Mua ahdistaa vanheneminen niin, että kurkkua kuristaa
Tästä on tulossa pian pakkomielle. Mietin päivittäin miten en kohta kelpaa edes omalle miehelle ja kuinka kaikki nuoret naiset menevät ohitseni. Syynään jokaista uutta ryppyä ja kulutan tuhotromasti aikaa vanhenemisen murehtimiseen. Ahdistaa se, että vaikka olen kaunis ei se enää riitä kun 4 vuoden päästä täytän 30 ja naisena olen vanha ja pilalla. Kulutan parhaat vuoteni tällaisen joutavan surkutteluun.... Mitä teen?! Taustalla vuosien masennusta jonka vuoksi opiskelukin takkuillut ja menee hetki ennen kuin paperit yliopistosta ulkona. Ainoa millä olen mitannut arvoani on ulkonäkö. Olen ihan pimee, tiedän.
Kommentit (56)
Eikö kukaan ole käynyt läpi tällaisia riittämättömyyden tunteita:(
Ap
Ei. Mulla on tänään syntymäpäivä ja se on kivaa.
ehkä sit kun sä pääset sieltä yliopistosta, sä huomast, että sullakin on tärkeämpiä ominaisuuksia kuin rypytön naama.
Kuulostaa kyllä siltä, että sinulla olisi syytä tarkastella itseäsi henkisellä tasolla. Ehkä sitä kautta löytäisit tasapainon ja tulisit sinuiksi myös ulkoisen itsesi kanssa, joka meillä kaikilla vanhenee.
Kyllä loppujen lopuksi se, että elää omien arvojensa mukaisesti, tekee ihmisen paljon onnellisemmaksi kuin kauniina ja hehkeänä pysyminen, joten ehkä sinulle olisi apua, jos ulkonäön sijasta kiinnittäisit huomion oikeasti itseesi, tunteisiisi ja arvoihisi ja henkiseen hyvinvointiin??
Sulla on kolmenkympin kriisi. Jokainen ikä on sillä hetkellä se paras. Myöhemmin katsot siloposkisia nuoria ihmetellen kuka tuollaisesta edes kiinnostuisi. Ala käyttämään ryppyvoiteita niin pysyt sileämpänä pidempään jos kovin ahdistaa. Ja huom. vanhuus alkaa paljon myöhemmin kuin kolmekymppisenä, ellet ole aikaisemmin asiasta kuullut.
Olin 26v aivan samanlaisessa kriisissä. Toinen pukkasi päälle koskus 37v. Nyt olen 42v eikä joku ulkonäkö voisi merkitä vähempää. Elämä on vain tätä. Jokaisen kohdalla.
Hohhoijaa. Kyllä sulle nyt jeesustellaan ja ollaan ylhäisiä, kuinka säälittävä sä maan matonen kun kärsit ulkonäköpaineista.
Fakta on kuitenkin se, että yli 30v naisia haukutaan. Ihan tuhottomasti. Yhteiskunnassa vallitsee jatkuva rummutus, joka kertoo naisen olevan arvokas vain alle 22-vuotiaana.
Maailma on paska ja valitettavasti niin on miehetkin ap. En osaa sua lohduttaa, mutta osaan välittää siitä, että sulla on paha olla.
Miehet on valitettavasti kykenemättömiä oikeaan kumppanuuteen. Sellaiseen, missä toisen sisäinen arvo kiilaisi ulkoisen olemuksen edelle. Miehet ovat itsekkäitä, pettäviä ja himoitsevat nuoria naisia. Tota en osaa muuttaa ja olen siitä pahoillani. Jos naisen kumppaniksi on luotu olento, jonka mukaan naisen arvo on yhtä hänen ulkonäkönsä kanssa, ei ole mikään ihme, että me ollaan kaikki vähän sekasin.
Miehet (ja sitä kautta media ja yhteiskunta, jota miehet pyörittää) ovat sadistisia. Naisia rankaistaan ja pilkataan asiasta, johon he eivät voi millääm vaikuttaa. Sadistista.
No huh huh. Ei tipu sympatiaa turhalle valittajalle.
Mä olin nelikymppisenäkin omasta mielestäni ( ja mieheni) iloinen,kaunis ja ihana. sitä vielä nytkin, viisikymppisenä - joskin ehkä hieman tullut ryppyjä.
Tekisi mieli sanoa, että hanki elämä - toi sun valitus on naurettavaa.
Sinun kannattaisi mennä muutaman kerran juttelemaan vaikka yths:n psykologin / psykiatrin kanssa. Häneltä saattaisit saada eväitä itsetuntemukseen ja itsetuntoon.
Ihan todella ulkonäkö on vain pintaa! Se ei määrittele sinua eikä arvoasi ihmisenä.
Sinulle olisi hyväksi oppia vaikka ammattiauttajan avulla oppia arvostamaan itseäsi! Ryppyisenä mummona olet tasan yhtä arvokas kuin siloisena nuorena naisena! Silloin sinulla vaan on roppakaupalla enemmän elämänkokemusta ja arvokas muistojen helminauha plakkarissa, kunhan vaan opit nauttimaan elämästä!
Muista aina, että olet onnen arvoinen.
Ja mitä helvatan väliä sillä on mitä joku mies minusta ajattelee? Olet vielä 26 ja kaunis. Löydät kumppanin jos siitämon kiinni. Kun olet 50v ja ehkä et sitten kelpaakaan niin sinulla toivon mukaan on itsetunto niin kohdillaan ko ja muut elämänarvot tärkeämpiä, ettet enää edes välitä :)
[quote author="Vierailija" time="02.07.2015 klo 07:19"]No huh huh. Ei tipu sympatiaa turhalle valittajalle.
Mä olin nelikymppisenäkin omasta mielestäni ( ja mieheni) iloinen,kaunis ja ihana. sitä vielä nytkin, viisikymppisenä - joskin ehkä hieman tullut ryppyjä.
Tekisi mieli sanoa, että hanki elämä - toi sun valitus on naurettavaa.
[/quote]Olen samaa mieltä kanssasi
M40
Aloittajaa pilkataan ja haukutaan täällä, samaan aikaan av on jatkuvasti täynnä keskusteluja missä aloittajien miehet on pettäneet ja jättäneet nuoremman naisen takia.
[quote author="Vierailija" time="02.07.2015 klo 07:39"]Aloittajaa pilkataan ja haukutaan täällä, samaan aikaan av on jatkuvasti täynnä keskusteluja missä aloittajien miehet on pettäneet ja jättäneet nuoremman naisen takia.
[/quote]
Sellainen mies saakin mennä. Minä olen paljon arvokkaampi
T. N46
Miksi olet ottanut sellaisen miehen, jolle ulkonäkö on kaikista tärkein asia? Vai onko pelko vain omassa päässäsi ja todellisuudessa miehesi on valmis jakamaan elämäänsä kanssasi vielä 50 vuoden päästäkin?
Ei tuo murehtiminen mitenkään epätavallista ole kauniille naiselle. Jokainen kuitenkin tietää vanhenevansa ja sen vuoksi olisikin hyvä keksiä elämäänsä muitakin asioita, joista saa positiivista palautetta, kuin vain ulkonäkö. Suorita ne opintosi loppuun, hanki työpaikka, ala luoda uraa ja menesty siinä. Saat arvostusta siitä, mitä sinulla on korvien välissä. Kompensoi aika hyvin ulkonäöstä saatujen kehujen vähenemistä.
t. ex-kaunis
[quote author="Vierailija" time="02.07.2015 klo 07:39"]
Aloittajaa pilkataan ja haukutaan täällä, samaan aikaan av on jatkuvasti täynnä keskusteluja missä aloittajien miehet on pettäneet ja jättäneet nuoremman naisen takia.
[/quote]
Elokuvissa naiset ovat AINA miespääosan esittäjää (jos ovat pari) joku väh. 10 vuotta nuorempia, mallit, laulajat, ylipäätänsä kuka tahansa joka on esillä, vaikka asialla ei olisi MITÄZäN tekemistä ulkonäön kanssa on alle 30.Ylipäätänsä yli 50v naisia ei ole yhteiskunnassa jos mediaan luottaa.
[quote author="Vierailija" time="02.07.2015 klo 07:54"]
[quote author="Vierailija" time="02.07.2015 klo 07:39"]Aloittajaa pilkataan ja haukutaan täällä, samaan aikaan av on jatkuvasti täynnä keskusteluja missä aloittajien miehet on pettäneet ja jättäneet nuoremman naisen takia. [/quote] Sellainen mies saakin mennä. Minä olen paljon arvokkaampi T. N46
[/quote]
Väärä logiikka. Vanhetessasi sinä muutut yleisesti miehille arvottomammaksi ja arvottomammaksi. Sen huomaa hyvin siinä miten miehet sinua kohtelevat ja millaiset miehet haluavat sun kanssa suhteeseen.
Voin kertoa, että se miestarjonta tuossa iässä naiselle alkaa olla tosi toivotonta. Jokainen sun ikäinen mies, joka vaan kykenee tähtää sua n. 10 vuotta nuorempaan mieluiten.
mulla on ihan samanlainen olo. Itselläni on myös aviokriisi päällä, mutta syy on itsessäni. Olen jäänyt tähän suhteeseen lasten vuoksi ja tätä ikäkriisiä pahentaa varmaankin se, että tunnen käyttäväni elämäni muiden hyväksi. Siis lasten takia tottakai teen mitä vaan, mutta koko avioliittokin ollut miehen elämän tukemista. Nyt olen alkanut pitää myös joistain omista jutuista kiinni ja siitä tulee konflikteja jatkuvasti.
Aina kun ajattelen ikääni, ajattelen, että no nyt enää muutama vuosi ja sitten olen jo pois "markkinoilta". Sitten täytyy osata keskittyä vain niihin harrastuksiin ja unohtaa kaikki fyysiset jutut. En voi tälle ajattelulle mitään. Tiedostan kyllä, että olen järjetön, mutta kammoan ikääntymistä silti. Yritän lähinnä olla ajattelematta asiaa. Joskus helpottaa jopa se, että ajattelen jotain itseäni vanhempaa elinvoimaista naista.
Tsemppiä ap, sä sentään OLET vielä nuori! :) Mä olen jo 33, joten mietihän, siinä se käänne vasta tuleekin, mielestäni nelikymppinen on jo jotain ihan muuta kuin 30.. Oikeasti toivon, että pääset asian yli, kai tällainen on vain kipuiltava ohi ja sitten ollaan taas "parempia ihmisiä" :)
Olen 46-vuotias nainen, ja kokemuksesta voin kertoa, että Ap:lla on parhaat vuodet vasta edessä päin. Ihan huoletta voit nauttia nuoruudestasi vielä 10 vuotta! Minulla on 2 vuotta nuorempi mies ja selvää on, että hän saisi nuoremman naisen. Mitä sitten?
Et ole ihan pimeä mutta aloitat turhan aikaisin. Tottahan se on, ettei ikääntyvällä ihmisellä, erityisesti naisella ole paskankaan arvoa tässä yhteiskunnassa. Huomaat sen viimeistään 40+, että markkina-arvosi muussakin mielessä kuin miesten suhteen on 0 ja 50+ olet ihan kaatopaikkatavaraa.
Miten tässä näin on käynytkin? Kuka on muokannut ihmisten asenteet tällaisiksi? Onko mitään tehtävissä enää?
Sä olet vielä ihan siloposki untuvikko, älä tuhlaa aikaasi moiseen! Nauti kesästä ja ennen kaikke itsestäsi. Ulkoinen kauneus on katoavaista, oikea kauneus tulee kuitenkin sisältäpäin. T. 41-v. nainen
Olen 45 kuten miehenikin. Olemme toisiimme tyytyväisiä ja ihan kivan näköisiäkin, yritämme huolehtia hyvästä kunnosta ja pukeutua kivasti. Huumori ja samoista asioista nauttiminen ovat meille tärkeämpää kuin pari vatsamakkaraa tai ryppyä, joita löytyy molemmilta.