Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ratkeaako persujen hallitustaival maamiinoihin ?

Vierailija
04.05.2015 |

"SIPILÄN esikunnasta saatujen tietojen mukaan muun muassa maamiinat ovat nousseet esille neuvotteluissa.

Perussuomalaiset ovat olleet jo pitkään sitä mieltä, että Suomen pitäisi irtautua maamiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta".

http://www.suomenmaa.fi/etusivu/7450058.html

Ulko- ja turvallisuuspolitiikan saralla neuvotteluja käynyt keskustan puoluesihteeri Timo Laaninen sanoi STT:lle, että maamiinakysymyksessä neuvottelijat joutuivat turvautumaan ulkopuoliseen asiantuntija-apuun ongelmakohdan ratkaisemiseksi.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
04.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei. Jos persujen hallitushaaveet kaatuvat, syynä on tulevan hallituksen EU-politiikka. Itse uskon toistaiseksi, että persut menevät hallitukseen ja todistavat ennen vuoden loppua omalta kannaltaan ikäviä kannatusgallupeja.

Vierailija
2/3 |
04.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse taas toivon totisesti, että Soinin hallituskiima ei ole niin voimakas, jotta ihan mihin tahansa hallitusohjelmaan sitoutuisi. Se on selvä, että joistakin tavoitteista joutuu luopumaan, mutta kyllä ohjelmassa pitää näkyä myös persujen kädenjälki. Maamiinoista tuskin tulee mitään kynnyskysymystä, vaikka tärkeä asia onkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
04.05.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ratkea. Puolustuspolitiikassa PS on asettanut kynnyskysymykseksi vähintään Kanervan työryhmän ehdottaman menonlisäyksen, joka on suuruudeltaan varsin vaatimaton. Siitä tuskin saadaan riitaa aikaiseksi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan viisi kuusi