Luetko paperit, jotka allekirjoitat?
Minä luen, erityisesti pankissa ja vakuutusyhtiössä. Kysyn, jos en jotakin ymmärrä. Netissä lipsun rekisteröityessäni, mutta ei tulis mieleenkään valittaa jälkeenpäin, kun omaa laiskuutta en lue.
Kommentit (6)
Riippuu vähän sopimuksen taloudellisesta arvosta. Netin ilmaispalveluissa luen yleensä vain tietosuojajutut nopeasti, mutta jos olen itse maksajana olen aika tarkka.
En läheskään kaikkia. Esim. pankkitiliä avatessa on vaan pakko pistää nimi alle, tiliä ei muuten saa. Pakko luottaa, että niissä 20-sivuisissa ehdoissa ei ole mitään luokkaa "lahjoitan kaikki tilille tallettamani rahat pankille".
[quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 15:56"]En läheskään kaikkia. Esim. pankkitiliä avatessa on vaan pakko pistää nimi alle, tiliä ei muuten saa. Pakko luottaa, että niissä 20-sivuisissa ehdoissa ei ole mitään luokkaa "lahjoitan kaikki tilille tallettamani rahat pankille".
[/quote]
Itsepähän kärsit jos siellä sellainen ehto joskus onkin.
Minä luen aina kaikki paperit joissa on kyse rahasta.
[quote author="Vierailija" time="29.07.2015 klo 15:56"]
En läheskään kaikkia. Esim. pankkitiliä avatessa on vaan pakko pistää nimi alle, tiliä ei muuten saa. Pakko luottaa, että niissä 20-sivuisissa ehdoissa ei ole mitään luokkaa "lahjoitan kaikki tilille tallettamani rahat pankille".
[/quote]
Saa tilin. Senkun lukee. Yleensä virkailija on esitellyt pääkohdat itse, mutta kyllä ne 20 sivua saa lukea läpi ihan rauhassa.
Totta kai. Ja jätän allekirjoittamatta, mikäli minua hoputetaan tyyliin "eihän tuossa nyt mitään ihmeempiä, nimi nyt alle vaan".