |
14.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

AP ei tiedä, että me muut olemme ennen maksaneet makaronipussista 25 snt ja jauhelihasta, laadusta riippuen 5-10€/kg. Tavallinen 400 gramman paketin sai noin kolmella eurolla. Oletteko huomanneet, että nyt sillä hinnalla on 250-300 gramman paketteja, eli se vähän hämää. Ei ole noussut hinta, mutta pakkaus on pienentynyt.

Helppoa se heillä, joiden ei ole koskaan tarvinnut miettiä, mihin rahat riittävät.

Ehkä meillä on helppoa, mutta osin tämä helppous on ollut ammatinvalintakysymys ja myös muut valinnat ovat olleet viisaita aikoinaan.

Mitä ne aikoinaan tehdyt valinnat auttaa kun korkeakoulutettukin voi sairastua työkyvyttömäksi.

Joo. Mä tiedän parikin. Toinen ollut lääkäri toinen sairastunut vähän ennen valmistumista oikeustieteellisestä. Toiset kai elää pumpulilla vuoratussa tynnyrissä ja suojellaan kaikelta ettei vaan sais tietää ikäviä asioita. Tämä on kai se syy, että näistäkin toiseen suku on katkaissut välit.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme seitsemän