Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten saunan lauteet voi käsitellä?

Vierailija
09.10.2006 |

Siis joko suojata tai voiko niitä jotenkin käsitellä eri värisiksikin?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
09.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa kysellä rautakaupasta tuota asiaa, meinaan että tulee valittua sellainen lakka, josta ei mahdollisesti ensimmäisten löylyjen aikaan höyrysty mitään myrkkyjä saunanilmaan.



Väreistä en osaa sanoa, kannattaa kysyä sitäkin asiantuntijalta. Jotenkin vain tuntuisi, että pitäisipä olla aika jytäkkä maali, jos sen pitäisi kestää 100 asteen lämpötilaa ja vedellä läträämistä viikottain, ja lisäksi vielä kerran kuussa pesukäsittely juuriharjalla. Mutta EN ole mikään pro, tämä on ihan mutu-juttua mitä tässä pohdin.

Vierailija
2/3 |
09.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jospa valisisi puulajin mikä kestää lämpöä ja sit vaikka vahais?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
09.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki saunasuojat, lakat ja muut muovikamat aiheuttaa vaan ennen aikaista lahoamista ja rumaa vanhenemista lauteisiin. Käsittelemätön puu kerää väriä kuitenkin aika tasaisesti ja pääsee saunomisen jälkeen kuivamaan kunnolla, toisin kuin käsitellyt puut, jotka pääsee kuivamaan vain sieltä, missä käsittely on vajaa. Vesi on meinaan siitä mielenkiintoinen aine, että pienikin rako päällysteessä riittää sille sisäänmenoon, mutta siitä samasta raosta sen onkin sitten huomattavasti vaikeampaa päästä ulos.