Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä ois hyvä yövaippa 3-vuotiaalle pojalle?

17.09.2006 |

Meidän 3-vuotias poika oppi päiväkuivaksi tasan 2-vuotiaana, mutta yövaippa on edelleen käytössä ja aamuisin ihan märkä. Kesällä vaippa oli kahtena aamuna kuiva, mikä oli todellinen ihme! Ollaan käytetty pojalla aina kestovaippoja, mutta joskus vuosi sitten oli suuri ongelma, kun ei löydetty millään sellaista viritystä, mikä ei falskaisi. Kokeiltiin silloin myöskin paria merkkiä kertakäyttövaippoja, mutta ne falskasi joka kerta. Pidettiin niitä välillä sitten niin, että oli hahtuvat päällä. Talvella löydettiin hyvä kestovaippapaketti, mikä yleensä toimi ja piti paikat kuivina, mutta nyt sekin on sitten alkanut liian usein falskata. En edes tiedä, mistä kohtaa pissat tulee ohi/läpi, mutta jotain uutta pitäisi taas keksiä. Pojan pissa haisee noissa kestovaipoissa ihan törkeän pahalle, joten kiinnostaisi kokeilla, jos joku kertis toimisi, eikä haisisi niin kamalalle. Poika on reilun metrin mittainen ja painaa varmaan 16 kg (ei laiha, eikä pullea).



Mikä kertis on pitänyt muiden samankokoiset pojat kuivana (tai sis yökkärin ja sängyn...)??? Mä en muista sitä toista merkkiä, mitä kokeiltiin, mutta toinen oli joku Liberon housuvaippa ja se ei toiminut meillä ollenkaan.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
17.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidan 3v7kk poika (n. 103cm, 16kg) oppi paivakuivaksi 1v8kk iassa, mutta yovaippa on edelleen. Mekin jouduimme 2-v. tienoilla siirtymaan kestoista kertiksiin kun poika rupesi yolla herailemaan markaan vaippaan ja lakanat kastui useamman kerran viikossa.

Lidlin teippivaipat on meilla todettu erinomaisiksi yovaipoiksi. Noi housuvaipat ei oikein meidan pojalle istu ja falskaavat.

Vierailija
2/6 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko vielä muita ehdotuksia?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä käytetään Liberon housuvaippoja. Hyvin ovat pitäneet. Käytämme poikaa alkuyöstä ennen omaa nukkumaan menoa pissalla. Aina lorottaa isot pissat. Tällä keinoin vaippa pysyy kuivana ja aamulla sitten heti herättyä potalle.

Jos on kerinnyt jo pissata vaippaan, niin vaihdan sen kuivaan.

Vierailija
4/6 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokeilkaapa ottaa yövaippa kokonaan pois. Käytätte ennen nukkumaan menoa pissalla ja yöllä yhden kerran. Tällä tavopin ainakin meidän esikoistyttömme ja oppi yökuivaksi vaikka ennen sitä vaipat aina aamulla ihan täynnä eikä vaippa ollut ikinä täysin kuiva yönjäljiltä.



Itse olinkin yövaippojen poisottamisen jälkeen ihan ihmeissäni miten yökuivaksi oppiminen menikin meillä niin helposti. Vahinkojakaan ei sattunut kuin pari kertaa.



Alkuun vaan kannattaa herättää yöpissalle. Meillä se hoitui siten, että nostin unenpöpperöisen tytön sängyn vieressä olevalle potalle. Tosin tyttömme oli tasan 4v kun luovuimme yövaipoista. Hän olisi kyllä varmaan pystynyt siihen aikaisemmin mut itse luulin et vaipan pitäisi olla kuiva yön jäljiltä ja sitä se tosiaankaan ei ollut. Luulin siis ettei hän ole valmis yökuivaksi.

Vierailija
5/6 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

nuo on meillä olleet kaikista parhaat yövaipat.



ja nythän on olemassa se yökastelijoiden omakin vaippa, uutuustuote libero night comfort, mulla sattuu tässä olemaan prisman mainos vieressä ;) kilorajat näköjään on 20-37kg ja 35-60kg mutta voihan sitä tuota pienempää kokeilla jos se kävisi.

Vierailija
6/6 |
18.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta paljon riippuu siitä, mikä vaippa istuu parhaiten. Meillä tytöllä oli 3-vuotiaana käytössä Liberon housuvaippa 10-14 kg, koska tyttö oli vasta 13-kiloinen, hoikka siis. Pojalla (joka vasta 2v) pitää muistaa aina katsoa, että pili on alaspäin, muuten tulee ohi/yli/ali/mihinlie;)



Meidän tyttö oppi kuivaksi 3-vuotiaana, ja sekä päivä- että yövaippa jätettiin saman tien pois. Tyttö juo iltaisin tosi vähän, joten riittää, että käy illalla pisulla ja aamulla sitten kun muistaa, joskus menee puolikin tuntia ennen kuin tulee aamulla hätä. (Äitinsä käy kerran yössä ja aamulla heti herättyään, joten erilaisia kaikki ollaan. No joo, mulla on yövesi, jota juon aina yölläkin).



Jos jätät nyt yövaipan pois, niin laita vaikka jokin muovitettu frotee tms. lakanan alle, niin ei patja kastu. Äitiyspakkauksen muovifrotee oli meillä aikanaan pari viikkoa käytössä varmuuden vuoksi.