Mitäs tässä työttömänä enää tekee, kun ei ole varaa ruokaan
Kuukausittaiset ruokaostokseni ovat kasvaneet hinnassa jotain +50% tämän vuoden puolella, vaikka muutoksia en ole tehnyt.
Ihan huijausta että muka vain 7% inflaatio
Kiva kun ei ruokajonostakaan enää oikein saa mitään...
Milloin oikein tulee kunnon korotus esim. perustoimeentulotukeen?
Perusosa pitäisi nostaa johonkin 750e, nykyisen 510e sijaan
Kommentit (13)
Kansalaispalkka olisi järkevä ratkaisu.
Liity Faceen vaikka taiteilijanimellä ja pyydä ruokakassi ryhmästä apua tai kreduja ResQ äppiin.
No tee niitä muutoksia. Joko työttömyyteen tai ruokaostoksiin.
Pääkaupunki setu viellä Helsinki 92. 3 X vikossa saa ruokaaruoka jonoissa. Jonoissa noin 1000 ihmistä.En tiedä miten Kalion jonon on? Ihmiset hyödyntää myös pelastusarmejan kuivamuona jakoja.Tilatn aika pelastusarmeja päkallo paikalta.Oman kaupunkinsa. Kirkojen diakonit antaa hätä apuna ostolapun lähikaupaan.Kuin tarvehankintana esim kegät,alusasut noin äkkiseltään ostolaput. Prismoihin,Siellä mmissä on Diakonisalaitos on heidän eri kohteissa jotain leivän jakoa,jos savat? Soitamalla sinne selviää.Joka kauouni on sen toimipistet. Joten Suomi ei rahatomana kuole nälkän.Joutu van jotain teke sadaksen sen ilmasen ravinnon.Kotin sitä ei kanneta!
Ei ole rahaa ruokaan mutta viinaan näyttää olevan.
Se on niin että mihin priorisoi.
Vierailija kirjoitti:
Ei ole rahaa ruokaan mutta viinaan näyttää olevan.
Se on niin että mihin priorisoi.
En osta viinaa
Kun jäin lomautukselle, menin ruokajonoon. Asiat oli kuitenkin suht ok, menin loppupuolella. Aina sai ainakin leipää.
5 hengen perheellä yhtäkkiä meni enää n 50 e kk ruokaan rahaa.
Ruokaa pitää tehdä alusta alkaen eikä mitään ns valmista ja rahat riittää.
Työttömällä on aikaa puuhailla keittiössä ja jos ei osaa vielä, niin kyllä ihminen oppii.
Ei ruoan hinta ole noussut +50%.
Varmasti pienituloisella voi olla tiukkaa kun hinnannousua on sekä polttoaineissa, sähkössä, ruoassa ja monessa muussa.
Mutta keskimääräinen ruoan hinnan nousu ei ole noin suurta. Kesällä saa edullisia juureksia, linssejä, herneitä, kasvisten hinta putoaa kun alkaa sesonki. Norjalainen lohi on selvästi kalliimpaa ja kahvi myös, mutta kokonaisuudessaan hinnat ei muutu noin merkittävästi.
Nyt on hyvä aloittaa laihdutuskuuri kun ei ole varaa ostaa ruokaa.
Kai se on pakko mennä töihin.