Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

No niin tyokaverit, kysyn tata nyt kehoituksestanne taallakin: Miten riidassa pidattaytya loukkaantumasta henkilokohtaisista loukkauksista ja keskittya vain asiaan?

Vierailija
11.10.2006 |

Töissä kun on sattuneesta syystä tullut riitaa milloin mistäkin työhön liittyvästä, näennäisesti, jonka yhteydessä päästään sanomaan mm. että koko sukusikin on aina ollut yhtä köyhää ja tyhmää, kaikki tietää että mieheskin käy muualla virkistäytymässä, varmaan tulee katkeraksi on kun on jäänyt tuollaiseksi läskiksi (lasten jälkeen) jne.



Että jos sinä kuulisit tuollaista kielenkäyttöä, miten ohittaa ne suuttumatta tai pahoittamatta mieltäsi ja keskittyä " keskustelemaan" vain siitä mistä alunperinkin oli erimielisyyttä?



Kiitos!

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
11.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En pahemmin keskustelisi moisen pieniälyisen ihmisen kanssa. Vain yksinkertaiset ja pieniälyiset nimittelevät noin. Voidaan ajatella näin päin; jos tuollaisia paukautteleva työkaverisi olisi itseensä tyytyväinen, fiksu ja sosiaalisestikin lahjakas, kokisiko hän silloinkin tarpeelliseksi huomautella noin? Ei.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla