Koska suomessa saa masentuneet eutanasian?
Eikö se olisi erittäin positiivinen asia sekä yksilön että yhteiskunnan kannalta?
Kommentit (10)
Ei koskaan, koska masentunut ei ole täysissä järjissään. Valitettavasti moni heistä ottaako oman henkensä, vaikka elämä voi vielä muuttua paremmaksi. Masentuneena ei vain sitä näe.
[quote author="Vierailija" time="02.07.2015 klo 16:22"]
Ei koskaan. Masentunut pystyy itsekin tappamaan itsensä
[/quote]
Niin pystyy mutta haluatko olla se junankuljettaja/rekkakuski, joka viimeisenä kohtaa masentuneen?
Ensiksi se mahdollisuus annetaan köyhille.
Pohjois- ja Itä-Suomi on täynnä tuilla eläviä elämäntapamasentuneita. Eutanasia olisi kaikille paras ratkaisu.
Ei tänne jäis sitten ku somalit vaan ja jokunen muun maalainen.
Ei koskaan. Masentunut pystyy itsekin tappamaan itsensä
Toivotaan ettet sairastu masennukseen.
[quote author="Vierailija" time="02.07.2015 klo 16:22"]Toivotaan ettet sairastu masennukseen.[/quote Sairastan masennusta ja koen että se olisi positiivinen asia. Ei tarvitsisi perheen kärsiä. Masennuksesta kun ei terapian eikä lääkkeidenkään avulla parane koskaan.
Yhä enemmän pimeiksi menee nää depressiojutut. Onko pakko?
[quote author="Vierailija" time="02.07.2015 klo 16:22"]
Ei koskaan. Masentunut pystyy itsekin tappamaan itsensä
[/quote]
Tuo on hyvä pointti. Sen vuoksihan sitä eutanasiaa vanhuksille ja fyysisesti megasairaille tarjotaan, että he eivät pysty tappamaan itseään. Masennus sinällään voi olla ihan yhtä hyvä syy tappaa itsensä kuin mikä tahansa muukin, mutta aikamoista henkistä painolastia aiheuttaisi niille, jotka kapasiteetissa tai toisessa joutuisivat osalliseksi masentuneen teilaamiseen.