Miten hoitaisit tämän?
Ollaannyt etelässä,vuokrataan asunnon. Meitä on 6joten ruokaa ja juomaa mene paljon. Anyway, isoin ja lähin supermarketti on 1,5 kmmatkan päässä, eikä sinne pääse kävelleen (ei ole jalkakäytävä) ja meillä on lapsia. Eli paljonko maksaisit/millä kiittäisit vuokranantajan joka ajais sinut sinne kauppaan pari kertaa loman aikana? Onko viitonen lian vähän? Toisaalta kympillä saisi jo taksin (jopa Suomessa),bensaa maksaa täällä n 1,30/l.
Kommentit (2)
[quote author="Vierailija" time="21.07.2015 klo 15:54"]No antaisin kyllä vähintään kympin, jos ihminen tulee jostain kauempaa varta vasten käyttämään kaupassa. Ystävällisyydestä palkitaan reilusti. Jos taksi olisi halvempi, toki ottaisin taksin.
[/quote]
Siis kympin/kerta vai yhteensä? ja asu siis samassa talossa.
No antaisin kyllä vähintään kympin, jos ihminen tulee jostain kauempaa varta vasten käyttämään kaupassa. Ystävällisyydestä palkitaan reilusti. Jos taksi olisi halvempi, toki ottaisin taksin.