Matematiikkaa: Paljonko maksaa kahluualtaan täyttö?
Jos on pyöreä 2m halkaisijaltaan kahluuallas ja siellä 15 cm lämmintä vettä pohjalla, niin paljonko se maksaa kun kerran täyttää sen niin?
Paljonko tulle silloin veden tilavuudeksi? Jonkun tilaston mukaan lämmin vesi maksaa 8,94 €/m³.
Kommentit (16)
Kolmonen laski näin : 3,14*1 potenssiin 2 * 0,15*hinta
Kahluapullo on noin 25€ lähimmässä Alkossa.
N. 4,20 e saan minäkin. T. Matikanope
Riippuu ihan maksatko veden lämmityksen itse vai kuuluuko vastikkeeseen tms?
Vettä menee V=Pi*D^2/4*0,15 eli 3,14*2m^2/4*0,15m (m3) = 471 litraa
Vedenlämmitys vie energiaa Q=m*cp*dT = 471 kg * 4,2kJ/kg/K * (40-7)K = 18,1 kWh. Tämä suoralla sähköllä maksaa noin 2€.
Onko AP käynyt peruskoulun loppuun asti?
Ei mitään, kun käyt laskemassa naapurin hanasta.
Lieriön tilavuus on pii kertaa säde toiseen kertaa korkeus. V=3,14x1m^2*0,15m=0,417m^3
Täytön hinta on tietsysti tilavuus kertaa kuutiohinta, eli 4,21€.
Oliko koululäksy? Kannattas opetella ihan itse laskemaan, sillä et voi ainakaan kokeessa kysyä täältä apua?
Toivon totisesti ettei kysyjä ollut matikanope kesäloman jälkeen :D
Meidän 4m altaassa on vettä 90cm, eli sen tilavuus 11,3m3 ja täytön hinta tuolla hinnalla 101€. Mutta olen täyttänyt sen aina kylmällä vedellä, koska lämmin vesi ei edes riitä tuollaisen täyttämiseen, joten hinta noin puolet tuosta.
11: Taitaa olla oppilas, ja heti on mammat laskemassa kotiläksyt toisen puolesta.
PI * (2/2)^2 * 0.15 * 8.94 = 4.21288... eli 4,21 euroa.
Jos kouluajoista on se +20 vuotta eikä sen jälkeen ole turhaan näiden asioiden parissa askarrellut, niin onko ihme jos terminologia ja formulat ovat hieman hukassa? Nämä ovat juuri sellaisia tehtäviä joissa ilmeisesti yritetään mitata älykkyyttä, mutta käytännössä mittaavat enimmäkseen muistia ja aihealueen tuoreutta muistissa.
jos täyttää kunnanvedellä niin joudut maksamaan myös jätevesimaksun vaikkei desiäkään sinne mene.
meillä maksaa vain sähkön. vesi tulee omasta kaivosta.
Kiitos vastauksista. :) En ole ope enkä oppilas ja kouluajoista on tosiaan jo tovi vierähtänyt. ;) Tässä töiden lomassa vain aloin miettiä, että kuinka iso vesilasku on odotettavissa joululahjaksi.
Asumme (kaukolämpö) rivitalossa ja vesilasku tulee 2x vuodessa kulutustietojen mukaan.
Ap
N. 4,3 e