Hei siskot! Nyt auttakaa. RAskaustestistä asiaa.
Onko olemassa joku viivan paikka. Raskaustestin ikkunassa haaleista haalein viiva. Siis niin vaalea, ettei näy, jos ei testiä kääntele. En kuitenkaan kuvittele sitä. Hitusen punaisempi alhaalta, mutta siis todella haalea. En olisi nähnyt, jossen jostain helvetin syystä olisi alkanut käännellä testiä. Kuukautiset siis päivän vasta myöhässä, ja tietysti testaan parin päivän päästä uudestaan, jos ei menkat ala. Mutta onko tällaista viivan paikkaa olemassa eli olisiko viiva näkynyt käyttämättömästäkin puikosta? Ohjeissa kun tästä asiasta ei sanota mitään.
Kommentit (9)
viivan paikka olisi valkoinen. Tässä oli kyllä punertavaa, mutta niin minimaalisesti. Hittolainen, voinkohan epätoivoissani kuvitella?
kirjoitin omaani. Ei auta, kun jännittää huomiseen. Hitto, kun mies ei ollut kotona, jos nyt sitten epätoivoissani vain näin viivan. Mutta kyllä mä siinä punaista olin näkeväni ja testiajan puitteissa - luulisin ainakin. ARghh, en kestä tätä epätietoisuutta.
joka on ohuen ohut halkeama testissä. Sen ympärillä voi olla harmaata väriä, mutta jos on yhtään punaista, se on plussa. Joten varovainen onnittelu!
nyt viiva selvä, mutta nythän sillä ei enää ole mitään merkitystä, kun testin teosta ainakin 20 minuuttia. Jännää on.
Asian ratkaisee varmaan vain uusintatesti parin päivän kuluttua. Toivotaan parasta.
kauan, että ehkä se alkoi näkyä vasta liian pitkän ajan kuluttua. En nyt totta puhuen voi olla ihan varma. Ei tässä nyt auta, kun pitää pää kylmänä ja testata parin päivän kuluttua uudestaan. En taida viitsiä vielä huomenna, jos tulos sama. Kyllähän noihin testeihin rahaakin kuiteskin menee. Luulis kyllä niiden menkkojenkin kohta alkavat, jos en ole raskaana, kun säännöllinen kierto. Voikohan tämä jännitys viivästyttää vuotoa?
Älä tee niinkuin minä tein vaan niinkuin minä sanon.
Itse sain kp29/28 juuri tuollaisen haamujen haamun -ihan minimaalisesti oli testissä punertavaa mutta lähinnä siis väritön viiva. SEuraavana päivänä oli samanlainen. Ja myös sitä seuraavana.
Mutta kp32/28 testiin piirtyi lähes punainen viiva ja nyt on koossa jo 12+4.
Eli. Onnittelen varovasti jos testissä oli YHTÄÄN punaista. Mutta malta mielesi ainakin ylihuomiseen jottei mene rahaa hukkaan kuten mulla. TSEMPPIÄ KOVASTI!
Mahassa möyrii koko ajan, kuin menkat olisivat alkamassa. Koko ajan tuntuu, että lorahtaa housuun jotain. Yritän epätoivoisesti ajatella muita asioita ja puuhailla muuta. Onneksi kohta pääsee nukkumaan:)
eli viivanpaikka, mutta jos siinä on hiukankin punertavaa niin se on plussa. Lisäksi olen huomannut että viivanpaikka ei näy heti vaan vasta testiajan kuluttua. Jos sait viivan testiajassa ja siinä on punertavaa niin onneksi olkoon!
Itselläni oli juuri viime viikolla samanlainen juttu, eli ei viiva mutta " jotain" näkyi kun käänteli testiä eri valoissa. Seuraavana aamuna olikin sitten ihan hitusen selvempi mutta edelleen niin hentoinen ettei siitä ainakaan varma voinut olla. Samaisena iltana tein taas ja se oli taas hivenen vahvempi muttei kuitenkaan mitenkään vakuuttava. No, seuraavana aamuna oli sitten jo jopa kääntelemättä nähtävä himpun verran punertava haamu. Sitä seuraavana sitten ihka aito plussa!