Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Huomaako ihmiset oikeasti jonkun makaronipussin tai jauhelihan hinnan nousun kaupassa?

Vierailija
13.06.2022 |

En itse ole koskaan kiinnittänyt noihin huomiota. Jauheliha maksaa 4-5 ja makaronipussi alle euron. Sillä ei ole väliä onko se 4,90 vai 4,10. Epäilen että tälläisillä ihmisillä on kyllä jotain muuta mistä voisivat tinkiä kuin valittaa ruoan hinnan noususta. Esim. yksi olut kapakassa maksaa helposti 6-7, joka on enemmän kuin ruoan hinnan noususta johtuva menetys viikossa.

Kommentit (111)

Vierailija
21/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Todellakin sen huomaa kun rahat ei meinaa riittää.

Ja paljonko menee tupakkaa? Entä kuinka usein käyt baarissa? 

En ole ikinä polttanut tupakkaa. Baarissa kävin viimeksi 7v sitten.

T. Työkyvytön perheenäiti

Mitä perheen mies tekee työkseen?

Pienipalkkainen yrittäjä.

Vierailija
22/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaihdoin sika-naudan jauhelihan broilerinjauhelihaan. Puolta halvempi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jauhelihan hinnan nousemisen kyllä näkee, kun ei se edes ole mitään halvinta ruokaa. Liha on kallista

Vierailija
24/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Huomaan aika selvästi että aiemmin kun kävin hakemassa viereisestä Lidlistä ihan vaan pari kassillista täydennystä jääkaappiin, maksu onnistui aina korttia näyttämällä (alle 50€) mutta nyt menee joka kerta tunnusluvun näpyttelyksi vaikka aiemmasta poiketen yritän välttää ihan koronan jälkeisen dieetinkin takia hintavampien herkkujen ostamista.

Sormella on mahdotonta tökätä mihinkään kassakuitissa ja sanoa että Haa! tästä se johtui

Samaa olen huomannut. Viime syksynä meni n. 70e viikon ostoksiin ja saattoi olla 7 kassia tavaraa. Nyt meneekin jo 120e ja kasseja on 5. Toki ei aina osteta prikuulleen samaa, mutta silti.

Vierailija
25/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huomaahan sen, kun samojen tuotteiden hintoja tuijottanut useamman kerran viikossa vuositolkulla.

Vierailija
26/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

En kiinnitä huomiota yksittäisen tuotteen hintaan, mutta sen kyllä huomaa, että kauppaan menee nykyään paljon enemmän rahaa kuin ennen. Ennen kassillisen perustarvikkeita sai neljälläkympillä niin nyt menee kuuskymppiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

AP ei tiedä, että me muut olemme ennen maksaneet makaronipussista 25 snt ja jauhelihasta, laadusta riippuen 5-10€/kg. Tavallinen 400 gramman paketin sai noin kolmella eurolla. Oletteko huomanneet, että nyt sillä hinnalla on 250-300 gramman paketteja, eli se vähän hämää. Ei ole noussut hinta, mutta pakkaus on pienentynyt.

Helppoa se heillä, joiden ei ole koskaan tarvinnut miettiä, mihin rahat riittävät.

Vierailija
28/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täytyy kyllä sanoa, etten ole huomannut. En muutenkaan hirveästi seuraa tuotteiden hintoja. Harvoin tosin ostan mitään makaronia tai makkaraa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä säästövinkki: syökää aamupala ja juokaa kahvit töissä. Tosi härski hartikainen (ml. allekirjoittanut) myös syö 2-3 lounaaksi firman tarjoamia välipalahedelmiä, mehua ja energiapatukoita. Kotiin ei jää kuin illallisen järjestäminen. 

Vierailija
30/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tottakai huomaa. On varaa syödä mitä haluaa, mutta väkisin sen huomaa miten ruokaan menee vuodessa pari tonnia enemmän kuin ennen, vaikka syö ihan samaa.

Ihminen joka ei säästä eikä sijoita ei tietenkään mitään huomaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

AP ei tiedä, että me muut olemme ennen maksaneet makaronipussista 25 snt ja jauhelihasta, laadusta riippuen 5-10€/kg. Tavallinen 400 gramman paketin sai noin kolmella eurolla. Oletteko huomanneet, että nyt sillä hinnalla on 250-300 gramman paketteja, eli se vähän hämää. Ei ole noussut hinta, mutta pakkaus on pienentynyt.

Helppoa se heillä, joiden ei ole koskaan tarvinnut miettiä, mihin rahat riittävät.

Niinpä. 6v kun eli opiskelijabudjetilla (abivuosi+yliopisto) niin kyllä hintojen tuijotus jäi tavaksi. Etenkin kun abivuonna rahaa oli käytössä ruokaan ja laskuihin 100e/kk. Silloin ei saanut edes toimeentulotukea alle 21v.

Vierailija
32/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

AP ei tiedä, että me muut olemme ennen maksaneet makaronipussista 25 snt ja jauhelihasta, laadusta riippuen 5-10€/kg. Tavallinen 400 gramman paketin sai noin kolmella eurolla. Oletteko huomanneet, että nyt sillä hinnalla on 250-300 gramman paketteja, eli se vähän hämää. Ei ole noussut hinta, mutta pakkaus on pienentynyt.

Helppoa se heillä, joiden ei ole koskaan tarvinnut miettiä, mihin rahat riittävät.

Saman huomannut että pakkauskoot useassa tuotteessa pienentyneet mutta hinta pysynyt samana. Onneksi olen oppinut jo äidiltä, että katso aina kilohinta ja vertaile sillä.

Mun mielestä tuo pakkausten vaivihkainen pienentäminen on kyllä jo tietynlaista ihmisten huijaamista kun ei kehdata vaan nostaa reilusti hintaa🤔

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
33/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä meni ruokaa jo muutama vuosi sitten 1000 e kuukaudessa ja nyt en ole kauppojen sivuilta katsonut minkälaiset summat ovat. Pitäisi katsoa ihan mielenkiinnosta. Mutta muuten en oikeasti ole enempiä ajatellut ruokien hintoja, kaikki maksaa ja on ihan sama, jos ruokaan menee muutama kymppi enemmän rahaa, se ei haittaa yhtään.

Vierailija
34/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä, jos se 80 senttiä puuttuu. Ei ne sieltä mitään ilmaiseksi anna.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
35/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Hyvä säästövinkki: syökää aamupala ja juokaa kahvit töissä. Tosi härski hartikainen (ml. allekirjoittanut) myös syö 2-3 lounaaksi firman tarjoamia välipalahedelmiä, mehua ja energiapatukoita. Kotiin ei jää kuin illallisen järjestäminen. 

Eipä työpaikka tarjoa aamupalaa, tai ylipäätään mitään syötävää.

Vierailija
36/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

AP ei tiedä, että me muut olemme ennen maksaneet makaronipussista 25 snt ja jauhelihasta, laadusta riippuen 5-10€/kg. Tavallinen 400 gramman paketin sai noin kolmella eurolla. Oletteko huomanneet, että nyt sillä hinnalla on 250-300 gramman paketteja, eli se vähän hämää. Ei ole noussut hinta, mutta pakkaus on pienentynyt.

Helppoa se heillä, joiden ei ole koskaan tarvinnut miettiä, mihin rahat riittävät.

Ehkä meillä on helppoa, mutta osin tämä helppous on ollut ammatinvalintakysymys ja myös muut valinnat ovat olleet viisaita aikoinaan.

Vierailija
37/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

AP ei tiedä, että me muut olemme ennen maksaneet makaronipussista 25 snt ja jauhelihasta, laadusta riippuen 5-10€/kg. Tavallinen 400 gramman paketin sai noin kolmella eurolla. Oletteko huomanneet, että nyt sillä hinnalla on 250-300 gramman paketteja, eli se vähän hämää. Ei ole noussut hinta, mutta pakkaus on pienentynyt.

Helppoa se heillä, joiden ei ole koskaan tarvinnut miettiä, mihin rahat riittävät.

Ehkä meillä on helppoa, mutta osin tämä helppous on ollut ammatinvalintakysymys ja myös muut valinnat ovat olleet viisaita aikoinaan.

Mitä ne aikoinaan tehdyt valinnat auttaa kun korkeakoulutettukin voi sairastua työkyvyttömäksi.

Vierailija
38/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

En huomaa. Jos tarvitsen makaronia, niin ostan pussillisen tai parikin, sama on muissa tuotteissa. Minulla ei ole mitään ruokabudjettia, vaan menen vain kauppaan ja ostan.

Siinä olen tarkka, että ruokaa ei mene roskiin, ei ainakaan paljoa. Jätän myös turhuudet ostamatta.

Vierailija
39/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

AP ei tiedä, että me muut olemme ennen maksaneet makaronipussista 25 snt ja jauhelihasta, laadusta riippuen 5-10€/kg. Tavallinen 400 gramman paketin sai noin kolmella eurolla. Oletteko huomanneet, että nyt sillä hinnalla on 250-300 gramman paketteja, eli se vähän hämää. Ei ole noussut hinta, mutta pakkaus on pienentynyt.

Helppoa se heillä, joiden ei ole koskaan tarvinnut miettiä, mihin rahat riittävät.

Ehkä meillä on helppoa, mutta osin tämä helppous on ollut ammatinvalintakysymys ja myös muut valinnat ovat olleet viisaita aikoinaan.

Mitä ne aikoinaan tehdyt valinnat auttaa kun korkeakoulutettukin voi sairastua työkyvyttömäksi.

Ehkä, mutta kaikki eivät sairastu. Järkevä rahankäyttö ja fiksut valinnat piisi kuitenkin olla itsestään selvää aikuisille ihmisille.

Vierailija
40/111 |
13.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kyllä, jos se 80 senttiä puuttuu. Ei ne sieltä mitään ilmaiseksi anna.

Onko sinulta joskus puuttunut 80 senttiä ja et ole saanut sen takia ostettua jotain?

Jos on, niin huhheijaa vaan..

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän neljä