Siivooja-Eila elokuva
Mistä tuollaisen ihanan naisen löytäisi:
Vaatimattoman, hyväsydämisen, reilun ja oikeudenmukaisuuden tuntoisen.
Kommentit (21)
Ihan samaa mietin kun tuota just katselin tv:stä. Mistä tuollaisen lämminhenkisen ja pullantuoksuisen naisen nykyään löytää.
Tuntuu että nykyisin on tarjolla vain joko omaan peilikuvaansa ihastuneita fitness bim*oja joiden elämä pyörii somen, salin ja takapuolen kasvattamisen ympärillä tai vaihtoehtoisesti koulutukseensa, asemaansa ja rahaan rakastuneita kovaluonteisia materialisteja
Ei muuta kuin siivousalalle hommiin. Sieltä niitä löytyy.
Pullantuoksu saattaa kyllä muuttua matkalla hienhajuksi.
Se on tosi hyvä aito elokuva. Taidan katsoa uudestaan.
Olipas hyvä elokuva! Ihan ärsytti alussa miten tossukka se nainen oli, onneksi voimaantui lopulta. Ja huomasi, että ei voi mitään sille, että rakastaa poikaansa vaikka tämä olisi kuinka kauhea, kuitenkin osasi lopulta laittaa tälle rajat. Monta hienoa sanomaa tässä elokuvassa.
Onko tämä tullut telkkarista vai? Onko jossain areenassa tms?
Vierailija kirjoitti:
Onko tämä tullut telkkarista vai? Onko jossain areenassa tms?
Areenasta löytyy: Eila
Vierailija kirjoitti:
Ei muuta kuin siivousalalle hommiin. Sieltä niitä löytyy.
Pullantuoksu saattaa kyllä muuttua matkalla hienhajuksi.
Olen alalla eikä yksikään ole hielle haissut.
Dödöt on keksitty.
Vierailija kirjoitti:
Siis tuohan on vuodelta 2003!
Mitä sitten?
Maailma on kovettanut nykypäivän naiset. Jos olisi hellä ja pullantuoksuinen, niin ei saisi muuta kuin turpaan ja hyväksikäyttöä palkinnoksi.
Eilalla on nätti koti. Tosi kodikas ja siisti.
Miksi Eila otti sen rikollisen pojan kotiinsa? Syyllisyyden tunteesta, koska aikoinaan jätti tämän isälle?
Kovasti haaveillaan herkästä, hellästä ja pullantuoksuisesta naisesta, mutta todellisuudessa jos sellaisen saisi niin kuitenkin mies sitä kohtelisi huonosti.
Katsoin alkua. Eilan miesystävä tuli kotiin ja kiroili paljon. En uskonut kiroilua. En usko, että näyttelijä siviilissä kiroilee, eikä hän saanut sitä kuulostamaan luontevalta.
"Jarmo Lampelan ohjaama ja Tove Idströmin käsikirjoittama Eila on tiukasti tositapahtumiin pohjaava fiktiivinen elokuva valtiolta potkut saaneista siivoojista, jotka haastoivat työnantajansa oikeuteen laittomista irtisanomisista.
Elokuvan taustalla on rakennushallituksen ja sen siivoojien välinen riita vuodelta 1994. Rakennemuutoksen kourissa ollut rakennushallitus irtisanoi tuolloin palveluksestaan yli tuhat siivoojaa. Kaikki ei sujunut aivan lain kirjaimen mukaisesti. Valtio perusti uuden yrityksen Engelin ja palkkasi sinne joukon uusia työntekijöitä entisiä huomattavasti huonommin eduin. Yli 600 laittomasti irtisanottua siivoojaa haastoi tuolloin valtion oikeuteen ja voitti jutun."
Vierailija kirjoitti:
Katsoin alkua. Eilan miesystävä tuli kotiin ja kiroili paljon. En uskonut kiroilua. En usko, että näyttelijä siviilissä kiroilee, eikä hän saanut sitä kuulostamaan luontevalta.
Nyt katsoin loput elokuvasta. Tuo alkukohtaus oli ainoa, jossa miesystävä kiroili. Todella outoa.
Ihan hyvä elokuva.
Mistä tämän Eila elokuvan voisi katsoa? Yle Areenassa ei ollut enää näytillä...
Ihana nainen!