nyyttikestihäät
Olin häissä jotka oli nyyttärit. 25 vierasta toi ruokia joista suurin osa oli äklömakeaa. Hääkakkuna oli barbikakku. Hyvin meni mutta.miksi suositte niin makeaa.
Suosittelen nyyttäreitä muillekin.
Kommentit (6)
Oma pullo mukaan periaate, oliko sulhanen ja morsian molemmat talon puolesta. Itse voisin kanssa pitää nyyttärihäät niin että mulle tuotaisiin myös puoliso.
"Nää on mun nyytit, nää, nää on mun nyytit. En tiiä mitä pyysit, mut nää on mun nyytit. Nää on mun kivet, nää, nää on mun kivet. Niillä molemmil on nimet, jotta tiiät mitä imet."
Nyyttäreihin kuuluu mun mielestä yleensäkin koordinointi: yksi tekee sopan, toinen leipoo leivät, kolmas tuo juustoja, neljäs jälkiruuan. Kukin omien taitojensa ja harrastuksensa mukaan. Meillä pidetään nyyttäreitä aika usein, kun ystäväpiirissä on muutamakin ruoanlaiton harrastaja.
Se, että häät on nyyttäripohjalla, on hyvä ja käytännöllinen idea.
Mikä on barbikakku?
tehdään korkea kakku minkä keskelle työnnetään barbie-nukke. se kakku on barbien hame mikä koristellaan nätisti.
No ihan sama se on kaikessa. Jos meet jonnekin kylään tai joku pitää ihan mitkä vain juhlat, niin suurin osa tarjoiluista on makeaa. Paitsi tietysti jos on ruokajuhlat. Ja sit nää nyyttärit. Minustakin ois kiva joskus leipoa makeaa, mutta pakko aina viedä suolaista, sillä mun viemiset saattaa olla illan ainoa suolapala. Ja sit kaikki haluais syödä vain niitä ja ne loppuu kesken. En tajua, miksi ihmiset ei tuo ja tarjoa sellaisia juttuja, joita itsekin haluaisivat syödä.
Minusta nyyttärit on ihan kiva idea jos on rennommat häät. Silloin ei voi kuitenkaan odottaa vierailta häälahjoja lisäksi. Ehkä hääparin olisi kannattanut vähän koordinoida vieraiden tuomisia ettei tule pelkkiä makeita herkkuja.