Saako suuttua jos ei saa hääpäivänä lahjaa???
Jes, meillä oli eilen 10-vuotis hääpäivä. Mies hehkutti monta päivää tulevaa merkkipäivää, mutta ei ostanut kukkia ei lahjaa, ei vienyt syömään.
Ottaa päähän!!!
Ei ole siis ostanut ikinä hääpäiväksi mitään lahjaa. Eli ei sinällään yllättävää, mutta nyt olin sanonut että olisi soveliasta jotenkin muistaa kun on 10-vuotis päivä. Ja on ollut muutenkin rankkaa niin olisi kiva saada jotain piristystä. Sanoin vielä ettei tarvi mitään isoa, mutta jotenkin olisi kiva tulla muistetuksi. Luulin että ymmärsi, mutta ei näköjään.
Eilen illalla hermostuin asiasta. Ja sain kuulla jotain ihme läpinää jostain suklaapatukoiden ostamisesta....HÄH!! Ostaako joku mies suklaapatukoita lahjaksi vaimolleen hääpäivälahjaksi? Ja siis ei ostanut yhtään suklaata, mutta siitä. En halua suklaata kun yritän pudottaa painoa.
Mies ei kyllä muutenkaan ole hyvä ostamaan lahjoja. Yleensä vaan enemmän hyviä aikeita, kuin niitä hyviä tekoja.
Olenko ihan kamala akka jos suutun kun en saa hääpäivälahjaa ja saatteko te muut hääpäivälahjoja?
Kommentit (63)
No meillä ei mies muistanut edes 1-vuotis hääpäivää ollenkaan. Itse olin hankkinut lahjan. No toki hieman loukkaannuin (ihan inhimillinen tunne mielestäni) mutta en suuttunut. Tiedän, että mies rakastaa minua vaikka ei lahjoilla muistakkaan. Enkä edes osaa enää odottaa.
43, laitatko puolisollesi aamiaisen päivittäin?
[quote author="Vierailija" time="17.07.2015 klo 11:33"]Mutta ap on ehdottanut myös ravintolassa käyntiä ja lomaa. Kyllä tämä on minusta merkkipäivän huomioimista.
[/quote]
Ja paremman ruuan tekeminen. Sekä siivoaminen versus siivoaminen Yhdessä , kuten oikein olisi
Riippuu vähän historiasta. Mieheni muistaa nimipäiväni, synttärit ja äitienpäivät. Joulusta nyt puhumattakaan. Mies on itsekeskeinen p..a suurimman osan ajasta, mutta tämä lahjominen on hänen taitonsa.
Pidän lahjojen saamisesta- yllättyisin jos en saisi. Mutta olen tottunut saamaan kivoja lahjoja.
Mielestäni 10-vuotishääpäivänä voisi olla jotain extremeä.
On se hyvä, ettemme me ole menneet naimisiin....eipä tarvitse stressata hääpäivästä :)
-nainen-
[quote author="Vierailija" time="17.07.2015 klo 10:46"]
[quote author="Vierailija" time="17.07.2015 klo 10:36"]
Katsotaan miten meillä käy parin kuukauden päästä. En aio ostaa tai järjestää mitään. Pusun aattelin 6v hääpäivälahjaksi vaimolle antaa ja hyvä hääpäivää toivottaa. En ole vielä päättänyt teenkö tämän jo heti aamusta vai testaanko muistaako vaimo ja annan "lahjani" vasta illalla nukkumaan mennessä.
Tämä vain siksi, että viime vuonna vaivannäköni palkittiin motkottamalla. Otin viime vuonne perjantain vapaaksi ja kävin hierojalla, kävin kaupassa ja hain lapset hoidosta. Talon siivoaminen jäi vähän kesken kuten ruoan laittokin, mutta kukkakimpun kerkesin kuitenkin keittiön pöydälle asetella. Ja olin myös varannut meille la/su yöksi hotellin ja vanhempani lastenvahdiksi ja jopa kertonut heille lasten harrastusten aikataulut. Kun mielestäni olin kerrankin kunnolla panostanut, niin lievästi vitutti tympeä vastaanotto. Hotelli ja paikkakunta olivat vääriä, vanhempien vaivaaminen panoyön takia oli noloa ja kaikenlisäksi vaimo joutui peruuttamaan ystävänsä kanssa sopimansa kävelylenkin. Siinä meni minun intoni mihinkään lahjoihin muutamaksi vuodeksi.
[/quote]
anna pusu heti aamulla. Tietää vaimo että muistit heti etkä yritä vain korjata tilannetta illalla hätäpäissään.
[/quote]
Mutta mistäs minä sitten tiedän muistiko vaimo?
[quote author="Vierailija" time="17.07.2015 klo 10:38"]
Meillä oli vasta 13. hääpäivä. Olisin toivonut jotain pientä muistamista. En saanut mitään, mikä ei kyllä yllättänyt yhtään. Kyllä naisena kaipaisin joskus pieniä huomionosoituksia ja eleitä että minusta tykätään eikä pidettäisi vaan itsestään selvyyteen. Toki voidaan kysellä mitä nainen antoi miehelle yms. Mutta kyllä ihan perinteisesti mies kosii naista eli on perinteiset miehen ja naisen roolit. Olen ehkä liian vanhanaikainen... Tiedostan itsessä myös että tässä tilanteessa jos vieras mies tulisi osoittamaan huomiotaan ja kiinnostusta minuun olisin helppo saalis.
[/quote]
Kannatatko muutenkin perinteisiä sukupuolirooleja? Mies on perheen pää, ruoanlaitto, pyykkääminen ja siivoaminen on naisten hommia jne. Vai kelpaako ne vain silloin kun itse olisi saamapuolella?
Me olemme pyrkineet ajoittamaan loman hääpäivän ajankohtaan. Usein käydään reissussa jossain, vähintään varataan illallinen jostain paremmasta ravintolasta. Illallinen maksetaan vuorotellen. Meille on riittänyt tämä.
Tottakai naisen velvollisuus on kokata miehelle juhla-ateria, järjestää vaikka risteily tai jotain kivaa ohjelmaa ja ostaa kunnollinen lahja miehelle. Muuten miehellä on täysi oikeus lähteä kavereidensa kanssa dokaamaan koko viikonlopuksi.
Naiselle saa mieheltä lahjaksi riittää pusu.
[quote author="Vierailija" time="17.07.2015 klo 12:09"]
Riippuu vähän historiasta. Mieheni muistaa nimipäiväni, synttärit ja äitienpäivät. Joulusta nyt puhumattakaan. Mies on itsekeskeinen p..a suurimman osan ajasta, mutta tämä lahjominen on hänen taitonsa. Pidän lahjojen saamisesta- yllättyisin jos en saisi. Mutta olen tottunut saamaan kivoja lahjoja. Mielestäni 10-vuotishääpäivänä voisi olla jotain extremeä.
[/quote]
Just, itsekeskeinen paska, mutta lompakon paksuus korreloi sen?
Olet siis huora.
Joo, kyllä se pusu riittää. Ei tarvi kiittää vaivannäöstä eikä aamiaisesta eikä ruuasta. Ihana, kun vaan löhöää telkkarin ääressä ja rspsuttelee palleja ja sille saa osoittaa rakkautta palvelemalla siihen sohvalle ja välillä rapsuttaa palleja sen puolesta ettei ite tarvi.
Mielestäni lahjaa ei tarvitse mutta yhdessä voisi käydä vaikka syömässä ja sitä voi ehdottaa ihan vaikka nainenkin miehelleen jos mies ei itse tule ajatelleeksi. Itse olen vasta parisuhteen alkumetreillä, mutta kyllä mulle kelpaisi vaikka ihan leffan vuokraus tms. yhdessä oleminen tuollaisena merkkipäivänä.
Entäs kun mies lähtee ilmoittamatta kavereidensa kanssa ryyppäämään, ja vie ohikulkumatkalla äidilleen kukkia...
Ostitko itse miehelle mitään? Kaipa se hänenkin juhlapäivä on ja jos ite kärkyt lahjoja nii samallalailla se mieskin ne ansaitsee
Saan tietysti. Mutta jos suutut, niin kai tajuat, että sun on silloin pitänyt antaa miehelle lahja.
Mitäs muuten ostit itse miehellesi?
Onhan se ap myös miehesi hääpäiväsi, vie mies syömään
Meillä ei juuri vietetä hääpäiviä, juhlat juhlittiin silloin aikoinaan oikeana hääpäivänä 17 vuotta sitten.
Ei meillä mitään lahjoja ostella hääpäivänä, yhteinen juttuhan se on niin minusta hölmöä jos itse sankarin pitää ostoksille lähteä. Ennemmin keksiä yhdessä mitä kivaa vois tehdä yhdessä.
Mitäs itse ostit miehellesi? ;D
Aikuinen ihminen on naurettava lahjoja "vaatiessaan". Kasva?
En tajua, miksi laitatte kaiken ap:n syyksi? En silti ole väittänyt, että vika olisi pelkästään miehessä. Kirjoitin tuolla ylempänä, että pitäisi keskustella toiveista ja odotuksista etukäteen. Käsittääkseni ap oli näin toiminut, kun oli ehdottanut tapoja hääpäivän viettämiseksi. Mies ei ole innostunut mistään ja istuu vaan telkkarin ääressä, vaikka ap on koittanut muilla tavoin panostaa merkkipäivään. En usko, että tässä on pelkästään lahja-asiasta kyse, vaan ylipäätään toisen huomioimisesta. Jos miehellä on ollut edes jotain yritystä juhlapäivän eteen niin asia ok. Jos ei edes yritä, vaikka tietää että päivä on ap:lle tärkeä, niin sitten ei ole ok.