Soitimme äsken hätäkeskukseen, epäilen että
Miehellä on ketoasidoosi, johon on meinannut kuolla jo kerran. Nyt oksentelee, pulssi kova, paha olo, vatsa kipeä ja mikään ei pysy sisällä. Hätäkeskuspuhelun aikana miehen olo helpotti, ja mies puhui ambulanssihenkilökunnan kanssa että jos pahenee oireet niin ambulanssia sitten, hätäkeskus käski tarkkailla tilannetta. Nyt mies on ok, pitää pussia nyt sylissä sohvalla, mutta pelkään että tila meneekin niin pahaksi että ei ehdo tekemään mitään tai kohtaus tulee yöllä kun nukun, (nukun lääkityksen takia todella sikeästi enkä herää). Ahdistaa, onko kellään kokemusta tästä ja miten pitäisi toimia?
Kommentit (50)
Siis laitat itse nukkumaan? No hey camoon, sinä vlavot ja tiiraat tilannetta koko ajan, eikö niin.
Miten on mahdollista, ettei ukolla ole verensokerimittaria?
Porvoossa diabeetikot jätetään ilman lääkkeitä.
Mjoo, nää kesämökkipettäjä-tarinat alkoikin jo käydä aika tylsiksi...
[quote author="Vierailija" time="24.07.2015 klo 00:50"]Siis laitat itse nukkumaan? No hey camoon, sinä vlavot ja tiiraat tilannetta koko ajan, eikö niin.
[/quote]en laita itse nukkumaan. Valvon tietenkin,mietin alunperin että seurataan tilannetta,nyt mitattu sokerit kolme kertaa, vaihdellut ja nyt 4.0 eli ihan ok, ja kun tilanne parin tunnin sisään rauhottuu, menemme nukkumaan. Luin enemmän tuosta ketoasidoosista ja huolettaa. Mutta valvon vieressä ja tarkkailen tilannetta, mies on tuossa sohvalla vieressä.
[quote author="Vierailija" time="24.07.2015 klo 00:53"]Miten on mahdollista, ettei ukolla ole verensokerimittaria?
[/quote]on hänellä.
Tämä se sama joka heräsi ns.kuolleista sairaalassa?
Jos tämä ei ole provo niin ET tietenkään ota mitään lääkettä itse vaan valvot ja seuraat tilannetta
[quote author="Vierailija" time="24.07.2015 klo 00:57"]
[quote author="Vierailija" time="24.07.2015 klo 00:50"]Siis laitat itse nukkumaan? No hey camoon, sinä vlavot ja tiiraat tilannetta koko ajan, eikö niin. [/quote]en laita itse nukkumaan. Valvon tietenkin,mietin alunperin että seurataan tilannetta,nyt mitattu sokerit kolme kertaa, vaihdellut ja nyt 4.0 eli ihan ok, ja kun tilanne parin tunnin sisään rauhottuu, menemme nukkumaan. Luin enemmän tuosta ketoasidoosista ja huolettaa. Mutta valvon vieressä ja tarkkailen tilannetta, mies on tuossa sohvalla vieressä.
[/quote]
Mikäs pelle sä oikein olet vai oletko sä aivan dille? Verensokeri ei saa olla noin matala nukkumaan mennessä. En mä usko tarinaasi, koska sun kokemus ei tunnu riittävän siihen, että ymppäisit tarinaasi uskottavan pistoshoidon, sori vaan.
[quote author="Vierailija" time="24.07.2015 klo 00:57"]
[quote author="Vierailija" time="24.07.2015 klo 00:50"]Siis laitat itse nukkumaan? No hey camoon, sinä vlavot ja tiiraat tilannetta koko ajan, eikö niin. [/quote]en laita itse nukkumaan. Valvon tietenkin,mietin alunperin että seurataan tilannetta,nyt mitattu sokerit kolme kertaa, vaihdellut ja nyt 4.0 eli ihan ok, ja kun tilanne parin tunnin sisään rauhottuu, menemme nukkumaan. Luin enemmän tuosta ketoasidoosista ja huolettaa. Mutta valvon vieressä ja tarkkailen tilannetta, mies on tuossa sohvalla vieressä.
[/quote]Ketoasidoosissa sokerit on yleensä > 17.
[quote author="Vierailija" time="24.07.2015 klo 00:59"]Tämä se sama joka heräsi ns.kuolleista sairaalassa?
Jos tämä ei ole provo niin ET tietenkään ota mitään lääkettä itse vaan valvot ja seuraat tilannetta
[/quote]sanoinhan jo että teen niin. On sama homma, ei ole provo ja useat diabeetikot on meinannut kuolla ketoasidoosiin, ei ole mikään ihmeellinen juttu.
[quote author="Vierailija" time="24.07.2015 klo 00:49"]Älä ota unilääkettä?
[/quote]en aio ottaa.
Jos sua huolettaa ettet selviä yksin nii lääkäriin. Jos mies on ok niin nukkumaan. Mikä siinä on epäselvää?
[quote author="Vierailija" time="24.07.2015 klo 01:02"]
[quote author="Vierailija" time="24.07.2015 klo 00:59"]Tämä se sama joka heräsi ns.kuolleista sairaalassa? Jos tämä ei ole provo niin ET tietenkään ota mitään lääkettä itse vaan valvot ja seuraat tilannetta [/quote]sanoinhan jo että teen niin. On sama homma, ei ole provo ja useat diabeetikot on meinannut kuolla ketoasidoosiin, ei ole mikään ihmeellinen juttu.
[/quote]
Kyllä se on aika ihmeellinen juttu, mutta sä pelleilet nyt aivan väärällä asialla.
[quote author="Vierailija" time="24.07.2015 klo 07:21"]Ap hyvä, jos sinun miehelläsi on oikeasti diabetes, niin menkää omalääkärille tai omahoitajalle ihan yhdessä selvittämään vielä kerran diabeteksen hoito - ja varsinkin nuo hypot ja keto-jutut ja ensiavut niihin. Oli niin sekavaa ja ristiriitaista tuo sinun viesttittely asiasta. Kun asian itselleen kunnolla selvittää, ei sitten tarvitse hoito-ohjeita täältä kysellä.
[/quote]miehellä on 1 tyypin diabbetes joka on todella huonossa hoitotasapainossa, olemme rampanneet lääkärillä ja mies on alkanut pistää enemmän insuliinia. Nyt kuume noussut aamulla ja oksettaa, sokerit ok, mahatautia varmaan, mutta pelästyin eilen todella paljon.
Ja myönnän että käyttäydyin huonosti täällä eilen, mutta mulla meni oikeasti hermot. Olin saanut ambulanssihenkilökunnalta ohjeet että seurataan tilannetta ja ollaan kotona, jos alkaa rajusti oksentamaan niin sitten uudestaan soitto. Ei alkanut enään oksentamaan ja tila rauhottui. Eli epäilyni oli turha. Mutta ei joidenkin olisih tarvinnut ihan niin rumasti itsekkään sanoa.
Kuume ja mahakipu diabeetikoilla on aihe käydä päivystyksessä. Ja sinne hakeudutaan omalla autolla tai taksilla, ambulanssi tilataan vasta sellaisessa kunnossa, ettei muulla kyydillä pysty tulemaan.
Ap, onko miehelläsi ketoainemittaria? Sillä selviäisi, onko veressä ketoaineita ja onko ketoasidoosin vaaraa. Sehän syntyy silloin, kun sokerit on korkealla ja ei ole saanut tarpeeksi insuliinia. Googleta ketokortti, siitä löytyy hyvät ohjeet ja toimintaneuvot ketoaineden ollessa koholla. Liian alhainen verensokeri taas aiheuttaa hypoglykemian, joka on yhtä lailla vaarallista ja on usein uhkana just mahataudissa. Jos olisin sä, niin mittaisin yöllä mieheltä sokerit.
[quote author="Vierailija" time="24.07.2015 klo 00:48"]Miehellä on ketoasidoosi, johon on meinannut kuolla jo kerran. Nyt oksentelee, pulssi kova, paha olo, vatsa kipeä ja mikään ei pysy sisällä. Hätäkeskuspuhelun aikana miehen olo helpotti, ja mies puhui ambulanssihenkilökunnan kanssa että jos pahenee oireet niin ambulanssia sitten, hätäkeskus käski tarkkailla tilannetta. Nyt mies on ok, pitää pussia nyt sylissä sohvalla, mutta pelkään että tila meneekin niin pahaksi että ei ehdo tekemään mitään tai kohtaus tulee yöllä kun nukun, (nukun lääkityksen takia todella sikeästi enkä herää). Ahdistaa, onko kellään kokemusta tästä ja miten pitäisi toimia?
[/quote]oksenteli* ap