kysymys: miten puhdistatte potan?
siis miten usein?
millä " aineilla" ja
välineillä?
itse vaan huuhtasen potan joka pisun jälkeen, vedellä.
jätän sen sitten kuivumaan lavuaariin ylös-alaisin hetkeksi. paremmin pesen sen vessanpesun yhteydessä cif kylpyhuone-pesuaineella ja tiskiharjalla.
mietin vaan onko tapani epähygieeninen... miten muissa lapsiperheissä homma hoidetaan?
Kommentit (6)
Vierailija:
joilla pyyhin vauvan pyllyn vaippaa vaihtaessa, jolla pesen syöttötuolin, pyyhin vahakankaan, siivoan kädet, poistan tahrat vaatteista jne.
kuullostaa " kätevältä" !!
Kakan jälkeen ihan vaikka saippualla. JA ainakin kerran viikossa pesen kunnolla esim. sienellä ja jollain pesuaineella kuten Cif tms
Ehkä kerran pari kuukaudessa jollain pesuaineella, yleensä sellaisilla " kosteuspyyhkeillä" , joissa on pesuainetta.
Pisujen jälkeen kaadetaan pissat pönttöön, sitten käsisuihkulla kuumaa vettä pottaan ja kaadetaan pönttöön. Tämä toistetaan.
Kakan jälkeen kakat kaadetaan pönttöön ja huuhdotaan potta useasti niin kuumalla kuin hanasta lähtee. Viikottaisen vessansiivouksen yhteydessä pesen saippualla ja sienellä.
joilla pyyhin vauvan pyllyn vaippaa vaihtaessa, jolla pesen syöttötuolin, pyyhin vahakankaan, siivoan kädet, poistan tahrat vaatteista jne.