Jos mä alan seurustelemaan yh naisen kanssa, niin joudunko ostelemaan hänen lapsilleen joulu ja synttärilahjoja?
Lapset viettää isänsä luona joka toinen viikonloppu.
Kommentit (76)
Älä ala seurustella yh-naisen kanssa.
Ei ole pakko ostaa lahjoja. Äidille varmaan kannattaa selittää, mikset osta.
Se ikään kuin taitaa kuulua ihan peruskäytöstapoihin.
Seurusteluaikana ei tarvitse edes nähdä toisen lapsia. Eikä viisas ihminen ketään heille nopeasti esittelekään.
Siinä on jo ihan tarpeeksi lahjaa, että edes suostut seurustelemaan yh:n kanssa, jolla on lapsia monikossa.
Kyllä. Jos et osta vapaaehtoisesti niin sitten se yh-äiti painaa aseen sun ohimolle.
Kuinka tollo voi ihminen olla.
Ei meillä ainakaan oo ruukattu ostella lahjoja muiden lapsille
Voisin seurustella yh naisen kanssa jos se lapsi ei asuisi saman katon alla. Omia lapsia voisin myös tehdä kunhan se lapsi ei asuis mun luona.
Lapsissa ei ole mitää vikaa eli en vihaa niitä, lapset on hauskoja kunhan ne ei ole liikaa häiritsemässä/rajoittamassa elämääni.
Jaahas. Aamun haukutaan-vaihteeksi-eronneita-äitejä -ketju.
Se on sinusta kiinni, miten koet osasi. Ei ole tietysti pakko ostaa mitään, eikä osallistua muutenkaan lasten kustannuksiin, koska eivät ole sinun lapsiasi. Eri asia jos adoptoit lapset.
miksi joutuisit? Ei ne sun kakaroita ole
lahjat on pientä. hetkenpäästä elätät ne lapset ja hankit farmariauton niiden kuskaamiseen.
Ei ole pakko. Mutta olisihan se kivaa ja kohteliasta. Lapsen lahjan ei tarvi olla uusin iPhone tai skootteri. Halpakin lahja ilahduttaa.
Ei ole pakko ostaa kenellekään koskaan lahjoja. Olen nainen ja avioliitossa ollessani unohdin mieheni synttäritkin välillä tai muistin vasta illalla. Ja hän unohti minun synttärini. Emme antaneet ekan seurusteluvuoden jälkeen toisillemme koskaan joulu- tai synttärilahjoja. En lähetä joulukortteja edes verisukulaisilleni juuri koskaan jne.
Ärsyttää sellainenkin, jos joku ostaa minulle jotain velvollisuudentunteesta - ei siksi, että haluaa ostaa jotain. Mielestäni velvollisuudentunteesta ei kannata ostaa mitään, vaan siksi, että aidosti haluaa antaa jotain ja ilahduttaa.
Ei tarvitse ostella, mutta jos ne lapset noin kovasti huolettavat, että tällaistakin pikkunyanssia täällä kyselee, kannattaa etsiä lapseton nainen.
yh:n lapset ovat aina tärkeämpiä yh:lle kuin mikään uusi elättäjämies. mies kelpaa kunhan tuo rahaa. muuta käyttöä sille ei ole alkuhuuman seksin kuihduttua
Joudut ostamaan, sen lisäksi että ostelet ruuat vaatteet harrastusvälineet puhelimet korut ja kaikki. Olet aisurilompakko.
Et taida tykätä lapsista.