Siis miten jutuu lain mukaan menee, jos henkilö tulee töihin humalassa,
voiko työnantaja antaa potkut saman tien?
Minun käsittääkseni töihin tuleminen kännissä on saman luokan moka kuin esim. varastaminen työpaikalta tms. Työsuhteen voi purkaa sen vuoksi.
Kommentit (10)
Työsuhdetta ei nimenomaan sais purkaa heti, vaan pitäisi ohjata hoitoon. Mutta kuinka tää oikeasti toimii, niin en tiiä. Helppo kai se on irtisanoa jostain muusta syystä..
töissä oli yksi ongelmatapaus vuosia..
kuskit saa heti kenkää, koska eivät voi hoitaa tointaan. Kirurgit ja muut joille tulee automaattiseesti rikossyyte asiasta. Heille voi, saa/pitääkin antaa heti potkut.
eli oli ammatti mikä tahansa niin ensin hoitoon (ja tietty pidätetään toimestaan) ja sen jälkeen jos hoito ei auta niin voi antaa potkut?
Ohjaanko hoitoon ja odottelen 6kk, jotta saa kortin takaisin..? Mietihön vähän. Sama monessa kuskitoimessa. Samaten rikosoikeudellinen vastuu estää monesti töidenteon. Tällöin epäsuorasti saa antaa kenkää humalatilan takia.
Joo kyllä se niin on ihan laissa, että ensin pitää hoitoon ohjata. Sama millä alalla olet.
Laissa voi olla kohta, jossa noin sanotaan. Mutta varmaankin n.120 kohtaa, jossa määritellään työsuhdetta muuten. Myös työsopimuskin on olemassa.
Jos kuskini ei voi yhdenkään juomisen takia hoitaa työtään 6kk:een, voin antaa potkut välittömästi! Sama juttukin oli juuri Ministerinkin kuljettajalla...
Samaten armeijassa kuljettajat, lentäjät, insinöörit ja muut. Nollatoleranssi ja kenkää mikäli humnalassa duuniin.
purku peruste välittömästi.
Sitten voidaan työpaikkakohtaisesti sopia, että ohjataan ekaksi hoitoon..., mutta jos ei ole sovittu hoitoon ohjaamisesta, niin työpaikka voi mennä heti, kun olet humalassa töissä.
siis) toistuu kahden vuoden sisällä viimeisestä hoitoonohjauksesta, voi työnantaja purkaa hoitosuhteen. onneksi tällaista ongelmaa ei ole työpaikalla vielä tullut näin pahana vastaan
selviämään ja sit pitää ohjata hoitoon ennen ku antaa fudut