Tää sormusasia on varmaan käsitelty ennenkin
mutta mitä mieltä olet siitä, että avioparilla on vain yksi sormus kummallakin? Ei siis erikseen kihla- ja vihkisormusta. Miehellä näin on ilmeisesti useinkin, mutta onko täällä monta vaimoa, joka on päätynyt siihen ratkaisuun? Mistä syystä?
Kommentit (67)
Koska kaikki eivät erikseen mene kihloihin ensin.
Minulla! En halua pitää kahta sormusta, koska ahdistaa jos on kaksi päällekkäin - sormi tuntuu kömpelöltä. En ole myöskään kokenut mitään sosiaalista tmv. tarvetta kahteen, vaikka olen nainen. Kukaan ei ole koskaan kysynyt asiasta eikä ihmetellyt sitä.
Minulla on vain yksi sormus käytössä. 10 v. Hääpäivälahja, se on niin leveä ja sen tyylinen, ettei kaipaa rinnalleen toista sormusta. Kalevalan keltakultainen filigraani.
Ei menty erikseen kihloihin joten vain vihkisormukset. Mies on kyllä ostanut minulle vuosien varrella merkkipäivinä pari saman sarjan sormusta mitä pidän myös nimettömässä kun kauniisti siihen sopivat.
Minulla on vain vihkisormus. Emme vaihtaneet sormuksia kihlauksen merkiksi. Halusin näyttävän vihkisormuksen, joten ostin vain yhden kauniin sormuksen. Ei siihen viereen ylimääräinen rinkula sopisi.
Makuja on monia. Hommaa niin monta kuin haluat :)
Mulla vain yksi.
Pienet kädet ja leveä sormus, ei mahdu enempää.
Minä en pidä nyt yhtäkään. Käsiä kun joutuu pesemään jatkuvasti.
Olemme ehkä kummallinen pariskunta. Mies on luterilainen, hänellä kaksi sormusta vasemmassa nimettömässä. Itse olen ortodoksi, joten minulla on yksi sormus oikeassa nimettömässä.
Ihmettelen kylläkin tätä "ei menty erikseen kihloihin". Mitä on erikseen meneminen? Kihlaus on aikaväli kosinnan/avioliittolupauksen ja vihkimisen välissä. Kukaan ei voi tietämättään joutua naimisiin.
Vierailija kirjoitti:
Minulla on vain yksi sormus käytössä. 10 v. Hääpäivälahja, se on niin leveä ja sen tyylinen, ettei kaipaa rinnalleen toista sormusta. Kalevalan keltakultainen filigraani.
Ihanan ysäriä!
Minulla on pelkästään yksi sormus, oli alunperin kihlasormus. Korumakuni on rajattu ja tämä sormus on juuri sellainen jota rakastan. Siro, eikä tartu mihinkään.
Vierailija kirjoitti:
Minulla on vain yksi sormus käytössä. 10 v. Hääpäivälahja, se on niin leveä ja sen tyylinen, ettei kaipaa rinnalleen toista sormusta. Kalevalan keltakultainen filigraani.
Kaunis sormus!
Mulla ei ole koskaan ollut kihlasormusta, ei ole ollut vihkisormusta.
Kukaan mies ei ole KOSKAAN halunnut minua vaimokseen!
Siis miehellä useinkin? Suomeshan se menee niin, että kummatkin saa kihlasormuksen ja vihkisormuksia on yksi, jota nainen kantaa.
Mulle oli yllätys jo sekin, että ainakin jossain verkkokaupoissa oli erikseen kihla- ja vihkisormukset. Kihlasormukset oli vaatimattomampia ja vihkisormukset oli näyttävämpiä. En ollut tiennyt tämmösestä erosta mitään.
Itselläni on kaksi sormusta, mutta molemmat teetetty niin, että sopivat yhteen. Olenkin monesti saanut kehuja ”sormuksestani”. Miehellä vain yksi leveämpi sormus, jossa on kaksi kaiverrusta.
Vierailija kirjoitti:
Siis miehellä useinkin? Suomeshan se menee niin, että kummatkin saa kihlasormuksen ja vihkisormuksia on yksi, jota nainen kantaa.
Jotkut miehetkin haluaa kaksi sormusta.
No oltiin kihloissa neljä kuukautta ennen häitä joten koettiin kihlasormukset turhiksi.
Mitä niillä tekee?
Minä heitin sormukseni pusikkoon, mutta en pettänyt. En ole vaivautunut etsimään sitä.
Sormukset ovat epämiellyttäviä.
Haluaisko joku laittaa kuvia omistaan?
Lisäksi kiinnostaa, oletteko syystä tai toisesta ostaneet uuden sormuksen myöhemmin, ja mikä on johtanut siihen. Onko edellinen sormus kadonnut, oletteko halunneet kalliimman kuin mihin aluksi oli varaa, tai minkälainen tarina tässä oli taustalla?