Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tvidler-korvanpuhdistin

Ap
15.04.2022 |

Somessa mainostetaan aktiivisesti Tvidler-korvanpuhdistimia. Näyttävät ikäänkuin poranteriltä,jotka tuovat kaiken vaikun mestarillisesti ulos. Päädyin ko. firman kanssa tekemisiin ja haluan jakaa tänne kokemukseni muillekin, joita Tvidler mahdollisesti yrittää huijata.
Youtube-mainoksen myötä tykästyin tuotteeseen sen verran, että klikkailin osto polkua eteenpäin nähdäkseni, paljonko tuote ja toimitukset maksavat. Eteenpäin mennessäni ostoskoriin alkoi ilmestyä itsestään lisävarusteita, vaikka en niitä sinne lisännyt. Maksutavaksi olin valinnut laskun ja siinä kohtaa tunnistautunut Facebook-tunnuksilla. Homma alkoi mennä sen verran oudoksi (ja kalliiksi), että lähdin pois sivulta painamatta Hyväksy-nappia.
Asia painui unholaan, kunnes Klarnalta tuli noin viikko myöhemmin lasku. Löysin Tvidler-tilausvahvistuksen roskaposteista. Samalla kävi ilmi, että paketti oli jo lähetetty.
Lähetin meiliä verkkosivuilla mainittuun palauteosoitteeseen, josta viesti tuli bumerangina takaisin. Jätin viestiä chatin kautta seuraavien viikkojen aikana useita kertoja, samoin lähetin sähköposteja osoitteeseen, josta chat-palautteeseen oli vastattu. Pyysin laskun perumista, mutta sain vain vastaukseksi ehdotuksen lunastaa tuotteet alennuksella. Annoin Postista noutamatta jäänen paketin palautua lähettäjälle, ei vaikutusta.
Järeämpää reklamaatiota varten kysyin chatissa meiliä yrityksen virallista nimeä ja rekisteröintimaata, mutta näihin jätettiin systemaattisesti vastaamatta. Vasta, kun tein kuluttajasuoraviranomaisen ohjeiden mukaisen valituksen ja kopioin sen Klarnalle, alkoi tapahtua. Pari kuukautta jatkunut kiusa päättyi parissa päivässä ja sain tiedon, että lasku on vihdoin peruttu.
Tarinan opetus: klikkailkaa mainoksia varovasti, älkääkä kirjautuko hämäriin verkkokauppoihin. Ja puhdistakaa korvanne jatkossakin topsilla, pyyhkeellä tai mitä ikinä olettekin tähän asti käyttäneet ;)

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla