Miten edes ilkeää tulla kotiini koputtamatta?!
Ulko-ovella on myös ovikello, miten se on niin vaikeaa ymmärtää, että ei toisen kotiin voi vaan lampsia sisälle!?
Appivanhemmista kyse. Hermo menee, kun kotona pitää muistaa aina lukita ovet perässä. (Yöksi aina laitettu tietysti lukkoon, samoin jos olemme poissa.)
Tänään unohdin lukita oven, kun aamulla kävin roskat viemässä.
Tämän jälkeen menin käymään suihkussa ja hiihtelin pyyhe päällä, kun kuulen että ovi käy.
EI EDES KOPUTUSTA!
.
Menin ihan shokkiin tilanteesta, enkä saanut sanotuksi mitään järkevää.
Appiukko rupesi selittämään syytä tulolleen "minä tulin vaan nopeasti hakemaan...." kesken lauseen tokaisin vain että no niinpä näköjään sitten tulit.. ja painelin pukemaan. Tällä välin oli onneksi tajunnut lähteä.
.
Todella ahdistavaa, ihan jo pelkästään se, että eoei etukäteen soiteta, että voiko tulla käymään.
mutta todella törkeää se, että tullaan ilmoittamatta, eikä edes koputeta!
.
Ajattelin raapustella oveen lapun, johon kirjoitan kissan kokoisilla kirjaimilla, että meillä on ovikello, käytä sitä.
.
liekkö siltikään osaavat jäädä odottamaan, että ovi tullaan avaamaan, vai lampsitaanko sitä vaan silti suoraan sisään, jos sattuu olemaan ovi lukitsematon.