Eikö ne tuetut lomat oo kauheen noloja?
Kuka kehtaa semmosilla käydä? Eikö ne vois ainaki lopettaa ku kerta säästöjä haetaan??
Kommentit (11)
Joo siis nehän joutuu semmoinen lappu kaulassa kulkea, jossa lukee että "olemme tuetulla lomalla". Kohta tuo lappukin vaihtuu tatuoinniksi otsaan kun tulee uudet säädökset voimaan.
En tiedä kuka niitä edes saa. Meillä työttömyyttä, sairautta ja ylivilkas lapsi. Kertaakaan ei ole päästy.
Todella hyvä että niitä on. Todella hyvä!
Kiva että jotkut pääsee. Meillä ei olisi varaa edes sellaiseen, näköjään tilanne vaan pahenee koko kansan säästöjen takia. Koskakohan ensimmäinen tappaa itsensä tulevaisuuden toivottomuuden takia?
Ne on aivan mahtavia. Olin työttömän yksinhuoltajan lapsi ja muutaman kerran oltiin esim. kylpylöissä (lapsuuden ainoat ja tosi kivat lomat) Vasta aikuisena olen tajunnut että olivat tuettuja lomia.
Olen työtön yksinhuoltaja minäkin, ei päästy taaskaan lomalle. Tuetulle eikä millekään. Ollaan kotona kesä, rahat ei riitä mihinkään, mikä maksaa. Tuettuun lomaan olisin pistänyt loputkin rahat, jos olisi päässyt. Omavastuusumma on paljon ja matkat lisäksi. Kovin kauas ei voinut edes hakea, kun ei sinne olisi päässyt.
Me oltiin sellaisella viime kesänä. Hyvä, liikunnallinen ohjelma oli ja muutenkin jees. Siellä oli perheitä laidasta laitaan. Oli enemmistönä selkeästi tukea tarvitsevia perheitä. Sitten oli kaltaisiamme tavallisia perheitä. Ne hyvätuloiset puuttuivat. Tai sitten olivat habitukseltaan taviksia jos niitä oli. Ei mua nolottanut mutta ei siellä paljoa tullut bondattua muiden kanssa. T: keskiluokkainen keskituloinen keski-ikäistyvä mies ( ei kuitenkaan Keski-Suomesta)
Me päästiin tuetulle lomalle ollessani 10-v. Ei se loma ollut minun mielestä noloa, vaan parasta pitkään aikaan. Isäni oli ja on juoppo, joka joi kaikki meidän rahat ja laittoi oikeastaan kaikki muutkin asiat suoraansanoen vituiks. Potki minun marsun kuoliaaksi ollessani 7-v. Minulla ei ole paljoa hyviä muistoja lapsuudestani, mutta muisto siitä tuetusta lomasta, niistä muutamista päivistä, milloin ei tarvinnut pelätä, on jäänyt hyvänä muistona mieleen. Sai vain olla, nauttia kesästä ja nähdä äitini oikeasti onnellisena edes hetken ajan.
t. 16v
Mun mielestä hienoa, että on tollaisia mahdollisuuksia vähävaraisille! Lasten nauru, onni joka on aitoa on korvaamaton.
Ei niitä mistään verovaroista tueta, esim. RAY rahoittaa niitä.
Ja ei kai siellä kukaan tiedä et "noi on tuetulla lomalla". Tulee mieleen näin äkkiseltään monta nolompaakin asiaa.