Tulenko katumaan tatuoimattomuutta?
Olen 15 vuotiaasta asti halunnut todella paljon tatuointeja, eli nyt jo kymmenisen vuotta. Mielestäni esimerkiksi täysin tatuoitu ylävartalo (käsivarret, rintakehä ja selkä) ovat todella kauniita ja viehättäviä, ja olen aina himoinnut itsellenikin niitä.
Minut on kuitenkin kasvatettu niin, että aina pitää miettiä loppuun asti, ja no sitten lopulta en ikinä uskalla mitään tehdä.
Meillä on kuitenkin yksi elämä, tulenko vielä katumaan päätöstäni? Vai pitäisikö vielä odottaa toiset 10 vuotta, että olen varmasti varma, että haluan niitä tatuointeja?
Kommentit (42)
[quote author="Vierailija" time="14.07.2015 klo 12:03"][quote author="Vierailija" time="13.07.2015 klo 23:48"]Tatuoinnit olivat historian saatossa vain merimiesten ja huorien hommaa, nykyään listaan sopii lisätä valkoroskasakki ja ketkä tahansa muut muotitrendipellet, joilla ei kapasiteetti riitä olemaan ilman jotain, (vaikkakin tyhmää, turhaa, haitallista ja ehkä jopa vaarallista) jota "kaikilla muillakin" on.
Ei uskalleta, tajuta tai haluta olla omanlaisia eikä erilaisia, surullista !
[/quote]
Itselläni on tuo yksi ainut tatuointi isäni muistolle, otin sen samassa paikassa, jossa isä otti viimeisen tatuointinsa ennen kolarissa kuolemista, joten kuvassani on mulle symboliikkaa, muisto ja tarina sen takana. Kuva on lisäksi sellaisessa paikassa ettei se näy kenellekkään muulle, jos en kulje hihattomassa paidassa tai bikineissä.Eikä mua kiinnosta mikä on kenenkin mielipide tatuoinneista, koska olen ottanut sen itseäni varten eikä se ole vaan mikä tahansa tribaali tai kukkakuvio mun iholla.
[/quote]
Ja tosiaan en tällä yritä perustella teille sitä miksi mulla on tatuointi, sitä mun ei tarvitse kenellekään perustella kuten ei mitään muitakaan valintojani vaan koitan tuoda tähän keskusteluun näkökulmaa myös siitä, että jollain se tatuointi voi merkitä vaikka miten paljon ja sitä on harkittu pitkään eikä oettu vaan siksi, koska muillakin on ja se on siistiä.
Erittäin huvittava junttien massamuoti-ilmiö tämä tatuointivillitys. Kun muoti menee ohi, on tatuointien poisto rahakas bisnes:) Seuraava sukupolvi luultavasti haluaa erottua vanhemmistaan puhtaalla iholla ja tatuoitu nahka on junttien keski-ikäisten tunnus.
[quote author="Vierailija" time="13.07.2015 klo 23:16"]Et tule katumaan. Tatuoinnit kun ovat tänään tusinatavaraa eivätkä mitenkään erota tatuoitua henkilöä massasta ainakaan edukseen.
Erityisesti et tule katumaan sitä, että et ottanut tatuointeja lääketieteen kannalta kriittisiin kohtiin kuten nivelten ja epiduraalipistoksen paikkeille. Magneettisesti aktiiviset tatuointivärit pilaavat tatskan läheltä otetut magneettikuvat joita saatettaisiin tarvita sairauden toteamisessa. Eli ehdoton ei silmien, nivelten ja selkärangan lähellä. Joissakin harvoissa tapauksissa tatuoinnit saattavat kuumentua magneettikuvauksessa ja aiheuttaa palovamman.
Epiduraalipuudutuksen pistoalueen tatskat ovat joillekin lääkäreille este epiduraalin käytölle (varmuuden vuoksi) joten silloin joudutaan kaikissa isommissa alavartalon leikkauksissa käyttämään täyttä anestesiaa.
[/quote]
Just viikonloppuna makoilin päivystyksessä ja viereisessä sängyssä oli nuori tyttö, jolle ei voitu tehdä magneettikuvausta, koska alaselkää peitti järkyttävän iso tatuointi...
Ensinnakin tatuointeja on monen tasoisia. Etsi hyvä ja varma tatuoija. Musteita on monen tasoisia. Etsi mahdollisimman vähänmyrkyllinen paikka. Jos olet 10 vuotta epäröinyt, niin tuskin tatuointi on sinun juttusi.
Tulet jos haluat maksa- /ihosyövän
Seli seli, sen-ja-sen muistolle mustetöherrys ihoon juupajuu.. Höpöhöpö touhua on, ellei rakkaita ihmisiään muista syvällä sisimmässään ja mielessään, ilman mitään muille näkyvää ja ILMAN ETTÄ PITÄÄ KONKREETTISESTI MUUTTAA NAHKANSA VÄRITYSKIRJAKSI, on muistaminen ja muistelu aika heikoilla kantimilla..
Ota siinä tapauksessa jos sulla on valmis kuva josta olet varma, eikä mitään että marssit tatuointiliikkeen ja valitset katalogista jonkun söpön pikkukuvan. Jos susta tuntuu että haluat tatuoinnin niin ei sun kannata täällä mammapalstalla kysellä, sekin jo kertoo siitä että ehkä ei ole sun juttus.
Mutta noiden tatuointien ja lävistysten kanssa mielestäni on sama juttu kun muodin ylipäätään: tyhmää on pukeutua/ottaa tatuointeja sen takia että muillakin on ja sulautuisi joukkoon mutta yhtä tyhmää on olla ottamatta haluamaansa lävistystä/tatskaa ihan sen takia kun joillain muillakin on.
Älä ota, sitä et kadu. Sen sijaan ottamaansa tatuointia hyvin monet katuvat myöhemmin elämässään.
TUSKINPA ! Tee fiksu päätös, ettet ota ja pidä pääsi (kaikesta ja kaikista huolimatta). Älä tuuliviireile ! Lujaluonteisuus ja päättäväisyys (suuntaan tai toiseen) on ihailtavaa..
[quote author="Vierailija" time="14.07.2015 klo 12:32"]Erittäin huvittava junttien massamuoti-ilmiö tämä tatuointivillitys. Kun muoti menee ohi, on tatuointien poisto rahakas bisnes:) Seuraava sukupolvi luultavasti haluaa erottua vanhemmistaan puhtaalla iholla ja tatuoitu nahka on junttien keski-ikäisten tunnus.
[/quote]
No mulla on tatuointi, yksi pieni. Ja ainoaksi tulee jäämään. Mutta sitä ei ole otettu minkään muodin takia, kuten en osta vaatteitakaan minkään muotien mukaan. Jollain voi olla elämässään katsos muutakin kuin massan mukana kulkemista, ettei vaan pääse erottumaan joukosta olemalla oma itsensä.
Älä ota kerran asia mietityttää. Mä ehdin kuitenkin yli 10v olla VARMA siitä että haluan ottaa, ja siitä millaisen haluan ja mihin. En olis ottanut jos olisin yhtään epäröinyt. Ehdit myöhemminkin jos alkaa siltä tuntumaan.
Ole sinut asian kanssa. Esimerkiksi "wt"- merkki tatuoituna otsaan nostaa osakkeita parisuhdemarkkinoilla roimasti.
Tatuoinnin pystyy ottamaan myöhemminkin. Kyllä sä tiedät, jos ja kun tulee se hetki.
Miten voisit katua, jos siltä tuntuu, niin voihan sen ihon tuhria vaikka 90v. Niin ei tarvitse siitä ilosta paitsi jäädä. >toisaalta, jos et ole varma, niin sitä ainakaanei saa enää tekmättömäksi, jos tatuoinnit otat ja 50v. alkaa kaduttaa.
Tatuoinnit on useimmiten todella rumia ja epäsiistejä. En ymmärrä miten joku voi olla tyytyväinen sottaiseen tatuointiin. Todellisen ammattitaidolla tehdyn siisti rajaisen tatuoinnin voisin kuvitella näyttävän hyvältä, jos aihe ja paikka on huolella valittu, mutta tällaista ei ole näkybyt vielä. Suurimmalla osalla joku suttunen piirustus ja siitten ollaan niin cool...
Ihminen katuu kaikkia asioita, joita tekee tai jättää tekemättä vain muiden mielipiteen vuoksi tai muiden mielipiteen pelossa.
Oletko tuuminut, mikä saa sinut kyselemään täältä mielipiteitä tai murehtimaan niin paljon muiden ajatuksista?
Osasiko kukaan esim tässä ketjussa sanoa jotain, jota et olisi ennestään jo tiennyt? Tuskinpa.
Et saa elämästäsi rahoja takaisin, vaikkma jättäisit sen käyttämättä.
Jos on varaa ottaa tatuointeja niin anna palaa.
No itse en ole katunut, koska tatuoinnillani on minulle tunteellista merkitystä ja tarina. Kyllä mä haluaisin ottaa myös sellaisia kuvia, jotka on vaan omasta mielestä nättejä, mutta vielä en ainakaan ole rphjennut ottamaan enempää. Mun mielestä ei kannattaisi ottaa mitään "ikuista", jos yhtään epäilyttää.
Katsoitko dokkarin Ylen ykköseltä tänään tatuointivärien myrkyistä?
[quote author="Vierailija" time="13.07.2015 klo 23:48"]Tatuoinnit olivat historian saatossa vain merimiesten ja huorien hommaa, nykyään listaan sopii lisätä valkoroskasakki ja ketkä tahansa muut muotitrendipellet, joilla ei kapasiteetti riitä olemaan ilman jotain, (vaikkakin tyhmää, turhaa, haitallista ja ehkä jopa vaarallista) jota "kaikilla muillakin" on.
Ei uskalleta, tajuta tai haluta olla omanlaisia eikä erilaisia, surullista !
[/quote]
Itselläni on tuo yksi ainut tatuointi isäni muistolle, otin sen samassa paikassa, jossa isä otti viimeisen tatuointinsa ennen kolarissa kuolemista, joten kuvassani on mulle symboliikkaa, muisto ja tarina sen takana. Kuva on lisäksi sellaisessa paikassa ettei se näy kenellekkään muulle, jos en kulje hihattomassa paidassa tai bikineissä.Eikä mua kiinnosta mikä on kenenkin mielipide tatuoinneista, koska olen ottanut sen itseäni varten eikä se ole vaan mikä tahansa tribaali tai kukkakuvio mun iholla.