Onko RKP mukana seuraavassa hallituksessa?
Veikkaa kyllä/ei peukuttamalla tätä viestiä. HUOM! Kyse siis siitä miten uskot oikeasti käyvän, ei siitä mitä tahtoisit tapahtuvan.
Itse optimistina uskon, että edellisen hallituskatastrofin jälkeen Sipilä haluaa mahdollisimman yhtenäisen hallituksen ja jättää RKP:n pois, koska RKP & PS samassa hallituksessa olisi liian riskialtis yhdistelmä.
Kommentit (8)
Uskon, että valitettavasti on.
Pidän tuota puoluetta paskakärpäsenä, toimii juuri kuin se ja hoitaa ainoastaan yhtä tärkeää ja hyödyllistä asiaa kuin se, levittää paskaa.
Hölmöltä tuntuisi jos olisi ihan pakkoruotsi kysymyksen vuoksi. Muut haluavat pakkoruotsin pois, RKP ei.
Minä toivon, että hallitukseen tulee yksi liberaalipuolue - RKP.
Jos Kokoomus on mukana, RKP ei ole pakollinen. Jos taas Demarit, niin silloin RKP tarvitaan, jotta yhteys työnantaja-puoleen säilyy. Toki RKP helpottaisi myös salkkujakoa, salkut voisi mennä 5+4+4+2. Noita kahta RKP:n salkkua kun voi olla hankala jakaa, Keskusta on isoin puolue, sillä pitää olla eniten salkkuja, PS ja Kokoomus taas yhtäsuuret =>yhtä monta salkkua.
Jollain on RKP-pakkomielle. Se on vain puolue, sinun ei ole pakko äänestää sitä.
Kaikkihan riippuu Sipilästä. Veikkaisin että RKP on hallituksessa koska Sipilä ei halua antaa Persuille liikaa siimaa. RKP on kuitenkin helppo, uskollinen ja kiitollinen kumppani.
Jos hallituksessa eivät olisi persut niin 100% varmuudella olisi RKP.