Vauvan kanssa rannalle
Jos menette hiekkarannalle vauvan tai taaperon kanssa, niin missä nukkuu päikkärit? Matkarattaissa? Kyse on Yyterin hiekkarannoista, joten sinne ei noin vaan pääse rattaita työntämällä
Kommentit (10)
Miksi vauva pitää raahata kuumalle rannalle!?
Me otettiin matkaan viltti joka taiteltiin, siinä oli vauvalla pehmonen alusta aurinkovarjon alla.
Semmosia rantatelttoja myydään, jotka suojaavat auringolta. Tavalliset t-paidat ja pöksyt läpäisevät uv-säteilyn. Kannattaa suojata kunnolla.
Empä ole muuten koskaan kuullut että kukaan palaisi(tai edes ruskettuisi) vaatteiden läpi, ei ainakaan suomen oloissa. Kyllä tavalliset vaatteet riittää suojaamaan vauvankin auringolta.
Mutta alkuperäiseen kysymykseen,sillon kun oli yksi lapsi niin lapsi kulki rintarepussa ja nukkuikin varmaan siinä tai sylissä sen minkä nukkui. Myöhemmin on raahattu niitä rattaita mukana ihan senkin takia että niihin mahtuu tavaraa mitä lasten kanssa tarvii mukaan..
Monissa paikoissa on pitkospuut tms mitä pitkin päsäee rantaan ja lähellä vesirajaa pystyy kohtalaisen hyvin vaunuja tylntämään kun kostea hiekka ei niin paljon upota.
Kuka vie vauvansa rannalle noissa helteissä?! Vauva ei kestä kuumuutta
[quote author="Vierailija" time="02.07.2015 klo 21:38"]
Empä ole muuten koskaan kuullut että kukaan palaisi(tai edes ruskettuisi) vaatteiden läpi, ei ainakaan suomen oloissa. Kyllä tavalliset vaatteet riittää suojaamaan vauvankin auringolta.
[/quote]
Mä en pala tai rusketukaan kovin helposti, mutta aurinkoihottumaa kyllä tulee vaatteidenkin läpi.
Ainakin laitat vauvalle hatun, joka solmitaan leuan alta °▼°
Rantateltta, uv-asu ja hattu! Hyvin voi niillä varusteilla mennä vauvan kanssa rannalle :) Raahaavathan vanhemmat vauvojaan Thaikkulaankin ja siellä säteet ihan eri sfääreissä kun täällä
???