Onnistutko valokuvissa?
Rakastaako kamera sinua? Piirteesi ikuistuvat juuri sellaisina tai vielä parempina, kuin ne ovat luonnossa ja hymysi häikäisee? Vai oletko se tavallisen näköinen, joka jostain syystä näyttää kuvissa superkaunottarelta, vai ehkä se nätti, jonka piirteet kamera jostain kumman syystä usein latistaa?
Kommentit (14)
En onnistu. Olen ihan sievä, nuorempana jopa kaunis (ainakin niin monesti kuulin kehuttavan), mutta valokuvissa näytän kamalalta
Mä näytän ihan hirveältä kuvissa. Ei peilistäkään mikään kaunotar takaisin katso, mutta kuitenkin vähän parempi. Kai se sitten on hyväksyttävä, että kuvista totuus paljastuu... Tiedän ihmisiä, jotka näyttävät kuvissa poikkeuksellisen kauniilta, mutta livenä eivät niinkään. Ja sitten taas niitä, jotka näyttävät kuvissa hölmöiltä, mutta livenä hyvinkin viehättäviltä!
En. En osaa poseerata - etukameralla saan sentään ihan hyviä kuvia kun voi katsoa miltä näyttää. Yleensä näytän kuvissa pingottuneelta ja hymykään ei ole luonnollinen.
Olen tyytyväisempi ulkonäkööni videolla kuvattuna.
Meillä oli luokalla yksi tyttö, joka oli tosi tavallisen näköinen. Tosi kapeat kasvot ja luonnossa jotenkin kolhon näköinen. Meikkasi kyllä aika paljon. Kaikissa luokkakuvissa hän oli ihan mielettömän kaunis. Sellainen, jota katsoessa yksikin kaveripoika kysyi, että onko tuo joku malli ja että miten kukaan luokan kundi pystyy keskittymään opetukseen, kun tuo istuu samassa tilassa. Näkivät sitten joskus meillä bileissä, eikä tuo poika voinut uskoa, että kyseessä on sama ihminen. Mutta niin vain onnistui kaikissa myöhemmissäkin kuvissa samalla lailla. Jotkut vain ovat kuvauksellisia.
Olen huomannut, että jotkut hyvin ilmeikkäät ihmiset eivät onnistu kuvissa hyvin. Tai että se ilmeikkyys tekee heistä niin viehättäviä, kuin he ovat livenä. Joku hymy tai katse on vangitseva, mutta ne eivät kuitenkaan koskaan voi ikuistua kuvaan.
Silmät harittaa minne sattuu, kun lievää karsastusta ilman laseja, ei sitä muuten kyllä huomaa, kuin joskus valokuvista.
en ,mutta en ole livenäkään mikään kedon kaunein kukkanen :S
Katsoessani itsestäni otettuja kuvia, mietin aina, että näytänkö todella tuollaiselta? Epäonnistumisprosenttini kuvissa on 100. Tai ehkä en epäonnistukaan vaan näytän todella kuvien kaltaiselta. :( Kammoan kuvattavana olemista ja pyrin välttelemään tilanteita, joissa voisin tulla kuvatuksi. Selfie? Hell no!!!
Olen tavallisen näköinen, mutta kuvissa ruma.
Peilistä kun katsoo, olen paljon hoikemman näköinen kuin kuvissa. Ihan aina kun katson kuviani, päätän laihduttaa. Aina. Ja ihan normaalipainoinen olen.
Nuorempana minulla oli joka kuvassa outo ilme, mutta nykyään osaan paremmin poseerata, kun tiedän, että joku kuvaa.
Onnistuisin loistavasti, jos tarkoitus olisi aina näyttää juuri heränneeltä narkomanilta. Tuossa sisareni arviossa on selitys, miksi minua ei juuri valokuvissa näy.
En. Olen tavallisen näköinen, kuvissa näytän kännissä olevalta tai siltä että sattuu johonkin..
Esim. Hartioiden korviin kiskominen ja hymy hampaita näyttämättä toistuvat aina kuvissani !
Olen miellyttävän näköinen vain kuvissa, jotka on otettu niin kaukaa, että koko keho näkyy. Näytän pitkäjalkaiselta ja naamataulua ei niin huomaa.
Mää oon ruma ja kuvissa vielä rumempi.