Äitini yritti veropetosta.
Olen hämmentynyt. Kävin yhteismökillämme. Äitini oli ilmeisesti unohtanut sinne pöydälle nipun papereita. Päällimmäisenä oli verotoimiston nootti, josta kävi ilmi, että äiti on ilmoittanut verottajalle saaneensa merkittävästi pienemmän summan osakkeiden myynnistä kuin mitä todellisuudessa oli. Verottaja oli huomannut tämän ja pyysi selvitystä asiasta.
Kysymys ei ollut kymppitonneista tai tonneista, vain satasista. Virhe oli kuitenkin suhteellisesti ottaen suuri, niin suuri että aloin miettiä ovatko äidilläni muumit jo alkaneet lähteä vaeltelemaan Dementialaaksoon. Hänellä on aina ollut hyvä matematiikkapää, ja tuo virhe oli todella karkea.
Toinen vaihtoehto on että hän yritti tietoisesti pimittää rahoja verottajalta. Ihan heti en uskoisi sitäkään. Verottajahan pystyy sitäpaitsi tarkistamaan osakkeiden arvot helposti, kuvittelisin. En kyllä ole tuossa asiantuntija.
Kommentit (6)
Verovapaasti saa myydä osakkeita tonnilla
En tiedä tuosta, mutta ihan eri luvut oli nähtävästi ilmoittanut verottajalle. Ei se varmaan suurta yleisöä täällä liikuta, mutta kyllä mie olen tosi hämmentynyt. Miksi äiti noin pienestä rahasta ottaisi riskiä että jää kiinni ja lisäksi alkavat seurata hänen verotouhujaan tarkemmin? Rahasta ei hänellä tosiaankaan ole pulaa.
ap
verottajalle menee suoraan kaikki tiedot joten ei osakemyynneissä pääse petkuttamaan. Joskus kuitenkin käy niin että voi saada toisen ihmisen myynnit omalle nimelle ja siinä on hirveä sirkus saada asia oikaistua.
Nää on niin helppoja: verottajalle kerrotaan, että tuli tehtyä laskuvirhe. Se siitä.
Enkä ymmärrä, miksi ne pitäisi itse ilmoittaa, minulle verottaja on joka kerta saanut luvut lomakkeisiin ihan itse.
nosto