Ruuan hinnannousu todella kolahtaa
Ottamatta kantaa siihen meneekö meillä ruokaan paljon vai vähän, halusin vaan keskustella tästä uudesta tilanteesta. Olemme siis 5-henkinen perhe (yksi lapsista syö jo aikuisen verran) ja laitamme ruokatilille kuukausittain 800e. Usein siitä lähtee joku lasku, ja ruokaan jää 650-700e. Aiemmin se on niin napin riittänyt. Syömme tavallista kotiruokaa, emme juuri käytä punaista lihaa. Lapsilla kerran viikossa karkkipäivä. Nyt kävimme katsomassa ruokatiliä ja jäljellä on 20 päivälle 110 euroa! Olemme tehneet kaiken ihan samalla tavalla kuin aiemminkin. Aivan käsittämätöntä kuinka nopeasti hinnat ovat nousseet, vaikka syytkin ovat tiedossa. Autoa meillä ei onneksi ole. Ruoka on se josta nyt tullaan säästämään, ja joudumme tietysti ruokatilille laittamaan lisää ennen seuraavaa palkkaa, mutta se ei kyllä voi jatkossa olla pysyvä ratkaisu. Moni muukin on varmasti huomannut saman. Nyt pitää alkaa miettiä niitä keinoja, joilla tingitään mutta voitaisiin silti syödä riittävästi ja hyvin.
Jos sinulla ei ole mitään hyvää sanottavaa tähän aloitukseen ja haluat vaan päteä niin tee se mieluummin jossain muualla. Moni varmasti on samassa tilanteessa ja voi tähän samaistua.
Kommentit (184)
Asun yksin, mutta kyllä se kallistumisen on tietysti huomannut. Ostan halvinta mitä löytyy, vertailen kilohintoja yms.
Hinnat nousevat vielä lisää ja se kyllä pelottaa. 😔😢
Kannattaa vaihtaa k-marketista pois. Mä huvikseni katoin esim. pastan kilohintaa. Ostan täysjyvää 1,8 kilo ja K-marketissa se oli 3, jtn. Olin ihan että ok.. Ei kuulosta paljolta mutta kertautuu
Ryccät näitä aloitukisa täällä tekee.
Hyvä, kun olet ollut suunnitelmallinen ruokaan menevissä summissa. Meillä samankokoinen perhe ja myös jo yksi lapsista lukeutuu aikuisiin ruoan menekin suhteen.
En ole viime vuosina talouden kirjanpitoa pitänyt, mutta pärjätty työssäkäyvinä ollaan. Pitäisi varmaan olla suunnitelmallisempi.
Niin, olisi kannattanut syödä silloin kun ruoka oli halpaa. Mullakin nyt 40kg ylipainoa, niin hyvin pärjää.
Isoja lapsiperheitä käy sääliksi hintojen nousu, kun syödä on pakko.
Joskus talvella kun kurkku oli 6/kg, otin kaupasta edullisempia vihanneksia tilalle ja oli edelleen terveellistä mutta halvempaa.
Vaikkapa linssikeitto on todella täyttävä, kuitu- ja proteiinipitoinen ja hintaa ei tule juuri mitään. Maistuu todella hyvältä.
Ostatte halvempaa, siis edullisempaa ruokaa. Se on yksinkertaisesti pakko, jos enemmän syöjiä perheessä, niin ruuan laadusta on tingittävä.
Ja oletan että teette kaiken ruuan itse, ette siis osta valmiita ruokia, ettekä edes puolivalmiseita.
Ja miten on ap, leivotko itse, sekin kannattaa näinä aikoina.
Monet ovat jo vaihtaneet ne Valion kallimmat juustot ja muut merkkituotteet halvempiin versioihin.
Ja samalla tavalla ne maistuvat ja tekevät kauppansa, ainakin meidän perheen ruokapöydässä.
Nyt on kesä tulossa, mikä tarkoittaa sitä, että kaikki koulussa olevat lapset ovat koko päivän kotona. Ja se merkitsee sitä, että ruuan kulutus lisääntyy, koska nyt lapsilla pitää olla myös lounasruoka kotona.
Ei riitä enää se että on lapsille on aamupala ja päivällinen, vaan ruoka pitää olla myös päivällä.
Onneksi kotimaiset kaali ja muut vihannekset halpenee jo, ja myöhäis kesällä saa kaikkia kotimaisia juureksiakin edullisesti kaupoista.
Syökää ruohoa ja kukkia nyt kun niitä saa ilmaiseksi pihalta.
Varmasti ruokaa kuluu muutenkin enemmän kun kersat kasvavat, varsinkin jos alkavat urheilemaan.
No meillä ei anneta yhdelle lapselle ollenkaan ruokaa, tämä ikään kuin tasaa ne menot.
Joo kyllä tässä on laihis edessä. Itse pyrin karsimaan pois kaikki herkut, että rahat riittävät ruokaan.
Mahdollisimman usein lapset kavereilleen kylää ruoka-aikana. Mieluummin vielä rikkaille kavereille, jos sellaisia löytyy.
Ruoka on kallistunut, mutta vain muutaman prosentin.
Ennusteiden mukaan lopullinen prosentti voi olla 10, mikä sekään ei vielä maata kaada.
Nuo pystyy kyllä helposti kirimään kiinni jättämättä kalleimmat tuotteet ostamatta ja vaihtamalla halvempiin versioihin, tekemällä ruuan alusta alkaen itse ja ostamalla raaka-aineet sesongin mukaan.
Turhuudet pois kokonaan. Ihminen pärjää, yllätys yllätys, myös ilman limsoja, sipsejä ja karkkeja.
Ei teillä olisi muuta mahdollisuutta mistä tinkiä kuin ruoka? 700-800e/kk viidelle ei ole paljon, ja kun lapset ilmeisesti vielä kasvuiässä, niin kulutuskin lisääntyy koko ajan. Voi olla todella vaikea kovin paljon tuosta nipistää ilman että menee tosi yksipuoliseksi ja niukaksi. Luultavasti linssikeittopäivät ja vastaavat on jo käytössä kun tuolla summalla olette selvinneet.
Joo, emme käy siis K-marketissa. Lidlissä ja Prismassa pääasiassa. Ja edulliset juustot (esim kilon edullisin halpisjuusto) on jo käytössä. Leipää tehdään usein itse. Jne. Eli monet säästökeinot ovat jo käytössä, mutta ei vaan riitä enää..
Täytyy miettiä tätä. Ehkä voisimme 50e per nenä laittaa enemmän ruokatilille. Periaatteessa ei olla aiemmin haluttu kun raha on justiinsa riittänyt, ja meistä tuo summa on ollut tosi iso jo tähänkin saakka. Mutta jatkossa varmaan pakko. Vaatteita esim ei myös osteta uutena juurikaan.
Minä aina ihmettelen, kuka niitä kalliimpia tuotteita ostaa. Monissa, lähes samoissa tuotteissa on valtavat hintaerot. Lohifile maksoi eilen kaupassa 30€/kg. Kokonaisen lohen sai 10€/kg, Kun sen perkasi, fileen hinnaksi jäi alle 15€/kg ja rääppeistä teki hyvän kalakeiton.
Puhumattakaan valmisruokien, eineksien tai ravintolaruuan tilaamisesta Woltilla kotiin. Turha on silloin valittaa, että on kallista.
Ruoan hinnassa vasta polttoaineverojen korotukset. Ukrainan sodan vaikutuksia vasta odotellaan.
Onko jo hernekeittopäivä käytössä? Lidlistä ja Tokmannilta saa edullista hernettä. Sitä kannattaa ostaa varastoon, oletettavasti myös kuivattujen herneiden hinnat tulevat jatkossa kallistumaan mutta kaapissahan ne säilyvät ikuisuuden jos ostaa jo nyt
Karkkipäivä pois.