Mitäs muiden ruokalautasilla tänään?
Välillä vähän kevyempääkin keskustelua... Eli mitäs söitte?
Meillä syötiin tulista possu-ananaspataa riisillä :) Vieläkin kihelmöi kivasti huulilla.
Kommentit (37)
Söin lounaalla nepalilaisessa ravintolassa. Nyt kiehumassa kaksi free range -munaa.
Kalakeittoa ihan pakaste seistä :)
Nötköttikiusausta ja kyssäkaaliraastetta.
Tuorepastaa ja tonnikalakastiketta lounas töissä tai koulussa
Jambalayaa syötiin vähän aikaa sitten.
Kalapuikkoja, makaroonia, salaattia, raejuustoa. Tiedän, oli vähän kuppaset ruoat tänään muttakun ei jaksanut..
Kalapuikot (fileestä) ranskalaiset ja meloni-vihersalaatti. Ei jaksanut tehdä muuta. Tosi sairas ja huono olo. Taitaa kuume nousta:( Mutta ei auta,töihin kai se on huomenna mentävä.
Hih! Tästähän saa taas hyviä vinkkejä seuraaviin päiviin :D On ollut aika tekemistä ruokien keksimisessä, kun syksy alko ja grillaaminen loppui.
-AP-
Kirjolohikiusaus, itse tein perunoista . Fetasalaatti
Kana-kasvispannua ja riisiä, höyrytettä parsakaalia ja papuja, tuorevihanneksia pilkottuna.
Kurpitsakeittoa, creme fraiche ja curry maustetta pinnalle, sekä kuivattua ja paahdettua sipulia. Tein myös kurpitsansiemen sämpylöitä.
Nyt iltapalaksi lapsille lämmitetään eilistä uunissa n. 3 tuntia haudutettua lihapataa. (ruskistettuja naudanlihakuutioita, tomaattimurskaa, tomaattipyrettä, sipulia, paprikaa, porkkanasiivuja, ruskeita sieniä, mausteet ja vettä (riippuen miten sakeaa haluaa), linssisalaattia ja punakaaliraastetta on tuohon kylkeen. Sitten appelsiini- punaherukka smoothiet.
Näillä eväillä huomiseen (ei muuten ole kallista, kun ostaa isot satsit kaikkea, linssit, jauhot, porkkanat jne.) Lihakin oli -50% tarjouksessa.
Mies teki burgundinpataa ja riisiä. Sen kanssa lasillinen punaviiniä.
Ap, olisi kiva saada sun resepti, meillä ei juuri possua käytetäm, mutta jos tulisesta ja hyvästä mausta puhutaan, niin kiinnostaa.
Meillä oli löysä päivä, eli vain tacoja :(
[quote author="Vierailija" time="15.09.2015 klo 19:30"]Ap, olisi kiva saada sun resepti, meillä ei juuri possua käytetäm, mutta jos tulisesta ja hyvästä mausta puhutaan, niin kiinnostaa.
Meillä oli löysä päivä, eli vain tacoja :(
[/quote]
En ole ap mutta googleta lamminpään lumous. Maukas ruoka porsaasta.
Keräsin satoa takapihalta, tuli keitto kesäkurpitsasta, perunasta ja kaalista sekä omenapiirakka.
Lihapullia ja perunamuusia salaatilla ja raejuustolla :)