Sarasvuo: suomalaisen kulttuurin puolustaminen ei ole rasismia
Huomatkaa tämä on HS:n julkaisema mielipidekirjoitus. Saako se olla Sanoman omalla palstalla?
Jari Sarasvuo - AAA+++
http://www.hs.fi/politiikka/a1440047763878
Yrittäjä Jari Sarasvuo katsoo, että suomalaista kulttuuria pitää uskaltaa puolustaa islamilaiselta kulttuurilta.
"Suomalaista ja länsimaista kulttuuria täytyy uskaltaa pitää parempana kuin esimerkiksi islamilaista kulttuuria.", Sarasvuo sanoo HSTV:n keskustelussa.
Sarasvuon mukaan länsimainen kulttuuri on "armottomalla tavalla uskontonsa panttivankina" olevaa islamilaista kulttuuria parempi, koska se on muun muassa inhimillisempi rikosseuraamuksiltaan.
"Ei se tee minusta rasistia, natsia tai oikeistolaista, jos olen sitä mieltä, että olemme saavuttaneet paljon valistuksen ja länsimaisen humaanin ajattelun polulla, ja niitä saavutuksia pitää suojella. Kaikki mielipiteet eivät ole yhtä arvokkaita", Sarasvuo toteaa.
HSTV:n suuressa apatiakeskustelussa pohdittiin suhtautumista Euroopan pakolaiskriisiin ja islamiin. Sarasvuon lisäksi keskustelijoina olivat filosofit Maija-Riitta Ollila ja Jari Ehrnrooth.
Ehrnroothin mielestä Lännessä on liikaa tuudittauduttu siihen, että muut kulttuurit tavoittelisivat länsimaista mallia.
"Kun mennään katsomaan islamilaisten maiden sisältä käsin, eivät he sieltä halua seurata perässä. Meidän pitäisi herätä puolustamaan meidän kulttuuriamme", Ehrnrooth sanoo.
Sarasvuon mielestä Suomessa käydään loppumatonta arvokeskustelua sen sijaan, että tehtäisiin ratkaisuja.
Sarasvuo näkee, että keskustelu on periaatteiden kauppaa, ei ihanteiden vaihdantaa, ei kohtaamista, jossa molemmat osapuolet rikastuisivat.
"On päästävä ylihygieenisestä ajatuksesta, että emme saa puolustaa sitä, mikä on oikeasti parempaa", Sarasvuo sanoo.
Ollila muistuttaa, että muiden kulttuurien pitäminen loitolla johtuu henkisestä ilmapiiristä ja pelosta.
"Vähän kuulostaa siltä, että on kuitenkin viisainta eri tavalla kokeva ja ajatteleva ihminen halutaan pitää matkan päässä, ettei hän uhkaa meidän juttuamme, jolloin taustalla on pelko", Ollila sanoo.
Tapa todistaa, että länsimainen kulttuuri olisi parempi on Ollilan mukaan nimenomaan se, että eri tavalla kokeva ihminen uskalletaan ottaa vastaan.
-----
Nyt nähdään onko tässä maassa kaksoisstandardit!
Sarasvuo nimittäin sanoi ihan saman asian kuin Immonen.
-----
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/104246-eija-riitta-korhola-kaipaan-sisaministeri-paivi-rasasta
Korhola väittää, että eurooppalainen turvapaikkapolitiikka edesauttaa ”kulttuuria, jossa kotimaistaan pakenevat juuri ne vahvimmat, joiden pitäisi olla kantamassa vastuuta maansa tulevaisuudesta paikan päällä”.
– Tilanne on saanut minut kaipaamaan edellistä sisäministeriä Päivi Räsästä (kd.), joka hyvin perusteli, miksei Suomen – eikä muidenkaan EU:n jäsenmaiden - tulisi suostua turvapaikanhakijoiden kiintiöintiin vaan pikemminkin nostaa tänne otettavien YK:n kiintiöpakolaisten määrää, Korhola kirjoittaa.
Kappas vain, vielä viime viikolla näistä asioista ei saanut edes hiiskua missään, nyt ollaankin sitten nk.vellit housussa ja yhtäkkiä jopa hyysis julkaisee suomalaisuutta puolustavia kannanottoja.