Olenko oikeasti poikkeus kun tervehdin ja juttelen siivoojille?
On ollut tapana oma-aloitteisesti tervehtiä työpaikan siivoojaa ja jutella hänelle. Hän on alihankkijan palkkalistoilla, mutta on silti enemmän työyhteisön jäsen kun esimerkiksi vuokratyöntekijät.
Olenko oikeasti poikkeus tämän asian kanssa?
Kommentit (37)
Minä tervehdin ystävällisesti, mutta en juttele. En miellä siivoojaa osaksi työyhteisöäni. Mun työyhteisö koostuu työkavereista ja esimiehistä, ollaan kaikki akateemisia.
Et. Justhan kerroin ettänmuut kyllä tervehtii. Vain yksi ei.
Et ole: minä tapaan jutella työpaikkani (mamu) siivoojan kanssa.
Itse olen alkuperäisasukas :)
Mun mielestä siivoojien kanssa on kiva jutella. Vaihtelun vuoksi on kiva kuunnella näkemyksiä ihan eri maailmasta missä itse elän, sellaisia elämänmakuisia juttuja ja tietyllä tavalla simppelimpää näkökulmaa.
Kyllä meidän koulussa siivoojat on työyhteisön jäseniä ja tietenkin kaikki tervehtii kaikkia työntekijöitä, akateemisia tai ei...käytöstavoista se on kiinni...
[quote author="Vierailija" time="01.08.2015 klo 18:58"]Mun mielestä siivoojien kanssa on kiva jutella. Vaihtelun vuoksi on kiva kuunnella näkemyksiä ihan eri maailmasta missä itse elän, sellaisia elämänmakuisia juttuja ja tietyllä tavalla simppelimpää näkökulmaa.
[/quote]
No.voi helvetti :D
[quote author="Vierailija" time="01.08.2015 klo 18:58"]
Mun mielestä siivoojien kanssa on kiva jutella. Vaihtelun vuoksi on kiva kuunnella näkemyksiä ihan eri maailmasta missä itse elän, sellaisia elämänmakuisia juttuja ja tietyllä tavalla simppelimpää näkökulmaa.
[/quote]
Jokainen syö ja jokainen paskantaa. Miten erilaista se nyt voi olla?
Minulle on suuri yllätys, että tällä palstalla joillakin akateemisilla on kova tarve korostaa asemaansa.
Ei tervettä.
Et ole. Minäkin teen niin. Olen joskus itse ollut kesätöissä nuorena siivoojana ja tiedän kuinka rankkaa ja tärkeää työtä se on. Arvostan.
[quote author="Vierailija" time="01.08.2015 klo 19:04"]
[quote author="Vierailija" time="01.08.2015 klo 18:58"]Mun mielestä siivoojien kanssa on kiva jutella. Vaihtelun vuoksi on kiva kuunnella näkemyksiä ihan eri maailmasta missä itse elän, sellaisia elämänmakuisia juttuja ja tietyllä tavalla simppelimpää näkökulmaa. [/quote] No.voi helvetti :D
[/quote]Niinpä. Olen gradua vaille valmis YTM ja olen siivonnut jo muutaman vuoden ajan SOL:n työntekijänä. Millähän tavoin katson asioita maanläheisemmin ja simppelimmin kuin joku akateeminen?
Ja vakavasti puhuen, ajatteleeko joku että vain korkeakoulutetut osaavat ajatella monipuolisesti/abstraktisti/ovat sivistyneitä?
Olet.
Olen näkymätön siihen asti kunnes jonkun mielestä olen siivonnut huonosti (vaikka en olisi) tai siivousvaunut ovat mukamas tiellä.
terv. laitoshuoltaja
[quote author="Vierailija" time="01.08.2015 klo 19:15"]
Minulle on suuri yllätys, että tällä palstalla joillakin akateemisilla on kova tarve korostaa asemaansa.
Ei tervettä.
[/quote]Ja kun se akateemisuus ei ole enää yhtä ihmeellistä kuin Suomi-filmien kulta-aikaan jolloin ylioppilaskin oli jotain vallan ihmeellistä ja koko kesä kuljettiin valkolakki päässä.
Olen minä joskus jutellut, mutta mitä heidän työnteostaan tulisi, jos juttelisivat esim. kaikkien kahdensadan työntekijän kanssa? Ei kannata nostaa itseään ylemmälle tasolle tuollaisen asian takia.
[quote author="Vierailija" time="01.08.2015 klo 18:53"]
On ollut tapana oma-aloitteisesti tervehtiä työpaikan siivoojaa ja jutella hänelle. Hän on alihankkijan palkkalistoilla, mutta on silti enemmän työyhteisön jäsen kun esimerkiksi vuokratyöntekijät.
Olenko oikeasti poikkeus tämän asian kanssa?
[/quote]Voisin sanoa samat sanat ja sama ihmetys oli minulla viime keväänä. Työpaikallamme nimittäin joku teki aloitteen, että jatkossa kaikki voisivat tervehtiä siivoojia ja näyt näyttää mallia hyvistä tavoista lapsille. Olin kuvitellut, että kaikki tervehtivät heitä, kuten muitakin työkavereita, mutta totuus oli toinen.
Itse tervehdin ja juttelen. Eikä ole väliä onko suomalainen vai ulkomaalainen.
Meillä junttikantasuomalaiset miehet eivät tervehdi edes työkaveria. On se niiiin vaikeaa saada pari sanaa ulos suusta. No ovatkin nörttejä. Ulkomaalaistaustaiset harvemmin kuuluvat tähän joukkoon vaan heidän kanssaan voi vaihtaa pari sanaakin.
Pelkään siivoojia. Sen verran usein olen saanut heiltä vihaista tiuskintaa.
Moikkaan vain tutut työkaverit...
En tervehdi. Siivoojaat ovat alaluokan ihmisiä, pahaista pohjasakkaa.
T: Akateeminen Älykkö