Kaveri ei rokota tai madota kissaansa
otti kissanpennun ja ei ota sille rokotuksia ja madota kissaa, turhaa rahanmenoa kuulemma. :(
Kommentit (24)
miksi ottaa eläin jos sen pakolliset menot ovat turhaa rahanmenoa, rokotukset maksaa n. 50€ ja matolääke 7-8€..
Jos kissa on sisäkissa eikä syö raakaa kalaa, ei kumpikaan ole tarpeen.
[quote author="Vierailija" time="26.09.2015 klo 20:11"]Jos kissa on sisäkissa eikä syö raakaa kalaa, ei kumpikaan ole tarpeen.
[/quote]
Voit kantaa kissaruton kengissäsi sisälle. Toki se on harvinaista, mutta mahdollista. Myös madot voi tulla esim linnunjätösten mukana. Kumpikin on siis tarpeen.
Meillä kaksi hiirikissana toimivaa ulko/sisäkissaa maalla, joita ei ole koskaan rokotettu. Madotettu kyllä. Toinen 12v ja toinen 10v. Mihin sitä rokotusta kissalla tarvitsee?
Esim. suolinkainen (munina) ja kissarutto kyllä voivat kantautua sisälle vaikka ihan kengissä.
Ei oo meilläkään rokotettu eikä madotettu. Sisäkissa siis. Oisko syytä?
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kissarutto
"Koska kissarutto on usein vakava ja virus on niin yleinen ja kestävä ympäristössä, kaikkien kissojen rokottamista sitä vastaan suositellaan vahvasti. Sisäkissatkaan eivät ole suojassa tartunnalta, koska virus voi siirtyä sisätiloihin esim. omistajan kengissä."
Meillä madotetaan kissat kyllä, mut rokotuksia ei olla otettu pentuajan rokotusten jälkeen.
Kissanpennut ovat saaneet matotartunnan todennäköisesti jo emoltaan että kannattais kyllä madottaa. Kohta varmaan ihmetelee mitä ne riisinjyvän näköset on mitä roikkuu persvilloissa aika-ajoin..
Kissaruttoepidemiahan pyyhkäisee esim. löytöeläinsuojissa kerralla helposti kaikki kissat, jos sinne päätyy rokottumattomia kissoja ja yksikin tartuttaja. Miettikääpä, jos kissanne vaikka karkaa ja päätyy kontaktiin tautia kantavan kissan kanssa, esim. löytöeläinsuojaan päästessään.
Madotus on ihan paikallaan, mutta rokotukset ovat kyllä eläinlääkäriasemien bisnestä. Varsinkin sisäkissa pärjää ilman rokotuksia.
Huh, ei ihme ettei kissojen tarttuvia tauteja saada Suomessa kuriin, kun näin moni täälläkin vastustaa rokotuksia :O Kissaruttorokotus on ihan ehdoton, kissaruttoon ei ole mitään hoitoa ja se vie hengen. Ei pitäisi olla ylivoimaista käyttää kissaa kolmen vuoden välein rokotettavana.
Kissan lopetus on kyllä sitten paljon kalliimpaa,jos se sairastuu esim.kissaruttoon.Joten kannattaa rokottaa.
Suolinkainen voi tarttua sitten ihmiseenkin, eikä tartuntaa välttämättä huomaa. Suolinkaistartunta on aikuisella kissallakin usein oireeton. Moni kissa saa suolinkaisia jo pentuna emoltaan maidon mukana, ja aikuisen suolinkaisen munimat, elimistöön koteloituneet munat voivat aktivoitua kuukausia tai jopa vuosia myöhemmin kissan elimistössä esim. stressin ansiosta...
Perustelkaapa joku, millä perusteella ajattelette, että "ei se kissarutto meidän kissaan tartu". Näyttää, että täälläkin pahimmassa tapauksessa kissat ovat vapaasti ulkoilevia, rokottamattomia kissoja.
Itse en ole edes miettinyt sitä että jättäisin pienet kissapallukkani rokottamatta, vaikka köyhä opiskelija olenkin.
Tiedoksi niille, jotka sanovat ettei rokottamaton kissa saa (tai ole saanut) kuitenkaan tartuntaa, niin yksi syy siihen on juurikin se, että fiksuimmat kissanomistajat ovat nykyään sen verran valistuneita, että ovat rokottavat omansa, joten tauteja on sen takia vähemmän liikkeellä.
Se ei vie tartuntariskiä pois, joten rokottamaton kissa (varsinkin ulkoileva) elää aina riskiryhmässä, ja voi sen takia joutua kärsimään pahastikin omistajansa tyhmyydestä.
Ja madotus nyt ainakin ehdottomasti kissalle kuin kissalle.
up