Miksi jotkut lukevat vessassa?
En ole koskaan käsittänyt tätä. :D Pakkoko sinne huussin on mennä tunniksi istumaan. Olen aina pitänyt vessassa lukemista/pelaamista/kännykän räpläämistä jotenkin ällöttävänä. Hyi, en ikinä koskisi kenenkään huussilehteen.
Miten joillain voi mennä vessassa noin kauan? Kertokaa nyt joku joka tätä harrastaa. Menettekö pöntölle istumaan vaikka ei olisi hätä?
Eikö sitä lehteäkin olisi mukavampi lukea sohvalla kuin vessassa? Osa kun jää vielä siihen paskanhajuun jumittamaan ja lukemaan lehteään/tekstaamaan.. yöh..
Kommentit (27)
Ei nyt ihan tuntikausia mutta kyllä siinä monesti minuutti tai pari vierähtää kun suolta tyhjentää ja siinä ajassa on kivempi lukea vaikka kirjaa kuin tuijotella kaakeleita.
Osa ihmisistä kokee jostain syystä tarvetta mennä tarpeilleen vaikka ei olisikaan vielä hätä. Itse toimitushan kestää maksimissaan viisi minuuttia terveellä ihmisellä, mutta nämä pyttyilijät odottelevat kakkaa jopa useita kymmeniä minuutteja.
Ihmisellähän on ihan tutkitusti ongelmia ulostamisen ja virtsaamisen kanssa, koska suoli/virtsaputki ei ole luonnollisessa asennossa istuessa.
Tämän takia länsimaalaista ihmistä turvottaa ja on ties mitä suolistovaivoja.
En istu kauaa vaan joku 5min mutta lukeminen tms vie ajatuksen pois ko. toimituksesta.
tälläkin hetkellä vaan pissalla mutta av:lla surffailen haha
Mä luen ihan pakonomaisesti. Jos ei ole mitään lehtiä tms, luen sitten vaikka shampoopullojen sisällysluetteloja. Otan sen lehden esiin pissatessakin, vaikka ei silloin ehdi sivua kääntämäänkään. Ehkä katsoa jonkun kuvatekstin kuitenkin.
En varsinaisesti osaa perustella tätä. En vaan tykkää istua pienessä kopissa toimettomana. En viihdy yhtään saunassakaan, kun siellä ei voi oikein tehdä mitään samalla.
Koska vessassa käyminen on tylsää, ei jaksa tuijottaa seiniä ja miksi ihmeessä pitäisi, voi senkin ajan käyttää hyödyllisesti lukemalla kirjaa tai lehtiä, ehkä räplää puhelinta.
Pistän vielä paremmaksi, mä en lue vaan katson netflixiä tabletilla. :3
[quote author="Vierailija" time="20.05.2015 klo 02:53"]
Pistän vielä paremmaksi, mä en lue vaan katson netflixiä tabletilla. :3
[/quote]No niin, pitää varmaa hommaa tabletti kans ihan vessareissuja varten :/
Mulla on toisinaan jumissa kakka, että sitä pitää suostutella ulos, vaikka hätä on tuntuva. Joten mielelläni siinä kyykkiessäni (kyllä, meillä on myös kyykkyvessa) lukasen sarjakuvia tai lehtiä yleensä.
Mulla on joku suolistovamma ja kakkaamiseen voi mennä jopa 50 min joskus. Ajanviete.
Vessa on monelle se ainoa yksityinen tila ja hetki. Tottakai siitä haluaa nauttia.
Minä en mene vessaan istumaan lukeakseni, mutta luen samalla, kun olen vessassa isommalla asialla. Sujuu homma jouhevammin ja rattoisammin kuin jos pitäisi päkistellä lukematta.
Eli käytännössä kakkaan NOPEAMMIN koska luen, eikä päinvastoin.
edesmennyt äitini kielsi lukemisen pöntöllä, kun siitä saa peräpukamia, ja kyllä uskon siihen sillä meidän suurperheessä ei kellään niitä ole ollut. kerran kysyin tätä lääkäriltä ja hän sanoi, että siinä on perää sikäli, että peräsuoli joutuu pingoituksen kohteeksi tyhjän päällä istuessa.
Minä en lue vessassa mutta teen aina pari voileipää ja otan lasin maitoa mukaan kakalle mennessä. Kannattaahan se aika käyttää hyödyksi.
Enemmän ihmettelen ihmisiä jotka ei lue vessassa. Ilmaisjakelulehdet nakkaan aina vessaan ja sitten sieltä roskiin. Niissä on toisinaan ristikoita mistä riittää moneen vessakäyntiin. Pystyn hyvin ymmärtämään sen shamppoopullon lukemisen. Niin käy kun ei ole muutakaan lukemista vessassa.
Joku tavoittelee korttelin suurimpia peräpukamia ja se vaati juuri tuota istuskelua..
Sauna ja vessa on ainoat paikat missä kerkee sanomalehteen paneutua.
En ole itse harrastanut moista ikinä. Kyllähän se hieman naurattaa ajatus jostain jumittamassa siinä pöntöllä tuntikausia.